Polak i Brytyjczyk zaangażowani w stworzenie serii wyścigów w USA. "Jest wizja, są możliwości i super ludzie" (wywiad)

Żużel na wschodnim wybrzeżu jeszcze niedawno funkcjonował na dwóch torach: Champion Speedway i Action Park. Do tego grona ma dołączyć zupełnie nowe miejsce - Oakland Valley Speedway. W projekt zaangażowani są Richard Thrift oraz Polak Voytek Dojka.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Outlaw Valley Speedway Materiały prasowe / facebook.com/outlawspeedwayusa / Na zdjęciu: Outlaw Valley Speedway
Mateusz Kozanecki (WP SportoweFakty): Jak trafiliście do żużla? Skąd pasja do tej dyscypliny?

Richard Thrift (Oakland Valley Speedway): Mój tata w młodości jeździł na żużlu, ale zakończył karierę, aby zająć się rodziną. Wychowywałem się przy klubie Coventry Bees, który był również ulubioną drużyną mojej babci. Zaangażowałem się później w klub speedrowerowy Leicester Monarchs. Uwielbiam żużel i chcę, aby zawody w USA urosły do takiej rangi jak zmagania we flat tracku. Wierzę, że do tego potrzebne jest nowe podejście.

Voytek Dojka (Oakland Valley Speedway): Znam żużel z Polski, kiedy byłem dzieckiem, mój tata i wujkowie zabierali mnie na stadion Unii Tarnów. Wciąż pamiętam ten pył w zębach i niesamowity ryk silników i ten charakterystyczny zapach, jakby to było wczoraj. Kilka lat temu zaangażowałem się w amerykańskie wyścigi we flat tracku. Przypadkiem znalazłem informację o żużlu na wschodnim wybrzeżu. Spędziłem niemal cały sezon w parku maszyn jako mechanik Caseya Donholta.

Czytaj także: Przegląd tygodnia oczami kibiców: Burza związana ze zwolnieniami lekarskimi zawodników wciąż trwa

ZOBACZ WIDEO Grzegorz Zengota zszokował kibiców. "Lekarz w Polsce widząc moją nogę zbladł"

Skąd u panów pomysł na stworzenie własnej serii wyścigów?

Richard Thrift: Zauważyliśmy, że zawodnicy na wschodnim wybrzeżu byli bardzo zainteresowani zawodami w stylu europejskim, a zwłaszcza SGP. Richard Thrift zaproponował przeprowadzenie memoriału jego ojca, Kevina Thrifta, które miało być jednorazowym wydarzeniem w stylu GP. Zawodnikom bardzo spodobała się taka rywalizacja i to właśnie tam dostrzegliśmy potencjał najbliższy temu, co żużlowcy nazywali "prawdziwym speedwayem".

Czy to będzie początek żużlowej historii na Oakland Valley Speedway?

Richard Thrift: Tworzymy zupełnie nową historię w Cuddebackville. Nigdy wcześniej nie było tam zawodów żużlowych! Dlatego przecinamy wstęgę i otwieramy drzwi dla nowych kibiców. Mamy nadzieję zorganizować turniej w Wachusett Valley Riders Club w Winchendon w stanie Massachusetts, a także w kilku innych miejscach, których nie możemy na razie zdradzić.

Jakie zawody będą organizowane w Oakland Valley Speedway?

Richard Thrift: Jedno z wydarzeń - Mitas Golden Tire Trophy - będzie ukłonem w stronę brytyjskiego żużla. W dywizji I rozgrywane będą co najmniej cztery serie startów, dwa półfinały i finał. W przyszłym sezonie będziemy gościć kilka turniejów, w tym m.in. Memoriał Kevina Thrifta. Ponieważ obecnie w USA nie ma drużyn, będziemy starali się wykorzystywać format SGP.

Na wschodnim wybrzeżu będą trzy tory żużlowe. Czy to wystarczająca ilość?

Richard Thrift: Szczerze mówiąc, im więcej jest otwartych i jest w stanie zorganizować zawody żużlowe, tym większe są szanse na rozwój tego sportu. Będą więcej niż trzy miejsca, być może pięć lub sześć. Wystarczy komunikacja, właściwe podejście i organizacja.

Czytaj także: Mikkel Michelsen będzie klubowym kolegą Pawła Miesiąca nie tylko w Polsce. Duńczyk dołączył do Indianerny

Jakie plany mają panowie na nadchodzące miesiące?

Richard Thrift: Naszym planem jest usiąść i ocenić, co osiągnęliśmy, co musimy i możemy zrobić, a także to, co chcemy zrobić jako zespół. Wiem, że wszyscy mamy różne pomysły, ale chcemy pozostać zjednoczeni i sprawić, aby żużel był tak popularny jak inne duże sporty w USA. Chcemy również, aby zawodnicy dali swój wkład i powiedzieli, czego oczekują, abyśmy mogli zbudować w przyszłości naprawdę mocną serię.

Voytek Dojka: Wraz z Richardem ściśle współpracujemy nad każdym aspektem naszej działalności, wspólnie omawiamy strategię i dzielimy pracę między sobą. Oprócz dotychczasowej pomocy zewnętrznej i sponsoringu, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, poświęcamy także dużo swojego czasu i pieniędzy, aby osiągnąć sukces. Jest wizja, są możliwości i wspaniali ludzie. Pierwsze zawody już 2 listopada!

Na poniższym filmie zobaczyć można, jak prezentuje się tor Oakland Valley Speedway. Wewnątrz obiektu żużlowego znajduje się także tor do speedrowera.



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy będziesz śledzić zmagania na torze Oakland Valley Speedway?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×