Żużel. Dominik Kubera wygrał Srebrny Kask. Zawody z ulewą w tle [RELACJA]

Zwycięstwem niepokonanego Dominika Kubery zakończył się finał Srebrnego Kasku w Gdańsku. W trakcie zawodów spadł ulewny deszcz, na szczęście organizatorzy uporali się z torem i udało się dokończyć turniej.

Michał Gałęzewski
Dominik Kubera na prowadzeniu WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Dominik Kubera na prowadzeniu
Zawody w Gdańsku rozegrane zostały w ekspresowym tempie. Nad Gdańskiem szalały deszczowe chmury i z tego względu organizatorzy zdecydowali się na przyspieszenie rozpoczęcia zawodów. Pierwotnie miały się one rozpocząć o godzinie 17:00, jednak sędzia przyspieszał je o pół godziny.

Od samego początku ton zawodom nadawała dwójka faworytów - zwycięzca Srebrnego Kasku z ubiegłego roku Dominik Kubera oraz Norbert Krakowiak, który ma bardzo dobry sezon. Za ich plecami po dwóch rundach było jednak aż czterech żużlowców z pięcioma punktami na koncie.

Niestety przed 9. biegiem zaczął lać ulewny deszcz. Stało się jasne, że rozegranie dwudziestu wyścigów może być ekstremalnie trudnym zadaniem. Do zaliczenia zawodów potrzebnych było 12 wyścigów. O walce na torze nie było mowy. Swój bieg w trzeciej serii wygrał Kubera, po 10. biegu sędzia wstrzymał zawody. Na tor wyszły służby porządkowe.

Po kilkudziesięciominutowej przerwie swój bieg z Wiktorem Lampartem przegrał Krakowiak i za plecami Kubery czterech zawodników miało po 8 punktów. Na szczęście pogoda była już bardziej łaskawa. Przestał padać deszcz, a żużlowcy wyjeżdżający na tor pomagali w osuszaniu nawierzchni. O walce na torze nie było mowy.

W piątej serii swoją wysoką formę potwierdził Dominik Kubera, który drugi raz z rzędu zwyciężył w finale Srebrnego Kasku. Po 20 biegach po 13 punktów mieli jednak Jakub Miśkowiak i Wiktor Trofimow jr. Obaj przystąpili do biegu o srebrny medal. W nim pewnie wygrał Trofimow i to on stanął na drugim stopniu podium.

Wyniki:

1. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno) - 15 (3,3,3,3,3)
2. Wiktor Trofimow jr (Motor Lublin) - 13 (2,3,3,3,2)
3. Jakub Miśkowiak (Eltrox Włókniarz Częstochowa) - 13 (3,2,3,3,2)
4. Mateusz Tonder (RM Solar Falubaz Zielona Góra) - 12 (2,3,2,2,3)
5. Norbert Krakowiak (RM Solar Falubaz Zielona Góra) - 11 (3,3,2,2,1)
6. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów) - 10 (1,2,1,3,3)
7. Wiktor Lampart (Motor Lublin) - 9 (0,2,3,2,2)
8. Igor Kopeć-Sobczyński (eWinner Apator Toruń) - 6+3 (1,1,1,0,3)
9. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 6+2 (3,2,0,1,u)
10. Szymon Szlauderbach (Fogo Unia Leszno) - 5 (2,w,u,2,1)
11. Mateusz Świdnicki (Eltrox Włókniarz Częstochowa) - 5 (1,0,1,1,2)
12. Damian Pawliczak (RM Solar Falubaz Zielona Góra) - 5 (1,1,2,1,w)
13. Przemysław Liszka (Betard Sparta Wrocław) - 3 (2,0,1,0,0)
14. Damian Stalkowski (Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno) - 2 (0,0,2,w,-)
15. Marcin Turowski (MrGarden GKM Grudziądz) - 1 (0,1,d,d,0)
16. Rafał Karczmarz (Moje Bermudy Stal Gorzów) - 1 (0,1,-,-,-)