Żużel. IMEJ. Ta impreza także należy do Polaków. Zdarzały się spore niespodzianki

WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Wiktor Lampart na prowadzeniu
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Wiktor Lampart na prowadzeniu

Na arenie międzynarodowej Polska dominuje w młodzieżowych imprezach od lat. Nie inaczej jest we wciąż stosunkowo młodych, bo organizowanych od 1998 roku Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów. W tym mogą być kolejne medale.

W tym artykule dowiesz się o:

Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów, Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów, Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów, a także Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów. Wszystkie te imprezy, rzecz jasna na maszynach o pojemności 500 centymetrów sześciennych, to - jeśli spojrzeć na historię i medalowy dorobek - prywatne podwórko polskich żużlowców. Ich dominacja i częstotliwość wygrywania jest na tych polach wyraźna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fakty i liczby PGE Ekstraligi. 600 biegów Piotra Pawlickiego

W sobotę na razie na etapie rund kwalifikacyjnych rozpocznie się 22. edycja IMEJ. Oficjalnie widniejące w kalendarzu od 1998 roku i do 2012 przeznaczone tylko dla zawodników do lat 19. Nieoficjalnie - i mało kto może o tym wiedzieć - najzdolniejsi nastolatkowie Europy ścigali się już w sezonie 1997. We Wrocławiu wygrał wychowanek miejscowego WTS-u Bartłomiej Bardecki przed Rafałem Okoniewskim i Mariuszem Węgrzykiem. Medali wtedy jeszcze nie rozdano.

Okoniewski został wkrótce dwukrotnym triumfatorem nowego czempionatu, co do dziś jest wynikiem niepobitym. Dla wychowanka klubu z Piły to jedyne tytuły na arenie międzynarodowej, bowiem w IMŚJ nie udało mu się wygrać, mimo że zawsze był w ścisłym gronie faworytów. Dla przykładu Maciej Janowski i Bartosz Smektała mają w IMEJ "tylko" dwa srebra, natomiast w światowych zmaganiach zdołali wywalczyć najcenniejszy tytuł.

ZOBACZ WIDEO Polscy juniorzy za ten pomysł go nie pokochają

W ciągu 20 lat nie brakowało niespodzianek ze strony polskich zawodników. Na podium stawali tacy, w których drzemał potencjał, ale chyba nie do końca aż tak duży, by błyszczeć poza ojczyzną. Byli to np. Karol Malecha czy Zbigniew Czerwiński. W 2008 roku złoto zdobył Artur Mroczka, wtedy junior pierwszoligowego klubu z Grudziądza, który poskromił wspomnianego Janowskiego w niemieckim Stralsund.

Spoza Biało-Czerwonych najbardziej zaskakującym mistrzem Starego Kontynentu został Dennis Andersson, który dziewięć lat temu pokonał w Gorican Przemysława Pawlickiego i Patryka Dudka. Szwed dziś nie ściga się już na żużlu. Z kolei przed trzema laty zaskoczył Dimitri Berge. Francuz okazał się najlepszy na swoich śmieciach w Lamothe-Landerron.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lista startowa GP Szwecji. Dudek i Zmarzlik zaczną z wewnętrznych pól

W poprzednim sezonie Polska za sprawą Dominika Kubery zdobyła dziewiąte złoto, przerywając pięcioletnie oczekiwanie na ponowny skalp w IMEJ. Szczęśliwe znów okazało się Stralsund. Drugi był Wiktor Lampart, który jest uznawany za głównego faworyta tegorocznej edycji. Więcej o uczestnikach PRZECZYTASZ TUTAJ.

Polskie medale w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów (1998-2018):

ZłoteSrebrneBrązowe
9 11 4
Rafał Okoniewski (1998) Karol Malecha (1999) Jarosław Hampel (1999)
Rafał Okoniewski (1999) Rafał Kurmański (2001) Zbigniew Czerwiński (2000)
Łukasz Romanek (2001) Janusz Kołodziej (2003) Patryk Dudek (2010)
Karol Ząbik (2005) Karol Ząbik (2004) Bartosz Smektała (2015)
Artur Mroczka (2008) Maciej Janowski (2008)
Przemysław Pawlicki (2009) Maciej Janowski (2009)
Piotr Pawlicki (2011) Przemysław Pawlicki (2010)
Bartosz Zmarzlik (2012) Tobiasz Musielak (2012)
Dominik Kubera (2018) Kacper Woryna (2014)
Bartosz Smektała (2007)
Wiktor Lampart (2018)
Źródło artykułu: