KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Po wyborach samorządowych. Golloba skreślili, ale dalej będziemy mieć najsilniejszą ligę na świecie

Tomasz Gollob został skreślony z listy kandydatów na radnych w Grudziądzu, ale w żużlowych ośrodkach mamy radość po wyborach samorządowych. Nowy prezydent Wrocławia pomagał Sparcie kupić Grand Prix, pozostali są gwarancją dużych pieniędzy.

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
WP SportoweFakty / Łukasz Łagoda

Żużlowi eksperci nie raz formułowali tezy, że światowy speedway (tunerzy robiący sprzęt i zawodnicy) śpi na miejskich pieniądzach. Fakty są takie, że wiele klubów miało w samorządach stabilne oparcie. I dalej będzie je mieć. Wyniki wyborów samorządowych, przynajmniej gdy idzie o prezydentów miast, są dla żużlowych klubów znakomite.

Jedyną wyborczą porażką środowiska żużlowego jest to, co stało się z Tomaszem Gollobem. Chciał wystartować w Grudziądzu z Komitetu Wyborczego Marka Sikory. Gollob został skreślony, bo nie jest zameldowany w Grudziądzu. Sam Sikora też przepadł. Czy to zła wiadomość dla MRGARDEN GKM-u Grudziądz? Kandydaci, którzy przeszli do drugiej tury zapewniają, że wesprą klub, który stał się wizytówką miasta.

Pozostali też zacierają ręce. W Lesznie już w pierwszej turze wyborów prezydenckich wygrał Łukasz Borowiak, który jest wielkim kibicem Fogo Unii. Pojawia się niemal na każdym meczu. Za jego poprzedniej kadencji poszły duże środki na modernizację stadionu, klub dostawał rocznie ponad milion złotych w formie dotacji, Leszno zawierało umowy na promocję przez sport z czołowymi zawodnikami Piotrem Pawlickim i Bartoszem Smektałą.

Nieznane są wyniki do sejmiku wojewódzkiego w Wielkopolsce, pod który podpada Leszno, jak i też do rady miasta. Jeden z kandydatów mówi nam o tym, że w komisjach pojawiły się karty z papieru fatalnej jakości. Wiele było przypadków sklejenia kart, niektórzy po okazaniu dowodu dostawali po dwie karty. Nie wiemy więc, jak wypadła żużlowa reprezentacja z Leszna, czyli menedżerowie Sławomir Kryjom i Mikołaj Zgaiński oraz zawodnicy Tobiasz Musielak, Damian Baliński. Wiele wskazuje na to, że przegrali, ale nic to, bo ugrupowanie Borowiaka będzie mieć większość w radzie miasta.

Spokój w Zielonej Górze. Dotychczasowy prezydent Janusz Kubicki już ma czwartą kadencję. Najwyraźniej pomogła konferencja z jego udziałem, na której klub pochwalił się przedłużeniem kontraktów z Patrykiem Dudkiem i Piotrem Protasiewiczem. Zresztą Kubicki jest w dobrych relacjach z głównym inwestorem Falubazu Stanisławem Bieńkowskim, więc szykuje się koegzystencja bez większych wstrząsów.

Cieszą się w Gorzowie. Nie wiadomo jeszcze, co z trenerem Piotrem Paluchem i byłym dyrektorem Cash Broker Stali Jackiem Gumowskim, ale prezydent Jacek Wójcicki wygrał, więc klub może mieć nadzieję, że Grand Prix, na którym Stal zarabiała około 2 milionów złotych, wróci na stadion im. Edwarda Jancarza. Nowy-stary prezydent obiecał, że powalczy o GP w 2020 roku. Ma stanąć w szranki z Toruniem, któremu wygasa umowa.

W forBET Włókniarzu też odetchnęli z ulgą, bo do rady miasta dostał się wspierający klub Łukasz Banaś, a prezydentem pozostał Krzysztof Matyjaszczyk. W tym roku Włókniarz dostał z miejskiej kasy 3,5 miliona złotych. Za rok ma być co najmniej tyle samo. Banaś walczy też o dokończenie budowy stadionu, czyli remont parku maszyn i budowę trybuny nad.

Michał Zaleski będzie nadal prezydentem Torunia, więc w Get Well spokój, bo to za jego kadencji wybudowano za 110 milionów złotych słynną Motoarena Toruń im. Mariana Rosego. Zasługą Zaleskiego są także kolejne umowy z BSI na organizację Grand Prix. Do sejmiku województwa dostał się natomiast Jacek Gajewski, były menedżer Get Well, budowniczy toru na Tauron SEC na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Jacek Sutryk już w pierwszej turze wygrał wybory na prezydenta Wrocławia, a Betard Sparta zaciera ręce, bo ten człowiek mocno pomógł w zdobyciu praw do przyszłorocznej rundy Grand Prix. Zresztą działacze Sparty mówią, że Sutryk to kontynuacja tego, co było. W klubie mają świeżo w pamięci to, że ludzie stojący za Sutrykiem pomogli wyremontować Stadion Olimpijski.

Wygrana Krzysztofa Żuka w wyborach samorządowych w Lublinie oznacza, że w mieście dalej będzie klimat dla żużla. W tym roku Speed Car Motor dostał z miejskiej kasy 2 miliony. Prezydent obiecał, że na sezon 2019 będzie więcej. Żuk dał też Ekstralidze Żużlowej gwarancje, że zmodernizowany zostanie obiekt żużlowy. Bez tego Motor nie dostałby licencji. Słowem same plusy.

Także w niższych ligach wybory wygrali ludzie (Rybnik, Gniezno, Tarnów), którzy są gwarancją tego, że żużlowi kibice będą przeżywali mnóstwo sportowych emocji przez 5 najbliższych lat. Będzie szanse na dokończenie bądź rozpoczęcie remontów stadionów, a przede wszystkim na zasilenie budżetu wielką kasą. Siedem z ośmiu klubów PGE Ekstraligi dostało w tym roku milion lub więcej złotych z miejskich środków.


ZOBACZ WIDEO Smektała nie zamierza wyrzucać taty z parku maszyn


Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->
Czy samorządy powinny wspierać finansowo żużlowe kluby?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (33)
 • tomekBYDGOSZCZ Zgłoś komentarz
  Z pieniędzy podatników, a więc miejskich, gminnych, wojewódzkich jak i spółek miejskich czy ogólnie spółek skarbu państwa nie powinien być finansowany sport zawodowy. Wyjątek to
  Czytaj całość
  budowa, remonty i utrzymanie obiektów sportowych, bo z tym sobie kluby same nie poradzą oraz na szczeblu ministerialnym wsparcie dla niektórych reprezentacji! Niedopuszczalnym jest aby z podatków mieszkańców opłacane były kontrakty zawodnicze czy z pieniędzy spółek państwowych pensje i premie dla działaczy i zawodników. Co innego wsparcie szkółek i drużyn młodzieżowych ale sport zawodowy powinien sam się utrzymywać.
  • mektub Zgłoś komentarz
   SURTYK ?????? rzetelne dziennikarstwo tfu. JACEK SUTRYK to nowy prezydent Wrocławia. Doucz sie dziennikarzyno
   • zulew Zgłoś komentarz
    Dobrze, że Bruski wygrał w Bydgoszczy. Jest więc jakaś szansa dla zużla.
    • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
     Samorządy są wybierani przez obywateli miasta.Miejskie samorządy powinny dbać o swoich wyborców i na sport powinny iść transze finansowe.Nie jak się czyta że miasto nic nie daje
     Czytaj całość
     jeszcze zabiera za wynajem obiektu sportowego, Tarnów tu przoduje z prezydentem Ciepielą. w tym temacie,
     • darkavenger Zgłoś komentarz
      Ostafiński i jego głupoty. Gollob jest zameldowany w Grudziądzu, ma nawet tutaj zarejestrowaną działalność i płaci podatki. Sąd go wykreślił bo pomimo zameldowania faktycznie mieszka
      Czytaj całość
      w Bydgoszczy. Po drugie w Grudziądzu prezydentem będzie Pan Maciej Glamowski, który będzie kontynuował linię polityki poprzedniego prezydenta Malinowskiego - był przez niego popierany jako następca.
      • RECON_1 Zgłoś komentarz
       A gdzie lament że publiczne pieniądze idą na kluby? Bo zamiast tego widzę wielki zachwyt.
       • Feldkurat Katz Zgłoś komentarz
        Pozostaną na stołkach: Bruski w Bydzi, Ferenc w Rzeszowie, Wiśniewski w Opolu i nasz Jaśkowiak.
        • CKM_ Zgłoś komentarz
         My niby medaliki i Jasna Góra, a prezydenta mamy z SLD. Do Rady Miasta też wygrało SLD. Wspierają Włókniarza to i wygrali. Czyli warto ;)
         • billy Zgłoś komentarz
          Ostaf w Grudziądz wygrał lub zaraz wygra Glamowski a on zadeklarował dalej kasę na sport. Spokojnie:)
          • Pan Jot Zgłoś komentarz
           Będą miliony ;] Między innymi od biednych i bezdomnych, emerytów i rencistów i innych ludzi którzy też płacą podatki. Czy to już niczyja kasa, jakaś z kosmosu :)
           • tylko stare tłumiki Zgłoś komentarz
            żerowiska przygotowane, 50 tys. synekur do obsadzenia. wszyscy mają tylko pomysł jak i na co wydawać zabrane podatnikom pieniądze. to, że idą one np na SA to wyjątkowy skandal
            • Manhattan Zgłoś komentarz
             Panie Ostafiński. "Bolo" Piotr Paluch ma się dobrze i jest w Radzie Miejskiej Gorzowa, uzyskał lepszy wynik niż Pański informator. Jeszcze tego nie doniósł?
             • Max Payne Zgłoś komentarz
              wspierać jak najbardziej ale w ograniczonym zakresie a nie że 90% budżetu klubu opiera się na miejskiej kasie bo wiadomo jak to się kończy tak na marginesie chciałbym zobaczyć miny
              Czytaj całość
              pewnych userów :D po zwycięstwie mojego kandydata w Bydgoszczy :D
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×