Pierwsze złoto Rosjan, Brytyjczycy nie wykorzystali okazji. Zobacz tabelę medalową Mistrzostw Świata Par

We Wrocławiu Rosja wywalczyła pierwszy w historii i od razu złoty medal Mistrzostw Świata Par. Wielka Brytania miała szansę stać się najbardziej utytułowaną nacją, ale to miano wciąż dzierży Dania. Polska zdobyła siódmy medal.

Tomasz Janiszewski
Emil Sajfutdinow w pogoni za Taiem Woffindenem WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Emil Sajfutdinow w pogoni za Taiem Woffindenem

Speedway of Nations to odkurzenie rywalizacji w parach na arenie światowej. Organizację nieodżałowanych Mistrzostw Świata Par zaniechano ćwierć wieku temu. Wprawdzie w latach 1994-1998 jeżdżono w parach, ale pod szyldem Drużynowych Mistrzostw Świata. Następnie powrócono do klasycznej "drużynówki", a par już nie wskrzeszono.

W tym roku nastąpił przełom. Wycofano Drużynowy Puchar Świata, a powstało SoN. Według światowej federacji i dyrektora zarządzającego firmy BSI, Torbena Olsena, nowy projekt to oficjalne mistrzostwa świata, więc przyjmujemy, że organizowane do 1993 roku zmagania w duetach powróciły do łask. Z tego względu poniżej prezentujemy tabelę medalową wszech czasów MŚP.

Zwycięzcy z Wrocławia, Rosjanie, wywalczyli swój pierwszy medal i od razu jest on z najcenniejszego kruszcu. W DMŚ Sborna wywalczyła (łącząc dorobek z ZSRR) 8 medali, ale żadnego złotego (5 srebrnych, 3 brązowe). Sukces Artioma Łaguty, Emila Sajfutdinowa i Gleba Czugunowa jest więc największym w historii rosyjskiego speedwaya w żużlu klasycznym, jeśli mówimy o jeździe zespołowej.

Wielka Brytania zdobyła siódme srebro, tracąc szansę na wyprzedzenie prowadzącej Danii, która ma jeden złoty medal więcej. Tai Woffinden i spółka zdobyli za to dla swojego kraju już 16. krążek w rywalizacji parowej. Polska pozostaje z jednym tytułem (w 1971 w Rybniku wygrali Andrzej Wyglenda i Jerzy Szczakiel), a we Wrocławiu wywalczyła siódmy medal. W klasyfikacji wszech czasów Biało-Czerwoni pozostają na szóstej pozycji.