Żużlowa mapa Polski. Euro Finannce Polonia Piła: tęsknota za dawną potęgą

Polonia Piła lata swojej świetności ma już dawno za sobą. W 1999 roku pilanie zdobyli jedyny w historii złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Kibice żyją wspomnieniami i mają nadzieję, że już wkrótce Polonia dołączy do krajowej czołówki.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Rafał Okoniewski na pierwszym planie Mecz Motor - Polonia WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Rafał Okoniewski na pierwszym planie. Mecz Motor - Polonia
NAJWIĘKSZE SUKCESY. Początki żużla w Pile to lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Czarny sport w tym wielkopolskim mieście istniał do 1968 roku. Wtedy pojawiły się problemy finansowe i klub na 24 lata wycofał się z rozgrywek. W odbudowę żużla w Pile na początku lat dziewięćdziesiątych zaangażował się Marek Wieczorek. Za największymi sukcesami w historii pilskiego żużla stoi za to Wiesław Wilczyński.

W 1992 roku Polonia wróciła do rozgrywek ligowych. Dwa lata później awansowała do elity i szybko dołączyła do ligowej czołówki. W latach 1996-1997 pilanie kończyli sezon na trzecim miejscu. Rok później Polonia zdobyła wicemistrzostwo Polski, ale to nie zaspokajało apetytów władz miasta, działaczy i kibiców. W 1999 roku klub z Piły po raz pierwszy i jak dotąd jedyny wywalczył tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

Cel zrealizowano, ale kolejne lata nie były już tak udane. Z roku na rok klub popadał w coraz większe problemy finansowo-organizacyjne. W 2003 roku spadł z Ekstraligi i nie dostał licencji na jazdę na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Od tego czasu trwa odbudowa pilskiego żużla. Kibice przeżywali lepsze i gorsze momenty. Musieli oglądać, jak ich drużyna przegrywa mecz za meczem, ale też mogli cieszyć się z jazdy w barwach pilskiego zespołu braci Pawlickich i wywalczonych awansów na zaplecze Ekstraligi. Jednak jak śpiewał zespół "Strachy na Lachy" w piosence "Piła Tango" - ważne, że jest żużel.

NAJWIĘKSZA LEGENDA. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest nią Hans Nielsen. Duńczyk w pilskim klubie spędził sześć sezonów i był liderem zespołu. Do Polonii dołączył w 1994 roku, gdy Polonia jeździła w ówczesnej II lidze i z nim w składzie awansowała do elity. Transfer jednego z najlepszych żużlowców świata do zespołu z Piły był sporym zaskoczeniem. Jego statystyki są imponujące. Z Polonią zdobył cztery medale DMP, a karierę zakończył po tym, jak poprowadził klub do jedynego w historii mistrzostwa Polski.

W ciągu pięciu sezonów spędzonych w najwyższej lidze, Nielsen pojechał w barwach Polonii 75 meczów. 25-krotnie kończył zawody z kompletem punktów. Łącznie wywalczył ich 1 003. Jego średnia biegopunktowa w trakcie pobytu w Polonii jest imponująca. To 2,578 pkt/bieg. Kibice w Pile z tęsknotą wspominają jazdę duńskiego mistrza. Od 20 lat w barwach Polonii nie ścigał się zawodnik takiego pokroju.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W HISTORII PILSKIEGO ŻUŻLA.

Reaktywacja i awans do elity. Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się plany odbudowy pilskiego toru i reaktywacji żużla w tym mieście, nikt nie przypuszczał, że to będzie dekada pełna sukcesów. Żużel do Piły wrócił po 24 latach przerwy. W 1994 roku Polonia wywalczyła awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, a zarząd nie ukrywał swoich wysokich aspiracji.

Medalowa seria. W pierwszym sezonie w elicie Polonia zajęła czwarte miejsce. Dała sygnał, że chce zadomowić się w czołówce. Miała wsparcie możnych sponsorów, którzy nie żałowali grosza na żużel. W 1996 roku zaowocowało to brązowym medalem Drużynowych Mistrzostw Polski. Przez pięć sezonów pilanie nie schodzili z ligowego podium. W 1999 roku Polonia osiągnęła największy sukces w historii: mistrzostwo kraju.

Pilska szkółka. W latach dziewięćdziesiątych pilska szkółka była jedną z najprężniej działających. Karierę w tym klubie zaczynali m.in. Jarosław Hampel, Robert Miśkowiak, Rafał Dobrucki, Tomasz Gapiński czy Rafał Okoniewski.

Pierwszy upadek Polonii. W roku 2003 Polonia walczyła o utrzymanie w Ekstralidze z Lotosem Gdańsk. Walka toczyła się o przyszłość klubu. Ostatecznie Polonia zakończyła rozgrywki na ostatnim miejscu i opuściła szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej. Od tego czasu żaden z klubów działających w Pile nie potrafił nawet zbliżyć się do tego, by walczyć o powrót do elity. To przełomowa data w historii żużla w tym mieście.

Syzyfowe prace. W 2004 roku Polonia nie dostała licencji na starty w I lidze. Od tego czasu klubów w Pile było kilka. Zmieniały się skróty, żużlową sekcję prowadziła też Victoria Piła. Kibice byli wystawiani na ciężką próbę. Gdy już pojawiły się pieniądze Henryka Stokłosy i zakontraktowano braci Pawlickich, okazało się, że klub ma długi i nadal musi rywalizować w najniższej lidze. Odrodzenie Polonii przypomina pracę Syzyfa.

EURO FINANCE POLONIA PIŁA DZISIAJ. Po trzech latach jazdy na zapleczu PGE Ekstraligi, Euro Finance Polonia Piła spadła do najniższej klasy rozgrywkowej. Za klubem ciągną się długi z poprzedniego sezonu. Pomóc w odbudowie klubu ma nowy zarząd, na czele którego stoi prezes Tomasz Bartnik. Najważniejszym celem na nadchodzący sezon to spłata długów. Klub będzie walczył o to, by odgrywać czołową rolę w 2. Lidze Żużlowej, ale nikt nie planuje awansu za wszelką cenę.

ZOBACZ WIDEO Grand Prix obowiązkowe dla Marka Cieślaka? To mogłoby wzbudzić kontrowersje


Czy Euro Finance Polonia Piła wywalczy awans do Nice 1. LŻ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×