Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Prezes Sady musi przeprosić się z Ernestem Kozą. Z drużyną najemników grozi mu katastrofa i pusty stadion

Wygląda na to, że prezes Grupy Azoty Unii Tarnów chce mieć po spadku drużyny klasę niżej pusty stadion. Miejscowy kibic zamiast zespołu, z którym mógłby się jakoś utożsamiać, dostanie zlepek najemników.
Kamil Hynek
Kamil Hynek
WP SportoweFakty / Tomasz Madejski / Na zdjęciu: Łukasz Sady, prezes Unii Tarnów

MAJĄ: Mateusza Cierniaka, Artura Mroczkę i pustą kasę

Prezes Łukasz Sady powinien codziennie chwalić Pana za to, że zesłał mu Mateusza Cierniaka. W klubie się nie przelewa, więc nie zmuszamy go żeby dawał co niedzielę na tacę, bo w jego sytuacji każda złotówka może okazać się wagę złota. Posiadanie perełki w postaci Mateusza może się jednak okazać dla niego prawdziwym zbawieniem i jedyną szansą na to, że stadion przynajmniej w minimalnym stopniu będzie tętnił życiem. W końcu kibice chcą chodzić na wychowanków, a nie obserwować zbieraninę zawodników z innych klubów. Jeśli jednak wewnątrz gabinetów nic się nie zmieni, najbardziej utalentowany 16-latek w Polsce ucieknie po tym sezonie do PGE Ekstraligi. Choć nie ma tajemnicy w tym, że już teraz nie nadąża odbierać telefonów z ofertami.

Zmiany muszą być diametralne, a działania zdecydowane i zintensyfikowane. W kuluarach mówi się, że prezes potrzebuje znaleźć na tę chwilę kilka "grubych baniek", aby spłacić zawodników za sezon 2018. W szoku jest środowisko żużlowe, które nie może wprost uwierzyć, że mając za sobą tak potężnego partnera jak Grupa Azoty, kasa spółki świeci pustkami.

Wielkim wygranym okresu transferowego jest Mroczka. Żużlowiec podpisał przed minionymi rozgrywkami dwuletnią umowę z Tarnowem i teraz może w spokoju przygotowywać się już do zmagań na pierwszoligowym froncie. Jazda w najlepszej lidze świata wyraźnie go przerosła, ale klasę niżej to wciąż wartościowy żużlowiec z zadatkami na lidera. Musi tylko wziąć się w garść, solidnie przepracować zimę i znów traktować speedway poważnie, bo z tym bywało ostatnio różnie.

MUSZĄ ZATRZYMAĆ: Grupę Azoty, Wiktora Kułakowa, Jakuba Jamroga 

Nie powinno to być trudne. Skoro niewiele robiąc ciężkie kwoty i tak zasilają konto Unii Tarnów ŻSSA. Hasło tej firmy brzmi: "Z tarnowskim żużlem od zawsze". Co roku mówi się o kolejnych kurkach przykręcanych ze strony koncernu, ale nigdy do tego nie dochodzi. Strach się bać co by było, gdyby faktycznie prezes Grupy Azoty, który niedawno w lokalnym radiu napomknął o tym, że nie podobają mu się rządy obecnego sternika klubu - Łukasza Sadego - tak się zdenerwował, że odciąłby spółkę od azotowego "koryta". "Od zawsze" nie znaczy przecież "na zawsze".

Kiedy stało się jasne, że beniaminek żegna się z PGEE za pewnik należało przyjąć, że większość, o ile nie całość, składu będzie trzeba wymienić. Od razu po meczu ostatniej kolejki w Zielonej Górze można było powiedzieć do widzenia Nickiemu Pedersenowi, Kennethowi Bjerre i Peterowi Kildemandowi. Pod znakiem zapytania stała przyszłość Jakuba Jamroga. Na tę chwilę nie ma jednak opcji, aby zdobywca "Szczakiela" w kategorii "Niespodzianka sezonu" pozostał w domu. Być może strony wrócą jeszcze do rozmów, ale raczej tylko po to, aby podać sobie dłonie na pożegnanie. Wpisanie Kuby w tę "zakładkę" było więc z naszej strony zabiegiem życzeniowym.

Całe szczęście, że Kułakow nie jest zawodnikiem pamiętliwym i szybko wyrzucił z głowy to, jak traktowano go w zeszłym sezonie. W naszej opinii Wiktor jest zawodnikiem, który może podzielić los Jamroga tyle, że w Nice 1.LŻ. To może być prawdziwe objawienie i strzał w dziesiątkę. Miejscowy tor zna, pasuje mu i co najważniejsze, wyraża chęci do kontynuowania kariery w Tarnowie. Obdarzony zaufaniem, z fajnym numerem dla prowadzącego parę może odwdzięczyć się naprawdę ciekawym wynikiem. Do osiągnięcia konsensusu bliżej niż dalej.

MUSZĄ KUPIĆ: Ernesta Kozę

Zakontraktowanie tego zawodnika powinno być priorytetem. Kiedy uporał się z kontuzją i wszedł na pełne obroty, był niekwestionowanym liderem Arge Speedway Wandy Kraków. Spadek tej drużyny do drugiej ligi to idealna okazja, żeby przeprosić się z wychowankiem. Nie dość, że swój to na dodatek nie byłby wcale drogą opcją. Skądinąd wiemy, że żużlowiec dałby się pokroić, aby znów przywdziać kewlar z "Jaskółką".

Wśród prezesa i jego ludzi króluje jednak przeświadczenie, że Koza to frakcja Janusza Kołodzieja, któremu w każdej wolnej chwili pomaga na zawodach i prowadzeniu szkółki. A takie osoby nie są mile widziane przy obecnym układzie jaki panuje w klubie. Ale może warto zakopać topór wojenny, schować urażoną dumę do kieszeni i spróbować się dogadać. Dla dobra wszystkich. W końcu chodzi o kogoś, kto zaczynał swoją karierę w Tarnowie, a nie najemnika, który przyjedzie, weźmie kasę (o ile będzie) i tyle go widzieli. Może to byłby też krok do ociepleniu stosunków na linii Janusz Kołodziej - klub? Wystarczy chcieć.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że ciężko to wytłumaczyć komuś, kto ma problem ze znalezieniem wspólnego języka z miastem. A że nie warto wojować z magistratem, pokazują doskonale w większości ośrodków. Żeby jeszcze chociaż udało się w ramach zastępstwa poszukać innych środków finansowania to byśmy się nawet nie zająknęli.  Czasami odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z obrażonym dzieckiem, któremu wciąż ktoś robi pod górkę. Ale tu znów wracamy do urażonej dumy. 

Jeśli Koza nie wyląduje w Tarnowie, a na to wszystko niestety wskazuje, w Jaskółczym Gnieździe znajdzie się prawdziwa armia zaciężna, wśród której najdłuższym stażem będzie mógł się pochwalić Mroczka. Dla 29-latka kolejny rok będzie już czwartym w biało-niebieskich barwach. Oprócz niego powinniśmy zobaczyć już drugi raz Artura Czaję, który powróci z podkulonym ogonem po nieudanym sezonie w ROW-ie Rybnik. Będzie też Peter Ljung oraz wspomniany wcześniej Kułakow plus być może jeszcze zawodnik oczekujący. Niepewny jest los Patryka Rolnickiego

Ktoś powie, że wszyscy wymienieni mają krótszą lub dłuższą historię w zespole z Małopolski. Na problem trzeba jednak spojrzeć szerzej. W drużynie poza juniorem nie będzie wychowanka-seniora, a taka ekipa traci swoją tożsamość i co gorsze, zaufanie fanów. Szkoda, że komuś gdzieś na chwilę "odcięło prąd". Nie chcielibyśmy być złymi prorokami, ale przy tak wyrównanej i silnej jak nigdy Nice 1 LŻ. tarnowianie mogą powtórzyć wyczyn Speed Car Motor Lublin, który przeskoczył w ciągu dwóch lat o dwie klasy rozgrywkowe do góry. Z tym, że Jaskółki przebędą drogę w odwrotnym kierunku.

ZOBACZ WIDEO Oficjalne promo 2019 PZM Warsaw FIM SGP of PolandKup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy przyszedłbyś na stadion, gdyby twój klub nie posiadał w składzie choćby jednego seniora-wychowanka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (20):

 • Kusza19 Zgłoś komentarz
  Jak grochem o ścianę
  • Radwanskiwaldemar Radwanskiwaldemar Zgłoś komentarz
   będzie sam oglądał z parkingu
   • omen Zgłoś komentarz
    Tak sobie myślę o największych osiągnieciach Pana Sadego: 1. Skłócenie się z Cieślakiem, odejście Grega, Janowskiego, Buczka, Łaguty i Gomólskiego 2. Pożegnanie Vaculika i
    Czytaj całość
    niedogadanie się z Rempałami 3. Spadek Unii i pożegnanie Kołodzieja i Madsena 4. Awans za kasę GA ze składem który z góry ten awans praktycznie gwarantował 5. Spadek którego winowajcą zamiast prezesa wyznaczono trenera i menagera oraz pożegnacie Nickeigo i Bjerre oraz (oby nie) Kuby i Partyka 6. Na chwilę obecną zadłużony klub. 7. W przeciągu kilku lat rządzenia niepozyskanie żadnego konkretnego sponsora i stopniowe wycofywanie się obecnych sponsorów. 8. Skłócenie się z miastem i zawodnikami 9. Coraz gorszy kontakt medianly albo nawet już jego brak! Skłócenie się nawet z miejscowymi dziennikarzami! Palny na przyszłość: 1 Oby tylko Cierniak i Rempała oraz Kuba chcieli zostać to może będzie kogo oglądać! bo jak nie to skład będzie zbudowany ze zlepków niechcianych w innych klubach. 2. Po sezonie kolejne pożegnania zawodników i nie daj Boże spadek do 2 ligi. 3. Upadłość?! To były minusy wiec teraz plusy: 1. Pozostanie Mateusza i Dawida choć po przy tym co się dzieje to za rok tez będą musieli uciekać (po awansie do 1 ligi Krosno przygarnie Ich z otwartymi rękoma) . 2. GA które uparcie się trzymają Unii chyba tylko z litości dla kibiców! Mam nadzieję ze Pan prezes to przeczyta i zastanowi się nad swoją dzielnością! Niestety tak to wygląda z punktu kibica. Panie Sady chyba czas to rzucić i dać sobie spokój! Po sąsiedzku w Krośnie powstaje nowy profesjonalny klub który za 2 lata będzie nas wyprzedzał o lata świetlne nie tylko sportowo ale i organizacyjnie (tu to chyba już nas wyprzedza). Nie zauważył pan ze Unia albo wychowuje zawodników albo daje im wrócić do formy a potem uciekają i inne kluby tylko na tym korzystają?! Dziwi się pan ze potem w lidze przyjeżdża drużyna i nas leje bo w jej składzie jedzie jeden czy kilku zawodników co jeździli w Unii i znają nasz tor na pamięć?! Dlaczego klub nie buduje drużyny na lata z drobnymi korektami? dlaczego np. taki Łaguta uciekając z Unii już kolejny sezon trzyma się Grudziądza? To samo jest z Jaskiem w Lesznie, Maćkiem we Wrocku czy Leonem w Czewie! Tam się o liderów dba a nie rezygnuje stopniowo z nich! Czy aż takim wielkim problemem jest podanie sobie ręki i dogadanie się z Ernestem Kozą na którego kibice czekają i który gwarantuje dobry poziom sportowy?! Czy znowu będzie Pan sprowadzał zawodników z drugiego końca Polski? Przecież tan Koza w tym sezonie pewnie pojechałby dużo lepiej niż rekreacyjnie jadący Mroczka! Domyślam się że akceptuje Pan tylko zawodników którzy nic nie mówią i tylko przytakują! Natomiast widać to gołym okiem ze porostu ubywa Panu kasy gdy z klubu odchodzą kolejni sponsorzy a GA zaczyna pomału przykręcać kurek. Na koniec coś do Zarządy Klubu: Ludzie gdzie macie rozum i oczy? Nie widzicie że klub co sezon idzie w dół? Że za niedługo będziemy w 2 lidze bez ani jednego wychowanka? Przecież gdyby nie szkółka Mirka to nie mielibyśmy teraz ani jednego juniora! Że gdyby nie GA to bylibyśmy bankrutem?! Że brak porozumienia z miastem tylko szkodzi klubowi?! Jak tak można?! Chyba chcecie doprowadzić do upadłości i może wtedy po Was przyjdzie ktoś nowy co rozgoni to towarzystwo i zacznie budować klub od nowa!
    • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
     Sady od odejścia Cieślaka ,który odszedł przez niego .Niszczy Tarnowski żużel Powinien odejść z tego stołka .Nie wprowadzać Tarnowa do 2L .Kolejnym krok unicestwić ostatni bastion
     Czytaj całość
     Tarnowskiego sportu.Temat Koza jest wiadomy Kołodziej.
     • CKM_ Zgłoś komentarz
      Wychowankowie brzmi dobrze, ale to nie jest prawda. Ludzie potrzebują przede wszystkim wyniku. Przekonał się o tym Włókniarz w I lidze. Byli wychowankowie, nie było sukcesu na miarę
      Czytaj całość
      marzeń, nie było wielkiej publiki i ogólnie żużel szedł w cieniu. Dobry wychowanek owszem, ale już dla przeciętnego nawet swój kibic nie za bardzo widzi miejsce w składzie.
      • mały czarny Zgłoś komentarz
       A ja mam takie marzenie. Kołodziej, Jamróg, Cierniak, może Koza, do tego Vaculik i Leon. Aha...no i bez Sadego.
       • Rafał Ponikiewski Zgłoś komentarz
        A ja wolę fajnego walecznego chłopaka z np. Częstochowy niż bezbarwnego turystę urodzonego w Tarnowie. Jakoś w Lesznie nikomu nie przeszkadza miejsce urodzenia Janka Kołodzieja... jak dla
        Czytaj całość
        mnie autor raczej slabo obiektywny. I nie wstydzę się podpisać z imienia i nazwiska.
        • Arkadiusz Ciochoń Zgłoś komentarz
         Sądy roznosił wodę po parkingu za czasów śp.Szczepana Bukowskiego a teraz wielki prezes który nie wie o żużlu za wiele
         • Saddam Zgłoś komentarz
          Kibice z Tarnowa mają wszystko we własnych rękach. Wystarczy się skrzyknąć, nie pójść na pierwszy mecz, jak trzeba będzie na pierwsze dwa i Sady szybciutko zmięknie. Boże,
          Czytaj całość
          myślałem, że tego typu "prezia lat 90-tych", którzy na siłę chcą być ważniejsi od klubu już wymarli a ich miejsce zajęli biznesmeni z wizją. Życie zaskakuje nas nieustannie.
          • erektus Zgłoś komentarz
           Cała żużlowa Polska wie że Sady to matoł a rada nadzorcza spółki nic z tym nie robi. Widocznie tam jeszcze większe tumany siedzą.
           • wesly Zgłoś komentarz
            A niech zdychaja w drugiej lidze!! Dlaczego z moich podatkow ma być sponsorowany klub w obcym miescie? O ile się nie mylę, Azoty to skarb państwa, czyż nie? Dawać na szpital i szkołę a
            Czytaj całość
            nie Dzikowi i innym dunom, a jak dawać klubom to wszystkim po równo!!!
            • keotarnów Zgłoś komentarz
             ryba psuje sie od głowy.Sademu
             • Papcio Zgłoś komentarz
              Dzięki temu prezesowi (Sademu)Unia Tarnów się zwija,wrecz -cofa do tyłu"(pisownia celowa)daje wyraźny sygnal potencjalnym sponsorom-uciekajcie z tąd!
              Zobacz więcej komentarzy (7)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×