Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

GKSŻ odpowiada Kryjomowi. "Tego typu wypowiedzi nie służą dobru dyscypliny"

- Rola eksperta, to nie tylko przywilej pozwalający brylować na łamach mediów - pisze do nas GKSŻ, krytycznie odnosząc się do ostatnich wypowiedzi Sławomira Kryjoma, żużlowego eksperta, który wytknął m.in. braki w wymogach dla kandydatów na sędziów.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Sławomir Kryjom i Daria Kabała-Malarz WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Sławomir Kryjom i Daria Kabała-Malarz.

W zeszłym tygodniu Polski Związek Motorowy ogłosił nabór kandydatów na sędziów żużlowych. Chętni do pełnienia tej funkcji m.in. muszą dobrze znać regulamin i przepisy sportu żużlowego oraz spełnić warunek jakim jest dobry stan zdrowia i predyspozycje psychologiczno-psychotechniczne.  

Nie muszą za to posiadać licencji osoby funkcyjnej lub urzędowej, co Kryjom skrytykował w mediach społecznościowych. "Pozniej cala Polska grilluje, że „surówki” sobie nie radzą. Jak mają sobie radzić jak sama obecność w parku maszyn powoduje szybkie bicie serca" - pisał na Twitterze.

Wcześniej Sławomir Kryjom skrytykował też fakt, że w Nice 1. Lidze Żużlowej udział weźmie tylko siedem drużyn. - Jeśli telewizja miała dać, dajmy na to milion złotych, to teraz powinna podzielić to na osiem i zostawić jedną ósmą u siebie, bo przecież będzie siedem drużyn zamiast ośmiu. Nie można udawać, że przy siedmiu ekipach nic się nie zawęża - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO Patryk Dudek nie zamierza słuchać Witkowskiego. Ojciec jest mu potrzebny

Te wypowiedzi nie spodobały się żużlowej centrali, która przesłała do nas swoje stanowisko. Prezentujemy je poniżej:

"Będąc ekspertem, należy brać odpowiedzialność za swoje słowa

Rola eksperta, to nie tylko przywilej pozwalający brylować na łamach mediów. Z tą rolą, wiąże się również ogromna odpowiedzialność za kształtowanie opinii publicznej. Ekspert, to osoba uznana za autorytet i jest powołana w celu wydawania opinii. Aby jednak spełniał należycie swoją rolę, powinien się przygotować do tematu. Tego, w ostatnich wypowiedziach Sławomira Kryjoma z pewnością zabrakło.

Nie ma bowiem reguły na to, że kandydat na sędziego posiadający licencję osoby funkcyjnej będzie lepiej przygotowany do pełnienia tej roli, niż osoba, która nie pracowała w klubie. Jest to kwestia indywidualna. Sławomir Kryjom, powinien zdawać sobie z tego sprawę, w obliczu tego, że sam przystępował do egzaminu na sędziego. Teoretyzowanie na łamach mediów, zupełnie nie wnosi nic dobrego a wręcz przeciwnie - krzywdzi sędziów i kandydatów na sędziów, działa negatywnie na wizerunek dyscypliny i Polskiego Związku Motorowego.

Aby zrozumieć, jak przebiega proces naboru przyszłych sędziów, należy zapoznać się z wymogami oraz procedurami jakie obowiązują kandydatów. - Wymóg posiadania stażu pracy w klubie zniesiono około 20 lat temu i jak widać był to krok w dobrym kierunku bo wielu sędziów z "górnej półki" nie wywodzi się z żadnego klubu. Nie oznacza to jednak że PZM przy rekrutacji nie bierze tego w ogóle pod uwagę. Wystarczy uważnie przeczytać ogłoszenie o naborze. Jest tam zapis o przesłaniu posiadanych dotychczas licencji. Ponadto aby zostać sędzią przechodzi się poszczególne etapy egzaminu (ocena sytuacji, testy psychologiczne, psychotechniczne, pamięci wstecznej oraz kilka testów regulaminowych). Po tym wszystkim rozpoczyna się dopiero praktyka u boku doświadczonych sędziów, którzy oceniają zachowanie na zawodach - mówi Leszek Demski, szef polskich sędziów.

Nazwanie przez Kryjoma sędziów "surówkami", jest niezmiernie krzywdzące i świadczy o braku elementarnej wiedzy w tym zakresie. Podobnie, jak wygłaszanie na Twitterze opinii na temat umów biznesowych pomiędzy podmiotami . Tego typu wypowiedzi nie służą dobru dyscypliny są oparte o nietrafne domysły i przypuszczenia. - Nie chcę odejmować Sławomirowi jego doświadczenia i w swoim czasie zaangażowania w żużel, jednak odnoszę wrażenie, że jego wypowiedzi w ostatnich tygodniach mają wyłącznie na celu ściągnięcie uwagi na jego osobę. Są pozbawione wiedzy oraz zweryfikowania tematu, a są to niezbędne elementy dla osoby, która uważa się za „eksperta”. Polecam w przyszłości wybrać najprostszą drogę, czyli sprawdzenia zagadnienia u źródła. Każdy zajmuje się swoją pracę, którą stara się wykonywać najlepiej. Kryjom powinien skupić się na zarządzanym przez siebie obiekcie, a umowy między telewizją a Nice 1. Ligą żużlową, pozostawić Głównej Komisji Sportu Żużlowego - mówi Agnieszka Ratowska, rzecznik GKSŻ.

Słowa mają wielką moc. Mogą budować ale mogą również niszczyć. To siła o której często zapominamy. Dlatego należy brać odpowiedzialność za swoje wypowiedzi. A tuo lare incipe."

Kto ma rację w tym sporze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (14):

 • stary_trener Zgłoś komentarz
  Na zly wizerunek dyscpliny i wladz zuzlowych w najwyzszym stopniu przczynia sie redaktor SF Ostafinski Dariusz ktory skutecznie skluca srodowisko i powoduje obojetnosc lub odejscie sponsorow.
  Czytaj całość
  Szkoda, ze wszystko odbywa sie za aprobata i cichym przyzwoleniem GKSZ oraz PZM. Obudzicie sie Panowie jak bedzie w mysl powiedzenia: Polak madry po szkodzie!
  • siber Zgłoś komentarz
   ""Wcześniej Sławomir Kryjom skrytykował też fakt, że w Nice 1. Lidze Żużlowej udział weźmie tylko siedem drużyn. - Jeśli telewizja miała dać, dajmy na to milion złotych, to teraz
   Czytaj całość
   powinna podzielić to na osiem i zostawić jedną ósmą u siebie, bo przecież będzie siedem drużyn zamiast ośmiu. Nie można udawać, że przy siedmiu ekipach nic się nie zawęża - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty."" Cy ktoś wierzy w to ,że tą 1/8 GKSŻ pozostawi u siebie ?!?! . Oni już myślą , zę ta 1/8 POZOSTAWIĄ DLA SIEBIE I JUŻ BĘDZIE NA LETNIE WOJAŻE ELITY ! Wystarczy w protokule zamienić spójnik ""U"" na ""DLA"". czyli " u siebie" na" dla siebie "
   • Nowy w mieście Zgłoś komentarz
    Jedyną rzeczą, która nie służy tej dyscyplinie jest samo GKSŻ z ludźmi nie mającymi bladego pojęcia o co chodzi.
    • super saper Zgłoś komentarz
     Brawo Panie S.Kryjom ! Gdyby w środowisku żużlowym było więcej takich odważnych to na pewno mogło by się sporo w tym bajzlu zmienić.
     • ken UNIA LESZNO Zgłoś komentarz
      Od kilku lat to właśnie BEZNADZIEJNI sędziowie i równie BEZNADZIEJNY gksż przyczyniają się do złego wizerunku polskiego żużla. Za przerywanie biegów przez wyimaginowane kradzieże
      Czytaj całość
      startów, za wykluczanie niewinnych zawodników i wiele innych. gksż = czyli zbiór leśnych dziadków, którzy nigdy nie siedzieli na motocyklu to tak naprawdę banda uzurpująca sobie prawo: sami sobie są winni za wprowadzanie BEZNADZIEJNYCH przepisów np. jeśli bieg zostanie przerwany to trzeba kogoś wykluczyć - gksż jest głuchy i ślepy na sygnały od samych zawodników, że zdarzają się biegi w których nie ma winnych lub wina jest po obydwóch str. ale zgodnie z kretyńskim regulaminem trzeba wykluczyć. Po za tym i jemu podobnymi przepisami gksż działa jak DYKTATURA! Jeśli ktoś coś powie o nas złego to dowalimy mu karę by go uciszyć - takie i podobne środki stosuje się z powodzeniem w rosji putina. Kończąc, wprowadzenie NIEKOMPETENTNYCH sędziów na stadiony - gksż bierze odpowiedzialność za to co ci kiepscy sędziowie typu -sędzia bryła- orzekną podczas np finału ekstraligii. Tak zdarzyło się m.in. dwa lata temu gdy NIEKOMPETENTNY bryła podczas finału wykluczył jednego z zawodników UNII zamiast wykluczyć milika za agresywne wejście - tym samym sędzia bryła miał realny wpływ na końcowy wynik - co gdyby od tej pomyłki zależał cały wynik finału = NIEDOPUSZCZALNE tak samo jak to, że bryła nie przeprosił ani nic mu się nie stało ze strony gksż = EWIDENTNIE RĄCZKA RĄCZKĘ MYJE... A wystarczyłoby by na takich zawodach było trzech sędziów, którzy potencjalnie nie byliby tak ślepi jak ZNIENAWIDZONY bryła. Nie musielibyśmy po meczu słuchać demskiego ile to sędzia zaliczył pomyłek!
      • zulew Zgłoś komentarz
       A tuo lare incipe - dość przypadkowy, autorsko-subiektywny związek sentencji łacińskiej z opisywaną sprawą. W końcu chyba można mieć swój punkt widzenia.Co to już się pojawia w tych
       Czytaj całość
       artykułach o żużlu.
       • eddy Zgłoś komentarz
        Nastepna ..nietykalna kasta ! Szanowne, zuzlowe "swiete krowy" , "prawdziwa cnota krytyk sie nie boi" . A jesli takowe sie pojawiaja to znaczy ze czegos tej cnocie brak , tym bardziej ze glos w
        Czytaj całość
        sprawie zabiera nie jakis laik i trzeba usiasc do merytorycznej dyskusji, a nie fochy stroic ! Dla przykladu idac tokiem rozumowania GKSZ , to taki "ekspert" Krzystyniak , ktory ma "odpalone" na punkcie Torunia juz dawno powinien byc zgrillowany na..amen !:) .
        • ksolar Zgłoś komentarz
         Ale boli ich doopa,że ktoś ośmielił sie skrytykować to towarzystwo.Mam nadzieje ze Kryjom jeszcze bardziej ich dojedzie. Zawodnikow sobie mozecie strofowac,ale Sławomira to mozecie w
         Czytaj całość
         pompke pocalowac
         • motogonki Zgłoś komentarz
          Najlepiej wpiszcie w regulaminie zapis o zakazie wypowiedzi na tematy żużlowe.Zawodnikom, działaczom, pozamykaliście już usta, kolej na następny krok...Nie ważne,że kluby mają umowy na
          Czytaj całość
          boku i są pozadłużane.Ważne, że nikt i nic nie mówi.Wizerunek ponad wszystko.
          • zulew Zgłoś komentarz
           Kryjom ma na ogół rację. A już próbę zamykania ust ekspertom i komentatorom przez GKSŻ trzeba napiętnować
           • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
            Każdy pisze swoją słuszność GKSŻ Tak Kryjom ma prawo mieć swoje zdanie na ten temat i wielu innych ludzi.Może się zgadzać z takimi poglądami lub nie zgadzać .
            • Maveral Zgłoś komentarz
             "Sędziom" jest oczywistym błędem, ale znaki interpunkcyjne, to chyba pani rzecznik wstawiała na zasadzie losowania :D
             • jacektorun Zgłoś komentarz
              Mogą Kryjoma w pompę pocałować
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×