KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Bartłomiej Ruta. Szprycą w twarz: Spokojnie, to tylko treningi (felieton)

Rozkręca się karuzela meczowa i turniejowa. Kibice i eksperci oceniają przydatność zawodników, często niewłaściwie. Nie wiemy, co dany zawodnik chciał przetestować. Dajmy sobie na luz. Liga zweryfikuje wszystko.

Bartłomiej Ruta
Bartłomiej Ruta
Pierwszy trening Falubazu w 2019 roku Od lewej: Mateusz Tonder, Martin Vaculik, Piotr Protasiewicz WP SportoweFakty / Dawid Borek / Pierwszy trening Falubazu w 2019 roku. Od lewej: Mateusz Tonder, Martin Vaculik, Piotr Protasiewicz

"Szprycą w twarz" to cykl felietonów Bartłomieja Ruty, dziennikarza WP SportoweFakty.

***

Sezon żużlowy rozkręca się jak lokomotywa ruszająca ze stacji. Tak jak w przypadku pociągu, tak samo w przypadku żużlowców, ciężko jest oszacować formę i ewentualne wyniki danego żużlowca analizując rezultaty z meczów sparingowych. Oni wszyscy testują i sprawdzają różne ustawienia.

Od jednego z zawodników usłyszałem, że podczas ostatniego sparingu przejechał trzy silniki. Jak w takiej sytuacji wyciągnąć wnioski co do jego dyspozycji? Inny z kolei mówił od dwóch motocyklach na przestrzeni czterech biegów i mniej więcej dziesięciu zmianach w ustawieniach. O wiele bardziej rzetelna, będzie chyba analiza ich wyników z poprzedniego sezonu, aniżeli wyciąganie wniosków po meczach sparingowych.

Zobacz także: Przedpełski szuka ustawień.

Oczywiście zdarzają się zawodnicy i zespoły, które w danym sparingu chcą wypaść jak najlepiej i wyciągają ten sprzęt, który najlepiej sprawdzał się na treningach. Takie działanie często jednak pozostaje utrzymywane w tajemnicy i informacje o tym nie ujrzą nigdy światła dziennego, a wynik idzie w świat. To jest jednak rzadka praktyka.

Przed sezonem jedziemy o pietruszkę. Żużlowcy wykorzystują ten fakt i przygotowują się do poważnego ściągania poprzez testy sprzętu. Im więcej testów, kombinacji ustawień sprawdzi się na różnych nawierzchniach w bojowych warunkach, tym lepiej. To ma zaprocentować podczas zmagań ligowych.

Zobacz także: GKM wygrał w Gorzowie.

Zawodnicy testują sprzęt, ale w trakcie biegów dają z siebie 100 procent możliwości. Gdy taśma sparingowego meczu pójdzie w górę, możecie wierzyć, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby wygrać dany wyścig. Tak samo jest w rozgrywkach ligowych i tu się nic nie zmienia. Co z tego jednak, jeśli żużlowiec do biegu wyjechał na świeżym silniku i kompletnie innych ustawieniach, niż te dające najlepsze rezultaty? Od tego są właśnie sparingi i polecam wam, jak i sobie wstrzymanie się z opiniami na temat dyspozycji zawodników.

ZOBACZ WIDEO Reca z asystą przy golu Lewandowskiego. "Cieszę się, że pomogłem w zwycięstwie"
Czy zgadzasz się ze zdaniem autora?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • Canto Zgłoś komentarz
  No w końcu ktoś napisał coś mądrego i obiektywnego na temat jazd przedsezonowych :)
  • Canto Zgłoś komentarz
   No w końcu ktoś napisał coś mądrego i obiektywnego na temat jazd przedsezonowych :)
   • Canto Zgłoś komentarz
    No w końcu ktoś napisał coś mądrego i obiektywnego na temat jazd przedsezonowych :)
    • pz0 Zgłoś komentarz
     Kolejny felieton powalił mnie na kolana. Znowu dziennikarstwo najwyższych lotów. Jakże głębokie myśli, jakie wnioski. O tak dla przykładu: "Tak jak w przypadku pociągu, tak samo w
     Czytaj całość
     przypadku żużlowców, ciężko jest oszacować formę i ewentualne wyniki danego żużlowca analizując rezultaty z meczów sparingowych". A ja naiwny chciałem oceniać formę pociągu na podstawie sparingów. "O wiele bardziej rzetelna, będzie chyba analiza ich wyników z poprzedniego sezonu, aniżeli wyciąganie wniosków po meczach sparingowych". Bartek, święta racja, z tym że większość kibiców jest na straconej pozycji i nie wie który z zawodników testował milion rozwiazan, a chyba nie chodzi o wszystkich zawodników bo we wcześniejszym zdaniu wyróżniasz tylko niektórych. Ocena tegorocznej formy zawodników na podstawie zeszłorocznych wyników? Pomysłowe, zwłaszcza że w tym roku zdecydowana większość zawodników ma nowe silniki, a nawet niektórzy zmienili tunera. Co zrobić w przypadku np. Hliba? Ja wiem że ty możesz to zrobić bo jesteś dobrym dziennikarzem, a ja w bardzo niestety nie. "Gdy taśma sparingowego meczu pójdzie w górę, możecie wierzyć, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby wygrać dany wyścig. Tak samo jest w rozgrywkach ligowych i tu się nic nie zmienia"Zapewne masz rację, to ja się mylę, bo niejednokrotnie widziałem jak na sparingu zawodnicy odpuszczają, bo szanują kości. W podobnych sytuacjach w lidze nie dają za wygraną. Ile to razy zawodnik wręcz zjeżdża z toru na 4 pozycji. W lidze widzę takich sytuacji o wiele mniej. No cóż, nowy się mylę. "Co z tego jednak, jeśli żużlowiec do biegu wyjechał na świeżym silniku i kompletnie innych ustawieniach, niż te dające najlepsze rezultaty?" Hmmm, o co chodzi. Niestety nie jestem oblatany w nowomowie, nowoskladni i nowopolszczyźnie. Poprosiłbym o napisanie tego w starym stylu, który jest zrozumiały również dla nieco starszych kibiców. Ja niestety do gimnazjum nie chodziłem. Dziękuję dziennikarzu za ciekawy felieton, który otworzył mi oczy na pewne sprawy. Dzięki tobie dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy. Tak trzymaj, niech poziom dziennikarstwa na SF nadal będzie najwyższy. Pozdrawiam.
     • Żal mi cie. Zgłoś komentarz
      takie artykuły są dla torunia i gorzowa by kibice przed sezonem nie skakali z mostu huehuehue
      • Żal mi cie. Zgłoś komentarz
       a swistak siedzi bo wiewiórka była nieletnia
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×