KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. PGE IMME. Którzy zawodnicy zdobyli do tej pory najwięcej punktów w IMME? Garść statystyk przed zawodami

W sobotę na Motoarenie w Toruniu odbędzie się 7. edycja Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi. Do obrony tytułu stanie Bartosz Zmarzlik. Jak prezentują się punktowe i medalowe statystyki tej imprezy?

Michal Juraszek
Michal Juraszek
Na zdjęciu od lewej: Piotr Pawlicki, Patryk Dudek i Nicki Pedersen WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu od lewej: Piotr Pawlicki, Patryk Dudek i Nicki Pedersen
Zawody PGE IMME zadebiutowały w 2014 roku w Tarnowie. Od tamtego czasu na stałe zadomowiły się w żużlowym kalendarzu, gwarantując sporą dawkę emocji. Do tej pory wystartowało w nich łącznie 44 zawodników, a trzynastu z nich stawało na podium. Co ciekawe, nikomu nie udało zdobyć się mistrzostwa więcej niż raz. Każdego roku mistrzem zostawał ktoś inny. Teraz ten trend postara się przerwać Bartosz Zmarzlik, obrońca tytułu, ale głodni sukcesu są również świetnie dysponowani Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta czy Martin Vaculik.

Kto zdobył najwięcej punktów w historii PGE IMME? 

Na ten moment najlepiej punktującym zawodnikiem w historii IMME jest Bartosz Zmarzlik. Żużlowiec Moje Bermudy Stali Gorzów wystąpił w pięciu edycjach i tylko w jednej z nich nie zdobył dwucyfrówki. Łączny dorobek Polaka to 57 punktów, co średnio daje 11,4 pkt/turniej. Za jego plecami znajduje się Emil Sajfutdinow, zwycięzca premierowych zawodów tej rangi i jedyny, który do tej pory potrafił wygrać je z kompletem punktów. Rosjanin również startował pięciokrotnie, zdobywając w tym czasie 55 punktów (11 pkt/turniej).

Podium tej klasyfikacji uzupełnia Patryk Dudek, który w czterech turniejach wywalczył 42 punkty. Dalsze miejsca zajmują Leon Madsen i Tai Woffinden, a także Martin Vaculik, Piotr Pawlicki, Jason DoyleNicki Pedersen oraz Maciej Janowski. Biorąc pod uwagę średnią zdobytych punktów na turniej, przez zawodników występujących więcej niż raz, najlepsi są wspomniani Vaculik i Pawlicki, którzy w IMME startowali po trzy razy. Słowak osiągał średnio 12,666 pkt/turniej, natomiast Polak 12,333 pkt/turniej. Żaden z żużlowców nie wystąpił we wszystkich sześciu mistrzostwach.

Zawodnik IMME 2014 IMME 2015 IMME 2016 IMME 2017 IMME 2018 IMME 2019 Suma punktów
Bartosz Zmarzlik - 10 8 13 11 15 57
Emil Sajfutdinow 18 10 - 9 8 10 55
Patryk Dudek - - 7 13 12 10 42
Leon Madsen 7 - - 15 8 11 41
Tai Woffinden 6 9 10 7 9 - 41
Martin Vaculik 14 11 - - - 13 38
Piotr Pawlicki - 12 - - 13 12 37
Jason Doyle - 3 4 9 10 11 37
Nicki Pedersen 4 9 7 - 14 2 36
Maciej Janowski 1 9 - 7 6 6 29

ZOBACZ WIDEO PGE IMME - przewodnik


Kto najczęściej stawał na podium?

Tylko czterech zawodników stawało na "pudle" IMME więcej niż raz. Są nimi Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki, Martin Vaculik, a także Grigorij Łaguta. Najwięcej medali w dorobku ma wychowanek i kapitan Fogo Unii Leszno, który trzykrotnie wywalczył srebrny krążek. "Grisza" na podium stał dwa razy (złoto i srebro), podobnie jak Bartosz Zmarzlik (złoto i brąz). Dwukrotnie trzecią lokatę zajmował Martin Vaculik.

Oprócz wspomnianych wyżej żużlowców, medale zdobywali również: Patryk Dudek, Leon Madsen, Krystian Pieszczek, Emil Sajfutdinow (wszyscy złote), Kacper Woryna, Darcy Ward (srebrne) oraz Piotr Protasiewicz, Nicki Pedersen i Greg Hancock (brązowe). Piotr Pawlicki jest także jedynym w stawce, który potrafił stawać na podium w dwóch sezonach z rzędu, jednak nie poznał jeszcze smaku złota, co z pewnością postara się zmienić w tym roku.

W barwach jakich klubów zawodnicy zdobywali medale najczęściej?

W tej klasyfikacji prowadzi jak na razie RM Solar Falubaz Zielona Góra. Reprezentanci tego klubu zdobywali medale czterokrotnie. Patryk Dudek i Krystian Pieszczek stali na najwyższym stopniu podium, natomiast Martin Vaculik i Piotr Protasiewicz na najniższym. Do Torunia z pucharami wracało trzech zawodników, a mianowicie Emil Sajfutdinow, Darcy Ward oraz Grigorij Łaguta. Taką samą liczbę krążków widziano także w Lesznie, po trzech występach Piotra Pawlickiego.W barwach Stali Gorzów startował również tylko jeden medalista, czyli Bartosz Zmarzlik, który miejsce na podium wywalczył dwukrotnie.

Z kolei Unia Tarnów miała w swoich szeregach dwóch medalistów (Vaculik, Pedersen), podobnie jak PGG ROW Rybnik (Łaguta, Woryna). Greg Hancock zdobył jeden krążek w barwach Stali Rzeszów, a Leon Madsen reprezentując Eltrox Włókniarza Częstochowa. Łącznie z medali cieszyli się żużlowcy ośmiu drużyn, z których zaledwie pięć nadal występuje w PGE Ekstralidze. Bez sukcesów w IMME są do tej pory zawodnicy Betard Sparty Wrocław, Motoru Lublin, a także MrGarden GKM-u Grudziądz.

Zobacz także: Żużel. PGE IMME. Czy zwycięzcy PGE IMME byli najskuteczniejsi w ekstralidze?

Zobacz także: Żużel. PGE IMME: Artiom Łaguta i Leon Madsen dobrze spisują się w Toruniu

Czy Piotr Pawlicki zdobędzie w Toruniu czwarty medal PGE IMME?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
 • Gekon Zgłoś komentarz
  Na co SGP skoro w sobotę pojadą faktycznie najlepsi czy czteż jak kto woli zawodnicy z najwyższą średnią w lidze a nie jakieś dzikusy uznaniowe bo sponsor będzie zadowolony. Zrobić
  Czytaj całość
  6-8 takich zawodów i BSI może nam pod stołem opitolić. Nikt nie będzie kwestionował, że wygrał najlepzy. No chyba że beton FIM bo nie zarobili i to nie ich logo widnieć będzie na pucharze.
  • TonyTony Zgłoś komentarz
   Chore ze bilety na 1 lige drozsze, a tu taka impreza i taka obsada
   • Porto Zgłoś komentarz
    Doyle wygra
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×