Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. To będzie najbogatszy klub w eWinner 1. Lidze, bogatszy nawet od eWinner Apatora

Unia Tarnów, wiele na to wskazuje, będzie najbogatszym klubem pierwszej ligi. Jeśli tylko minister zaakceptuje plan startu eWinner 1. Ligi, to Unia, tak wynika z naszych informacji, dostanie 3,5 miliona w ramach 2-letniej umowy z Grupą Azoty.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
żużlowcy Unii Tarnów WP SportoweFakty / Wiesław Wardaliński. / Na zdjęciu: żużlowcy Unii Tarnów

Unia Tarnów od lat funkcjonuje tak, że dostaje gigantyczne środki z Grupy Azoty. Pozostali sponsorzy dają niewiele, a ubiegłoroczne wpływy z biletów można oszacować na poziomie miliona złotych. Na biletach Unia w tym roku straci, jak każdy (na razie nie ma mowy o jeździe z kibicami), ale nikt inny nie ma takiego głównego sponsora, jak Unia.

Przed sezonem 2019 Unia podpisała z Grupą Azoty 2-letnią umowę, która według posiadanych przez nas informacji zagwarantowała klubowi dwa przelewy na 3,5 miliona złotych (jeden przed rokiem, drugi w tym). Na ten sezon, na razie, Unia nie dostała ani grosza, ale wystarczy, że rząd oraz minister sportu zaakceptują plan odnośnie startu eWinner 1. Ligi, i wielkie środki zostaną przelane na konto Unii.

Próbowaliśmy nasze informacje potwierdzić u rzecznika prasowego GA i prezesa klubu Łukasza Sadego, ale obaj zbyli nasze pytania milczeniem. Trudno jednak przypuszczać, by koncern chciał zrezygnować ze wspierania Unii. Raz, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, iż spółki skarbu państwa mające ważne umowy na wspieranie klubów poprzez reklamę, nie będą się wycofywać ani zmniejszać wsparcia. Dwa, że wyniki finansowe Grupy za pierwszy kwartał są bardzo dobre. Firma jest na plusie.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Billy Hamill

Teraz taki Wiktor Kułakow, który zamienił Unię na eWinner Apatora Toruń, może sobie pluć w brodę, bo czekają go trudne negocjacje z nowym pracodawcą, a w Tarnowie, w ramach renegocjacji, obcięli zawodnikom zaledwie 15 procent. Apator nie ma jednak sponsora, który daje 3,5 miliona rocznie. A jeśli jeszcze w Toruniu nie odbędzie się Grand Prix, to klub straci około 2 milionów zysków z tej imprezy, które zwykle zasilały budżet.

Pewnym minusem w Unii jest to, że dodatki sponsorskie dla zawodników nie są płacone na czas. Nicki Pedersen po odejściu z klubu miał zostać rozliczony dopiero w maju następnego roku, obecnie żużlowcy też czekają na kasę, ale finalnie wszystko jest płacone. Teraz łączna suma zaległości wynosi wedle naszych rachub około pół miliona. Wystarczy jednak, że pójdzie pierwsza transza z GA i długu nie będzie. Prezes Sady renegocjując kontrakty, z pewnością obciął wszystko tak, by na kupce z kasą od sponsora zostało mu tyle, ile trzeba na pokrycie zaległości.

Dodajmy, iż brak kibiców na trybunach, może paradoksalnie dać Grupie Azoty lepszą reklamę niż dotychczas. W ramach umowy z telewizją kluby będą mogły wyeksponować banery sponsorów na trybunach. Unia ma w zasadzie jednego, ale za to bardzo poważnego partnera finansowego, więc logo GA z pewnością nie umknie telewidzom. A nic nam nie wiadomo o tym, by umowa między Unią i spółką zakładała, że na trybunach muszą być kibice.

Trochę tylko szkoda, że ten bogaty klub z Tarnowa nie ma szans na awans. Wszystko z powodu stadionu, który nie spełnia wymogów licencji. Już raz, w sezonie 2018, Unia dostała warunkową zgodę na starty w PGE Ekstralidze. Drugi raz taki numer jednak nie przejdzie. Chyba, że coś w kwestii modernizacji obiektu ruszy.

Czytaj także:
Wodzirej Sparty wierzy, że w lipcu wróci do pracy
Homofobiczna wlepka kibiców Stali

Czy Unia okaże się finalnie bogatsza od Apatora?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (24)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Narzekanie że taka firma daje takie pieniądze- to wypracowane przez siebie - i to jest źle,ale dlaczego nikt nie narzeka gdy samorządy daja spore kwoty na kluby?
  • Nie dla wirusowego zamordyzmu Zgłoś komentarz
   Jak taki człowiek, który plecie co kilka dni inną bzdurę może być ministrem zdrowia? Maseczki? Nie wiem po co ludzie je noszą, one przecież nie działają, to bardzo śmieszne. Musicie
   Czytaj całość
   wszyscy nosić maseczki przez dwa lata. Ja nie muszę nosić maseczki, bo nie mam objawów. Kto nie nosi maseczki ten jest egoistą. Maseczki trzeba będzie nosić na plaży w wakacje. W sumie to zapomnijcie o tych maseczkach, wycofujemy się z tego.
   • Piotr Biega Zgłoś komentarz
    G A truje miasto to w zamian płaci pieniądze
    • wanow Zgłoś komentarz
     Torun bedzie mial dwie duze imprezy zuzlowe i sie na nich odbije.
     • Falafel Zgłoś komentarz
      Jasne Kułakow może sobie pluć w brodę, bo wybrał klub, który od zawsze jest i przynajmniej jeszcze przez kilka lat będzie stabilny finansowo, a nie jak Unia, która po tych 2latach straci
      Czytaj całość
      tego sponsora za słabe wyniki.
      • WyGda Zgłoś komentarz
       "Unia Tarnów od lat funkcjonuje tak, że dostaje gigantyczne środki z Grupy Azoty" - a więc, cóż w tym dziwnego, że i w tym roku tyle samo dostali? Unia (ze swoim 'wielkim'
       Czytaj całość
       budżetem) będzie i tak, tylko statystą w eWinner 1. Lidze, bo bez stadionu, to o co Oni mają walczyć?
       • Karol79 Zgłoś komentarz
        Co za bzdury, NICE który sponsorował cała lige żużlową, który był sponsorem 1 ligi pilkarskiej kładł na to miliony zlotych. Teraz mogą czy na żużel w Toruniu czy na piłkę której
        Czytaj całość
        też firma jest współwłaścicielem, podpisać kontrakt z każdym zawodnikiem, więc pisanie o Tarnowie że są bogatsi, to można się usmiać. Tym bardziej że sponsorów w Toruniu jest bardzo wielu a nie jeden którzy dają konkretną kase.
        • Bob Kraków Zgłoś komentarz
         Nic to nie da bo dopóki jest ten zarząd dopóty nic dobrego w tarnowskim żużlu się nie wydarzy. Tyle, że Sady i jego ekipa będą mieli mamonę i będą z niej dobrze żyli.
         • Tommy DeVito Zgłoś komentarz
          Termińskiemu żyłka strzeli z zazdrości ;)
          • mentikk Zgłoś komentarz
           Ja tam nie wiem, czy Kułakow ma co sobie pluć w brodę. Nawet jeśli dostanie trochę mniej niż dostałby w Unii (bo oczywiście każdy mógł przewidzieć COVID i obcinanie kontraktów, a
           Czytaj całość
           jak...) to dostanie hajs na czas, zamiast na koniec maja być w grupie, które Unia nadal wisi pół bańki. Dwa, poszedł do drużyny, z którą liczy na awans do ELigi i prawdopodobnie liczy na przejście do ELigi z Apatorem. Ale pewnie dla ambitnego Wiktora lepsza byłaby jazda o utrzymanie w Unii niż walka o awans. No i będzie w drużynie, gdzie ma większe wsparcie na torze, niż tylko jednego Ljunga, który będzie całą Unię ciągnął. Ale pewnie...fajna ta Unia, od lat jadąca na jednym tylko sponsorze. A, że nie chcieli zarówno w Unii jak i w GA komentować słów redaktora O. - no szok, któż by się spodziewał?
           • omen Zgłoś komentarz
            Pierwszy raz od kilku lat pozytywny artykuł o Tarnowie. Co do awansu i stadionu to po tym sezonie może dojść do sytuacji że sama eliga będzie prosić o jazdę w najwyższej lidze nie
            Czytaj całość
            patrząc na stadion. Ten sezon zweryfikuje kluby z wirtualnymi budżetami
            • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
             Minister finansów Belzebub.... #komentarzusunięty….
             • Stelmet_Falubaz Zgłoś komentarz
              To jest skandal że klub jest utrzymywany wyłącznie ze skarbu państwa.
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×