Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Świętochłowice mają dwa symbole. To Paweł Waloszek i Huta Florian

Świętochłowice żyją żużlem, a przez całe swoje życie z miastem tym związany był Paweł Waloszek. Dla mieszkańców to symbol dawnej potęgi. Większego idola niż Waloszek nie ma i nie było.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
śp Paweł Waloszek WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: śp. Paweł Waloszek
Na żużlu ścigał się przez 30 lat. 27 z nich spędził w Śląsku Świętochłowice. Mieszkańcy miasta mówią, że z czarnym sportem Paweł Waloszek związany był od zawsze. Nic w tym dziwnego, bo gdyby nie sukcesy odnoszone przez Waloszka, o mieście pomiędzy Chorzowem i Rudą Śląską słyszałoby niewielu, a o jego położeniu wiedzieliby głównie Ślązacy. Paweł Waloszek sprawił, że stadion w Świętochłowicach pękał w szwach.

- To legenda świętochłowickiego żużla. Na nas wszystkich odcisnął pozytywne piętno. Mieliśmy możliwość być koło takiego gościa, który godnie reprezentował klub i kraj. Patrzyliśmy na niego i nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak mieliśmy go blisko - wspomina Krzysztof Bas, były żużlowiec a obecnie trener szkółki żużlowej i drużyny speedrowerowej.

Waloszek poprowadził klub do trzech wicemistrzostw Polski i jednego brązowego medalu DMP. Kibice w Świętochłowicach do dziś wspominają czasy, gdy Waloszek wygrywał bieg za biegiem, a Śląsk walczył o najwyższe laury. Teraz na "Skałce" nie ma nawet warunków, by uprawiać żużel. Stary obiekt został rozebrany, a modernizacja wstrzymana.

ZOBACZ WIDEO Ważna rola ojców w żużlowych teamach. Zmarzlik i Janowski zdradzają szczegóły

Dla świętochłowiczan Waloszek był wzorem do naśladowania. Gdy w 1970 roku wywalczył srebrny krążek w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, witano go wręcz po królewsku. To największy sukces w sportowej historii Świętochłowic. Dla młodych był i jest wzorem do naśladowania.

- Jego kariera sprawiała, że chcieliśmy się uczyć od niego. Był naszym trenerem i przekazywał nam wszystko, co się dało. Sama jego obecność i osobowość sprawiała, że chciało się od niego czerpać wzorce. Zarówno pod względem sportowym, jak i pozasportowym - mówi Bas.

Waloszek nie odwrócił się od klubu nawet w najgorszych czasach dla świętochłowickiego żużla. W lipcu 2015 roku, gdy grupa zapaleńców zmodernizowała tor żużlowy, to właśnie on jako pierwszy wsiadł na motocykl i przejechał kilka okrążeń. Miał wtedy 77 lat. - On przyciągał ludzi na stadion, a dzieciaki do szkółki. Uważam, że każdy klub powinien mieć takiego zawodnika, legendę. Nie kupionego czy zapożyczonego, ale własnego. Z rodowodem danego klubu i miasta. To jest piękna historia - dodaje Bas.

7 września 2018 roku ze Świętochłowic napłynęła smutna wiadomość o śmierci Waloszka. Cztery lata wcześniej radni miejscy zdecydowali, że były żużlowiec ma być patronem stadionu przy ulicy Bytomskiej. Takiego uhonorowania Waloszek doczekał za życia. - Jemu się to należało. Świętochłowice były związane z Pawłem Waloszkiem. Mieliśmy tutaj Hutę Florian i Pawła Waloszka. Jeżeli się o tym mówi, to wiadomo, że chodzi o Świętochłowice - stwierdza Bas.

Czy wierzysz w to, że w Świętochłowicach powstanie nowy stadion żużlowy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10)
 • Kaźmirz Bendke Zgłoś komentarz
  STADION im. PAWLA WALOSZKA...super zawodnik...LEGENDA...
  • Szermierz1 Zgłoś komentarz
   Paweł Waloszek był uwielbiany w Świętochłowicach,ale na stare lata wszyscy zapomnieli o nim i musiał dorabiać jako portier w szpitalu,bo miał b. małą emeryturę. Tak dbano o
   Czytaj całość
   najwybitniejszego sportowca w dziejach Świętochłowic...
   • Zawsze My Zgłoś komentarz
    Ratujmy Skałkę!!!
    • Lukim81Pomorskie-Śląskie Zgłoś komentarz
     Skałka na terenie bylych Hałdów oby żużel przez duże Ż powrócił do Świętłochowic i tego życzę.
     • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
      Paweł Waloszek tak jak Tomek w Bydgoszczy jest ikona Świętochłowic. Pamiętam styl jazdy p.Pawła na łukach był niepowtarzalny ówczesnym czasie.Nadrabiał dużo metrów na wirażach
      Czytaj całość
      stawce jaka był w czasie biegu. Wygrywając w ten sposób biegi za biegami .Można powiedzieć o tych dwóch panach oraz dołożyć jeszcze kilkanaście nazwisk ,które są rozpoznawane w całej Polsce i nie tylko.Szkoda że nie wszyscy są już z nami.Byłem kilkakrotnie na Skałce .Miejsce lokalizacja na stadion żużlowy wspaniały według mnie. Nie mogę sobie wyobrazić żeby w tym mieście zabrakło toru żużlowego oraz ligowego klubu. Prezydent tego miasta powinien wiedzieć jak obywatele tego miasta są za tym sportem związani. Wiec powinien wszystko zrobić aby stadion stanął w ten sposób spełnił obietnice wyborcze.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×