Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Dariusz Ostafiński. Bez Hamulców 2.0: PGE Ekstraliga szykuje się do jazdy, ale są tacy, co płaczą

Rozumiem, że plan Ekstraligi na start sezonu w połowie czerwca może nie jest idealny. Pieniędzy mało, mechaników też, w ogóle wszystko skurczone. Powtórzyłbym jednak za Zbigniewem Bońkiem, nie ma co marudzić, trzeba jechać, bo innej ligi nie będzie.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Martin Vaculik WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Martin Vaculik

Bez Hamulców 2.0 to cykl felietonów Dariusza Ostafińskiego, redaktora prowadzącego dział żużel na WP SportoweFakty.
***

Kiedy nie wiedzieliśmy, co będzie w tym roku z żużlem, to nerwowo przygryzaliśmy paznokcie. Bo jak tu żyć bez ukochanej dyscypliny. Niektórzy marzyli o niej nawet z poziomu kanapy, myśląc sobie: nie będę oddychał żużlem, nie poczuję tego charakterystycznego zapachu palonego oleju rycynowego, ale przynajmniej zamienię odgrzewane kotlety (powtórki spotkań) na nowe wrażenia i emocje. Jednak teraz, gdy sezon 2020 jest na wyciągniecie ręki, słyszę pomruki niezadowolenia i marudzenie.

Środowisko zawodnicze pyta, jak tu jechać, kiedy obcinają kasę tylko mnie? Dlaczego tylko ja mam płacić za to, żeby ruszyła liga? Dlaczego ja mam się poświęcać, żeby prezesi Ekstraligi mogli pokwitować całość wynagrodzenia i odebrać dywidendy? Wreszcie, dlaczego mam radzić sobie z jednym mechanikiem, skoro dotąd miałem trzech. A hotel na daleki wyjazd mogę wziąć czy też mam spać w busie. I w ogóle, jak to ma wyglądać? Naprawdę mam w przerwach między biegami nosić maseczkę?

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Leigh Adams

Oczywiście nie można tych wszystkich żali skwitować stwierdzeniem: jak się nie podoba, to zawsze można iść do innej pracy. Rozumiem, że obcięcie kontraktów nawet o 50 procent może być niezwykle bolesne, może rodzić setki pytań i wątpliwości. Fakty są jednak takie, że trzeba się przystosować do tej nowej rzeczywistości i próbować jakoś się z nią zmierzyć, jakoś żyć. Skoro nie da się z klubów wyciągnąć miliona i więcej złotych, to trzeba się nauczyć funkcjonować za mniej. Przyciąć teamy, ograniczyć zakupy, w ogóle wydawać mniej. Obecny stan nie potrwa wiecznie.

Poza tym naprawdę martwić to muszą się ci, którzy z powodu wirusa stracili pracę. Jeśli prezes PGE Ekstraligi mówi, że po obniżkach najlepsi mogą zarobić nawet 700 tysięcy, to nie ma dramatu. Zawsze lepsze to niż nic. Zwłaszcza kiedy alternatywą jest sezon bez grosza. A już konieczność noszenia maseczki, czy radzenia sobie z jednym mechanikiem u boku, to najmniejszy problem.

Dawniej, wiele lat temu, zawodnicy radzili sobie z jednym mechanikiem i nie płakali. Pewnie, że żużel się od tamtego czasu zmienił, że teraz wszystko trzeba robić dwa, trzy razy szybciej i dobrze jest mieć sprawdzonego majstra u boku. Jeśli jednak będzie 8 mechaników na zespół, to da się jakoś te braki załatać. Naprawdę trzeba zrobić wszystko, żeby przystosować się do rygorów sanitarnych, które pozwolą nam odjechać ten sezon. Można sobie w zaciszu pomarudzić, ale trzeba zacisnąć zęby i jechać.

Trzeba jechać, a nie wypinać się na innych i mówić, mam oszczędności, poczekam i wrócę, jak będzie lepiej. Nie tak powinna wyglądać dobra i solidarna postawa. Zresztą im więcej będzie łamistrajków, tym gorzej dla żużla. Tym gorzej dla jego przyszłości. Prawda jest taka, że jeśli teraz damy możliwie najlepszy produkt, to wychodzenie z kryzysu po koronawirusie zajmie nam mniej czasu.

Miałem kilka dni temu zamiar, by napisać w tym miejscu duże story o prezesie Fogo Unii Leszno Piotrze Rusieckim. Ostatecznie, po przemyśleniu, temat na felieton zamieniam na trzy akapity. Więcej nie ma sensu. W końcu prezes, który zaprasza mnie na solo, używając do tego twitterowego konta swojego psa, nie zasługuje na specjalne względy.

Osobną sprawą jest opowieść o zbudowaniu żużlowego toru w 3 dni. Dotąd nie rozumiem, po co prezes wysłał mi filmiki i zdjęcia z istniejącego od lat toru, przekonując, że to jego dzieło. No ok, chciał mnie wkręcić i jeśli weźmiemy pod uwagę, że tekst się ukazał, to trzeba przyjąć, że mu wyszło. Problem w tym, że publikacja została zbudowana na wypowiedziach prezesa, który wprowadzając w błąd nas, zrobił też w konia naszych czytelników.

Każdy z nas myśli sobie, że prezes to raczej poważny człowiek, więc skoro mówi, że coś zrobił, to tak jest. Okazuje się jednak, że w przypadku pana Rusieckiego to tak nie działa. A pana uwagę: może czas zacząć się szanować, pominę milczeniem. Niech pan najpierw zacznie szanować samego siebie (twitterowa zabawa na dwa konta o tym nie świadczy), potem możemy porozmawiać.

Czytaj także:
Plech: ryzykuję życiem, żeby zadbać o zdrowie
Dyrektor Grand Prix przerażony liczbą zgonówZapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy zawodnicy mają rację narzekając na rozwiązania forsowane przez Ekstraligę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (23):
 • Marm Cz-wa Zgłoś komentarz
  Ma pan rację ale to jest indywidualna sprawa z każdym zawodnikiem odpowie pan komuś co wziol kredyty żeby być mistrzem jak kiedyś Gollob .walczą o swoje
  • krakowska49 Zgłoś komentarz
   Polski żużel razem z władzami to szwindel.Przez ostatnie lata były zielone stoliki na tym potęgę zrobił Fijałkowski z Grudziądza wcześniej Włókniarza taki żużel jak ostatnio
   Czytaj całość
   zrobiono ze Stalą Rzeszów i robiono hejt z Nawrockiego wraca karmą do tych wyznawców tej kliki. żużel ponad połowa ludzi już oleje na długie lata aż rozpadnie się to towarzystwo wiecznej adoracji jednych i tych samych mo.d!
   • idek1702 Zgłoś komentarz
    Brak startów na żywo ale w telewizji non stop Gollob . Jak można obrzydzić oglądanie ,to tylko w ten sposób . Serwuj non stop to z wielbiciela zrobisz wroga . Gdyby przekładali to ligą
    Czytaj całość
    lub innymi rozgrywkami żużla ale nie . Budzisz się i od razu wiesz że wygra dzisiaj Gollob aż do padnięcia , przestałem oglądać , trzy razy pod rząd , Gollob, Gollob , Gollob i nawet daty imprezy nie podają . Jakbyś codziennie otrzymywał nap. kabanosy na śniadanie , to po paru dniach walniesz podającego tymi kabanosami.
    • bieski Zgłoś komentarz
     Zwracam się do redakcji WP: czy w dobie kryzysu ekonomicznego nie powinniście pomyśleć o odchudzeniu redakcji sportowej, a dokładniej żużlowej o jakieś niepotrzebne koszty? Mam pewną
     Czytaj całość
     sugestię w zakresie jednego zupełnie zbędnego etatu. Chętnie się podzielę, nieodpłatnie.
     • This is regulamin Zgłoś komentarz
      komentarz usuniety
      • Godfather-Darth Vader Zgłoś komentarz
       Wszystkim się w dupie poprzewracało. Sport nie musi istnieć.
       • tiger Stal Rzeszów Zgłoś komentarz
        Zawiesić ligę na ten rok, rok bez żużla przeżyjemy, wykorzystać sytuację do obcięcia kontaktów o minimum połowę...za rok wielu zawodników spokornieje i zaakceptuje o połowę niższe
        Czytaj całość
        kontrakty....
        • Ptasior Zgłoś komentarz
         Ciekawe czy panu redaktorowi penje obcięli bo nie ma ligi nie ma o czym więc pisać. Swoją drogą za te stronnicze wypociny powinien on płacić żeby ktoś to publikowal. Coś tam ktoś tu
         Czytaj całość
         pisało o solidarności więc panie redaktorze czekamy aż zrezygnujesz z połowy pensji w końcu też z żużla żyjesz.
         • Angrift Zgłoś komentarz
          Przypominam ze naszej walki o wolność słowa dla kibicow nie poparl żaden zawodnik,klub czy dziennikarz.Maja nas za dojne krowy które maja lykac co im się da i placic za ich fanaberie.To
          Czytaj całość
          nie jest problem tylko ostafinskiego i jego bandy.
          • Patomorfolog Zgłoś komentarz
           Koronawirus w USA| Obecność SARS-CoV-2 stwierdzono u dwóch kotów w Nowym Jorku. Zwierzęta nie mieszkały razem, znalezieno je w dwóch różnych częściach miasta - informuje Centrum ds.
           Czytaj całość
           Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). 
           • Michał Poznań Zgłoś komentarz
            Z Panem Redaktorem jest problem. Jeśli komentarz będzie adekwatny do treści artykułu to zostanie usunięty, bo krytyki nie lubimy prawda? Chociaż rzekomo prawdziwa cnota się jej nie
            Czytaj całość
            obawia. Panie Redaktorze jest jeszcze świat poza Janowskim, Pawlickim i UL. Czas jest trudny, szkoda zdrowia na obsesje. Do zobaczenia na stadionie.
            • stalowy holender Zgłoś komentarz
             ostanie podrygi zdychajacej ostrygi = wypociny ostafy
             • stalowy holender Zgłoś komentarz
              #kometarz usuniety
              Zobacz więcej komentarzy (10)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×