Jan Andersson sprzedał warsztat. Na koniec zrobił serwis silnika Januszowi Kołodziejowi

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Krzysztof Cegielski, Janusz Kołodziej
Newspix / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Krzysztof Cegielski, Janusz Kołodziej
zdjęcie autora artykułu

Koniec kariery tunerskiej Jana Anderssona. Tomasz Gollob, korzystając z jego silników, został w 2010 roku mistrzem świata. Szwed dostał zresztą w nagrodę 100 tysięcy dolarów premii. 9 maja Andersson sprzedał warsztat i przeszedł na emeryturę.

Szwedzki tuner Jan Andersson jeszcze jesienią ubiegłego roku zapowiedział, że kończy karierę. Dał żonie obietnicę, że w dniu 64. urodzin zamknie warsztat na kłódkę i będzie wiódł z nią spokojne życie. Słowa dotrzymał, choć ostatecznie warsztat zamknął nie 7, lecz 9 maja, czyli dwa dni po urodzinach.

- Jeszcze przed zamknięciem, a właściwie sprzedaniem warsztatu, zdążył zrobić serwis silnika Janusza Kołodzieja - mówi nam Krzysztof Cegielski, żużlowy ekspert, menedżer Kołodzieja. - To była jego ostatnia praca dla żużla. Szkoda, że nie wychował następcy. Nawet pytałem, czy któryś z jego mechaników mógłby nam zrobić serwis, ale nikogo nam nie polecił. Warsztat odkupiła od niego osoba niezwiązana z żużlem, bo przecież te maszyny, które miał Andersson są uniwersalne.

Czytaj także: Czy Motor pojedzie do Zielonej Góry na stracenie?

Andersson od wielu lat utrzymywał się na żużlowym topie. Punktem zwrotnym w jego tunerskiej karierze było zdobycie złotego medalu z Tomaszem Gollobem w 2010 roku. Nasz żużlowiec korzystał wówczas ze sprzętu Anderssona i w cuglach wygrał Grand Prix. Rok wcześniej zdobył srebrny medal. Gollob był tak zadowolony ze Szweda, że wypłacił mu 100 tysięcy dolarów premii.

ZOBACZ WIDEO Mistrz Polski pokazał moc. Zobacz skrót meczu Speed Car Motor Lublin - Fogo Unia Leszno

W ostatnim czasie Andersson wraz z Ryszardem Kowalskim, Peterem Johnsem i Flemmingiem Graversenem stanowił wielką tunerską czwórkę. Zawodnicy korzystający z silników innych mechaników grali epizodyczne role, bo o medale bili się głównie ci, którzy mieli sprzęt robiony przez tych najlepszych.

Czytaj także: Menedżer Motoru był "Jednym z dziesięciu"

Od kilku miesięcy trwa walka o wypełnienie luki po Anderssonie. Bliski wskoczenia do pierwszej ligi jest Joachim Kugelmann. Niemiec robi sprzęt dla Patryka Dudka, który radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Jak tak dalej pójdzie, to jest szansa, że Dudek pociągnie za sobą kolejnych. Już teraz kilku innych żużlowców ma silniki Kugelmanna, ale w ich przypadku spisują się one średnio. Z czasem może się to jednak zmienić. Niektórzy zawodnicy potrzebują w końcu więcej czasu na dopasowanie silników do swoich potrzeb.

Źródło artykułu:
Czy Kugelmann na dobre zajmie miejsce Anderssona?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (10)
avatar
Kamil T
10.05.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tak Pan G wypłacił 100 tyś. dolarów a teraz są na niego zrzutki - coś tu jest nie tak!  
avatar
baraboszkin
10.05.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
...Jan Andersson był także niezłym żużlowcem, można by o tym wspomnieć w tekście, z kosmosu się nie wziął...  
avatar
królabbadon
9.05.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dudek sobie radzi nadspodziewanie dobrze???!!! To jakaś nowość.  
ktk
9.05.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Póki co Dudek sprawuje się o wiele gorzej niż w zeszłym sezonie więc autor chyba nie śledzi zbytnio jego wyników. Dzisiaj też jego wynik nie powala.  
avatar
Tylko Bally
9.05.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Powinien zakończyć w listopadzie 2018 albo 2019, a nie w środku sezonu.