Świętochłowice mają dwa symbole. To Paweł Waloszek i Huta Florian

WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: śp. Paweł Waloszek
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: śp. Paweł Waloszek

Świętochłowice żyją żużlem, a przez całe swoje życie z miastem tym związany był Paweł Waloszek. Dla mieszkańców to symbol dawnej potęgi. Większego idola niż Waloszek nie ma i nie było.

Na żużlu ścigał się przez 30 lat. 27 z nich spędził w Śląsku Świętochłowice. Mieszkańcy miasta mówią, że z czarnym sportem Paweł Waloszek związany był od zawsze. Nic w tym dziwnego, bo gdyby nie sukcesy odnoszone przez Waloszka, o mieście pomiędzy Chorzowem i Rudą Śląską słyszałoby niewielu, a o jego położeniu wiedzieliby głównie Ślązacy. Paweł Waloszek sprawił, że stadion w Świętochłowicach pękał w szwach.

- To legenda świętochłowickiego żużla. Na nas wszystkich odcisnął pozytywne piętno. Mieliśmy możliwość być koło takiego gościa, który godnie reprezentował klub i kraj. Patrzyliśmy na niego i nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak mieliśmy go blisko - wspomina Krzysztof Bas, były żużlowiec a obecnie trener szkółki żużlowej i drużyny speedrowerowej.

Waloszek poprowadził klub do trzech wicemistrzostw Polski i jednego brązowego medalu DMP. Kibice w Świętochłowicach do dziś wspominają czasy, gdy Waloszek wygrywał bieg za biegiem, a Śląsk walczył o najwyższe laury. Teraz na "Skałce" nie ma nawet warunków, by uprawiać żużel. Stary obiekt został rozebrany, a modernizacja wstrzymana.

ZOBACZ WIDEO Ważna rola ojców w żużlowych teamach. Zmarzlik i Janowski zdradzają szczegóły

Dla świętochłowiczan Waloszek był wzorem do naśladowania. Gdy w 1970 roku wywalczył srebrny krążek w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, witano go wręcz po królewsku. To największy sukces w sportowej historii Świętochłowic. Dla młodych był i jest wzorem do naśladowania.

- Jego kariera sprawiała, że chcieliśmy się uczyć od niego. Był naszym trenerem i przekazywał nam wszystko, co się dało. Sama jego obecność i osobowość sprawiała, że chciało się od niego czerpać wzorce. Zarówno pod względem sportowym, jak i pozasportowym - mówi Bas.

Waloszek nie odwrócił się od klubu nawet w najgorszych czasach dla świętochłowickiego żużla. W lipcu 2015 roku, gdy grupa zapaleńców zmodernizowała tor żużlowy, to właśnie on jako pierwszy wsiadł na motocykl i przejechał kilka okrążeń. Miał wtedy 77 lat. - On przyciągał ludzi na stadion, a dzieciaki do szkółki. Uważam, że każdy klub powinien mieć takiego zawodnika, legendę. Nie kupionego czy zapożyczonego, ale własnego. Z rodowodem danego klubu i miasta. To jest piękna historia - dodaje Bas.

7 września 2018 roku ze Świętochłowic napłynęła smutna wiadomość o śmierci Waloszka. Cztery lata wcześniej radni miejscy zdecydowali, że były żużlowiec ma być patronem stadionu przy ulicy Bytomskiej. Takiego uhonorowania Waloszek doczekał za życia. - Jemu się to należało. Świętochłowice były związane z Pawłem Waloszkiem. Mieliśmy tutaj Hutę Florian i Pawła Waloszka. Jeżeli się o tym mówi, to wiadomo, że chodzi o Świętochłowice - stwierdza Bas.

Komentarze (10)
avatar
Kaźmirz Bendke
23.02.2019
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
STADION im. PAWLA WALOSZKA...super zawodnik...LEGENDA... 
avatar
Szermierz1
23.02.2019
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Paweł Waloszek był uwielbiany w Świętochłowicach,ale na stare lata wszyscy zapomnieli o nim i musiał dorabiać jako portier w szpitalu,bo miał b. małą emeryturę.
Tak dbano o najwybitniejszego s
Czytaj całość
avatar
Zawsze My
23.02.2019
Zgłoś do moderacji
6
0
Odpowiedz
Ratujmy Skałkę!!! 
avatar
Lukim81Pomorskie-Śląskie
23.02.2019
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
Skałka na terenie bylych Hałdów oby żużel przez duże Ż powrócił do Świętłochowic i tego życzę. 
avatar
sympatyk żu-żla
23.02.2019
Zgłoś do moderacji
9
0
Odpowiedz
Paweł Waloszek tak jak Tomek w Bydgoszczy jest ikona Świętochłowic. Pamiętam styl jazdy p.Pawła na łukach był niepowtarzalny ówczesnym czasie.Nadrabiał dużo metrów na wirażach stawce jaka był Czytaj całość