Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mechanik mistrzów stawia trudne pytania: Co jeśli zakażę siebie i bliskich? Co, jeśli umrę?

- U nas wszyscy mówią: hurra, jest fajnie, rusza liga, ale ja chciałbym wiedzieć, czy zawodnik w przypadku pozytywnego testu na koronawirusa dalej będzie mi płacił? A może powie, słuchaj stary, nie jadę, nie płacę - mówi Dariusz Sajdak.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Dariusz Sajdak z synami Facebook / Dariusz Sajdak. / Na zdjęciu: Dariusz Sajdak z synami

Dariusz Ostafiński, WP SportoweFakty: Żużlowe mecze mają się odbywać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Jeden zawodnik, jeden mechanik, a przecież każdy ma dwóch, trzech. Będą zwolnienia?

Dariusz Sajdak, były mechanik 3-krotnego mistrza świata Jasona Crumpa: Wszystko zależy od zawodnika. Pewnie jednak będzie tendencja, żeby mechaników zwalniać.

Pan się boi?

Boję się, bo w tej chwili w ogóle nie mam pracy. Mój kontrakt z Grigorijem Łagutą został anulowany, jestem na etapie konsultacji nowej umowy.

Zawodnicy już podawali do protokołu nazwiska mechaników, którzy będą im towarzyszyli w trakcie spotkań.

Pyta pan, czy mnie Grisza podał? Nie wiem.

Zamieścił pan emocjonalny wpis w mediach społecznościowych. Stawia pan mnóstwo pytań. Czy zawodnik zapłaci, jak będzie zakażony on lub pan? Czy w trakcie sezonu będziecie w izolacji, czy też po meczach będziecie wracali do domu i narażali swoich bliskich na zakażenie?

U nas wszyscy mówią: hurra, jest fajnie, rusza liga, a ja nawet nie wiem, czy będę musiał nosić maseczkę w trakcie spotkania. Ktoś powie, że Sajdak ma postawę roszczeniową, że przecież powinien się cieszyć, że w ogóle ma robotę. To nie tak. Ja chciałbym wiedzieć, czy w razie zakażenia dalej będę ją miał, czy też ją stracę. Czy zawodnik w przypadku pozytywnego testu na koronawirusa dalej będzie mi płacił? A może powie, słuchaj stary, nie jadę, nie płacę. Już minęły te czasy, kiedy brałem plecak i cieszyłem się, że jadę na żużel. Teraz mam rodzinę i moja żona musi wiedzieć, kiedy wychodzę i kiedy wrócę. A w ogóle to, kto weźmie odpowiedzialność, jeśli któryś z nas zachoruje albo co gorsze umrze.

ZOBACZ WIDEO: Mecze rozgrywane w maseczkach i rękawiczkach? "To nie ma najmniejszego sensu"

To jest trudne pytanie, ale co ma powiedzieć kasjerka w sklepie? Ona też może stawiać podobne pytania.

Zgadzam się. Tyle że kasjerka, z szacunkiem dla tej ciężkiej, a teraz na dokładkę niebezpiecznej pracy, kiedy zachoruje, to jest ją kim zastąpić. W żużlu już z tym jednym mechanikiem będzie duży kłopot, bo niewielu jest takich, co pracowało z zawodnikami w pojedynkę. Zwykle było dwóch, trzech, odpowiedzialność się rozkładała. Mnie trochę boli, że przed wprowadzeniem regulacji nikt nie porozmawiał z praktykami, czyli z nami i nie zapytał, jak to jest. Teraz nie byłoby tylu pytań i wątpliwości.

Jest jednak jakiś plan, identyczny z tym, który przedstawił PZPN. Zaakceptowali to premier i minister zdrowia. Może nie ma się o co martwić?

Może ja wolałbym, żeby ten plan był już znany. Wtedy nie musiałbym pytać przez media społecznościowe, czy mam biec do zawodnika, kiedy ten się przewróci, czy mam z nim jechać do szpitala na badania i tak dalej. To się zwykle robi, ale teraz ma być reżim sanitarny. 12 czerwca ruszamy, a my nic nie wiemy. Poza tym nie stawiałbym znaku równości między żużlem i piłką. Jak w meczu piłkarskim jest kontuzja, to przychodzą z noszami i po sprawie. W żużlu po wypadku zostaje często powyginany motocykl. To nie jest tak łatwo zataszczyć taki sprzęt do parku maszyn.

Słyszałem takie głosy, że mechanicy innych zawodników tej samej drużyny będą sobie pomagać.

Wie pan co, na Grand Prix była kiedyś taka sytuacja, że jeden zawodnik odpoczywał w przerwie między biegami i nagle zobaczył na telewizorze, który miał w boksie, że jego mechanik pomaga innemu. Zwolnił go po zawodach. Wyobraża pan sobie, że ja pracując dla Łaguty, pójdę do Michelsena. Przecież potem Łaguta może mieć pretensje, może zapytać: jak to jest, że ja ci płacę, a ty robisz coś dla innego. Moim pracodawcą nie jest klub, lecz zawodnik.

To może prezesi powinni to jakoś uregulować.

Dużo jest do zrobienia w naszym przypadku, bo jako grupa zawodowa nie istniejemy. Wpisuje się nasze nazwiska do protokołu, ale my nie istniejemy. Nawet w regulaminie kar nas nie ujmują. To zawodnik odpowiada za nasze zachowanie.

Jak pytam działaczy, co z mechanikami, to oni mówią, że sami powinniście sobie ułożyć relacje z zawodnikami, zamiast żalić się publicznie.

Chętnie, ale nie wiemy, na czym stoimy. Nie znam nawet odpowiedzi na pytanie, czy jako jedna z tych osób, które mają pomóc ratować produkt, będę po meczu wracał do domu, czy też zniknę z życia bliskich na cztery miesiąc. Dla mnie byłoby to nawet logiczne. Przynajmniej byśmy naszych bliskich nie narażali.

Z tego, co wiem, u wszystkich osób będzie na bieżąco monitorowany stan zdrowia. W razie potrzeby będą u nich wykonywane testy. Po meczu wracacie jednak do domu.

Chciałbym, żeby mi to napisała Ekstraliga. Tak samo, jak chciałbym jasnej deklaracji, że zakażenie moje czy też mojego pracodawcy nie oznacza, że idę na zieloną trawkę. Chciałbym jeszcze, żeby Ekstraliga wpłynęła na to, żeby zawodnik miał mechanika w umowie. To wystarczy. Nie mówię, że żużlowiec nie powinien mieć prawa nas zwolnić. Powinien je mieć. Byle tylko traktował nas po ludzku, a jeśli wyrzuca, to w normalny sposób.

Na koniec chciałbym jeszcze spytać, czy jeden mechanik poradzi sobie z obsługą zawodnika.

Będzie miał ciężko.

Dawniej zawodnik miał jednak tylko jednego mechanika i żył. W komunie był jeden mechanik na klub.

Czasy się zmieniły. Kiedyś były trzy zębatki na krzyż, więc nie było co regulować. Wymiana dyszy? Większość zawodników nie wiedziała, że coś takiego istnieje. Jak Per Jonsson przyjechał do polskiej ligi w latach 90-tych, to pokazał nam, że motocykl można wydłużyć bądź skrócić na łańcuchu. Tego też wcześniej nie wiedzieliśmy. Nie porównujmy obecnego żużla do komuny. Dawniej to była jedna opona na zawody i nawet się jej nie przekładało. Taki majster mógł sobie w trakcie meczu chodzić między zawodnikami i nie miał nic do roboty. Dziś dwóch mechaników u żużlowca to standard.

Czy mechanicy to najbardziej niedoceniana grupa w żużlu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (32):
 • irek54 Zgłoś komentarz
  A co będzie, jak się nie zarazisz i umrzesz?
  • xbiegacz Zgłoś komentarz
   Proponuję zmienić technologię w żużlu, znacznie ją uprościć na wzór tej wspomnianej z "komuny". Żużle będzie znacznie tańszy, łatwiej będzie przetrwać, a w
   Czytaj całość
   przyszłości rozwijać ten sport. Po co ten cały cyrk za miliony, 3 mechaników, ogromne koszty części, tysiące opon.. Skoro kiedyś było równie ciekawie (jeśli nieciekawej), a koszty były o 90 proc. mniejsze, to może czas wrócić do tego co było. Stracą na tym najwyżej tunerzy.
   • Hampelek Zgłoś komentarz
    No nie mogę... Co się nie stanie to ciągle narzekanie..Sajdak jeśli boisz się, że się zarazisz to siedź w domu na 4 literach i nie płacz, że nie ma pieniędzy. Czy mechanicy żużlowi
    Czytaj całość
    to bardziej uprzywilejowani ludzie od np. pracowników fabryk? Będą pracować to źle, bo mogą się zarazić, a jeśli nie będą to też niedobrze. Paranoja
    • speed01 Zgłoś komentarz
     Co ten Sajdak opowiada. W latach 80. bywało, że mechanicy uwijali się przy zawodnikach jak w ukropie. Byłem, widziałem. Z tym jednym mechanikiem to też nie tak - np. w Polonii Bydgoszcz
     Czytaj całość
     było dwóch głównych i kilku "pomagierów", nie wspominając o tym, że niektórzy zawodnicy sami grzebali przy sprzęcie i było to czymś normalnym...
     • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
      P,Sajdak .Jeżeli jest się dobrym mechanikiem,żaden żużlowiec nie pozwoli sobie na to aby ktoś inny ten towar zabrał mu przed nosa. Koronowirus przywlókł się z Hin.Jak mówią eksperci
      Czytaj całość
      będzie istniał do puki nie będzie na tą chorobę leku tak jak na grypę czy anginę, Każdy się boi i będzie się bał aby nie złapał ten syf. Tak też będzie najlepiej z frekwencją na stadionach choć rygory się zluzuje to fani widzowie będą się bali .
      • Andrzej Szeplik Zgłoś komentarz
       Sajdak nie mow ze Tyjestes mechanikiem .Mechanicy byli dawniej .Trzech pomocnikow przy jednym zawodniku eldorado .Jak tak piszesz to nie masz zielonego pojecia Kiedys mechanicy robili silniki
       Czytaj całość
       i je obslugiwali na meczu .a bylo ich tylko trzech na cala druzyne .Po meczu rece byly opuchniete od przekladania opon.Byly mechanik Zaluskiego jezeli wiesz kto to byl.
       • fan STALI Zgłoś komentarz
        Panie Sejdak tysiące ludzi straciło prace i jeszcze wiecej ponosi te same ryzyko zachorowań w swoim zawodzie a nawet wieksze pracując za dużo mniejsze pieniadze. Takie czasy, a marudzić
        Czytaj całość
        do całego swiata na pandemie, ze wy mechanicy tak pokrzywdzeni to jest smiech. Pana pracodawcy ryzykują bez pandemi , zdrowie i zycie srednio 5 razy w meczu. Wiec przestań Pan sie uzalac nad soba i mądrkowac, bo to nieprzystoi. Albo zmień Pan zawód na filozofa
        • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś komentarz
         Trzeba być totalnym nieogarem , aby myśleć, że w zaistniałej sytuacji myśleć, że będzie jak było. Każdy dostaje po.....
         • UNIA LESZNO kks Zgłoś komentarz
          hahaha mozg wyprany przez masowe media!! BRAWO!
          • Adam Słoka Zgłoś komentarz
           Panowie nie ma co się licytować czyj zawód jest ważniejszy i zasługuje na większe ulgi lub opiekę.Trzeba szanować każdego człowieka ,który chce zarobić na chleb mając taki zawód i
           Czytaj całość
           przy tym nie zarazić rodziny.A czy panie salowe w szpitalach nie są teraz bardziej wyjątkowe i narażone na utratę zdrowia a nawet życia niż kiedyś !? Zgadzam się że jasne procedury postępowania w tej kwestii ,dają też zmniejszenia ryzyka zarażenia! A powinien mechanik wiedzieć czy jak straci pracę w tym ,czy w tamtym przypadku dostanie jakies postojowe,czy zawodnik skieruje go na bezrobocie i czy zostanie zwolniony z płacenia z ZUS-u!? Tego nie wie ,bo nie jest traktowany jako profesjonalny zawód! Jedno jest pocieszające,może przy obecności 50 osób w parkingu,może nie dostaną się tam prezesi klubów i trenerzy będą mieli spokój ;-) Pozdrawiam
           • orbad Zgłoś komentarz
            komentarze w czasie komuny też były cenzurowane:)
            • Marcin Maciejewski Zgłoś komentarz
             Mechaniku kochany to pytanie może zadać każdy, kto w obecnym czasie chodzi do pracy. Zawsze możesz zmienić pracę np. na kuriera DHL, ale czy to coś zmieni odnośnie tego pytania? Wątpię
             • TedZgred Zgłoś komentarz
              Widzę, że z Pana Kuczery i pięciuset artykułów dziennie o F1 i Robercie Kubicy przerzucamy się na płynnie na pięćset artykułów dziennie o żużlu. Może już sobie dacie siana z tym
              Czytaj całość
              żużlem ?
              Zobacz więcej komentarzy (19)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×