Żużel. Grand Prix. Do czterech razy sztuka Lindgrena! Pierwszy raz bez polskiego finału w Gorzowie [RELACJA]

Fredrik Lindgren triumfatorem 4. rundy tegorocznej Grand Prix i zarazem nowym liderem klasyfikacji punktowej. Na torze w Gorzowie Szwed pokonał w finale Leona Madsena, Jasona Doyle'a i Emila Sajfutdinowa. Bartosz Zmarzlik zajął 5. miejsce.

Tomasz Janiszewski
Fredrik Lindgren na czele WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Fredrik Lindgren na czele
Turniej w piątek narobił kibicom apetytu, a oczekiwania na przeżycie podobnie udanego wieczoru tylko mogły wzrosnąć. Drugi dzień rywalizacji na Stadionie im. Edwarda Jancarza (60. zawody w historii cyklu na polskiej ziemi) miał też odpowiedzieć na pytania, czy Bartosz Zmarzlik utrzyma tak fenomenalny poziom jazdy i czy po raz pierwszy w karierze zdoła zwyciężyć w zawodach Grand Prix dwukrotnie z rzędu. Z Polaków wcześniej udało się to tylko Tomaszowi Gollobowi (1998-1999 i 2010).

Rozpoczęło się planowo, bo indywidualny mistrz świata pokonał dobrze dysponowanego Fredrika Lindgrena i w drugim biegu Leona Madsena. Szweda wyprzedził na wyjeździe z pierwszego łuku, Duńczykowi pokazał plecy z numerem 95 już na dojeździe, zamykając do krawężnika. Nie tylko Zmarzlik jednak pokazywał dobry żużel. Lepiej niż 24 godziny wcześniej jeździł Maciej Janowski. W wyścigu ósmym wyprzedził na dystansie Mateja Zagara.

W bezpośrednim pojedynku dwóch najlepszych naszych żużlowców, do którego doszło w gonitwie jedenastej, wygrał bezapelacyjnie Zmarzlik, lecz Janowski i tak dobrze się spisał, bo na początku trzeciego okrążenia minął Mikkela Michelsena. A trzeba przyznać, że mijanki na trasie nie były w sobotę częstym zjawiskiem.

Same zawody niestety nie były tak ciekawe jak te pierwsze. Walki na trasie brakowało i w większości biegów o kolejności na mecie decydował start. Tym bardziej więc trzeba docenić waleczną postawę indywidualnego mistrza Polski, choć nie zawsze to się jednak udawało, bo w wyścigu czternastym po problemach na pierwszym wirażu nie udało się dogonić Maxa Fricke'a i wrocławianinowi wpadło na konto zero.

Zmarzlik z kolei kontynuował swój koncert. Wygrywał wyścig za wyścigiem, robiąc to w każdym kolejnym coraz bardziej przekonująco. Obrońca tytułu długo był nie do złapania, jednak po przegranym starcie w wyścigu osiemnastym mimo wielu prób nie zdołał wyprzedzić Jasona Doyle'a i był trzeci, bo bieg wygrał Tai Woffinden. Wspomniany Janowski uratował się natomiast w siedemnastym i po raz drugi na "Jancarzu" zameldował się w półfinale.

Do tej fazy awansowało zresztą tych samych siedmiu zawodników co w piątek. Obok Zmarzlika, Lindgrena, Janowskiego, Doyle'a, Woffindena i Madsena był to też Martin Vaculik, a w porównaniu do pierwszej imprezy w TOP8 zabrakło chimerycznie jeżdżącego Zagara. Jego miejsce zajął przebudzony Emil Sajfutdinow, któremu po trzech zaledwie turniejach zaczęły uciekać miejsca medalowe. W sobotę Rosjanin ocknął się w samą porę.

Nieco więcej słów trzeba poświęcić Lindgrenowi. Szwed dotąd mocno korzystał na zmianie zasad punktacji. Punktów biegowych zdobył w trzech rundach 35, a tych turniejowych... aż 46, przez co do liderującego Janowskiego tracił tylko 2. Tymczasem w Gorzowie imponował skutecznością i fazę zasadniczą zakończył z dorobkiem 12, ulegając Zmarzlikowi i Doyle'owi.

- Jestem bardzo skoncentrowany na tym, co zrobię. Fajnie mi się jedzie, ale cały czas patrzymy na to, co się dzieje. Regulacja jest inna, bo jest cieplej. Pogoda jest trochę inna - przyznawał Zmarzlik w wywiadzie telewizyjnym dla stacji Canal+, dając do zrozumienia, że warunki do ścigania były inne niż podczas pierwszej rundy.

Gorzowskich imprez nie będzie najlepiej wspominać Patryk Dudek. W piątek groźnie upadł, a po drugim starcie z powodu narastającego bólu uda musiał się wycofać z jazdy. W sobotę też zaczął źle, pakując się w taśmę. Potem jeździł na końcu, przegrał nawet z bardzo słabym w tym sezonie Antonio Lindbaeckiem. Dudek zajął szesnaste miejsce, co jest też złym zwiastunem dla RM Solar Falubazu Zielona Góra przed ważnym niedzielnym meczem ligowym w Lublinie.

W serii półfinałowej przyszedł czas na ostateczną weryfikację. Wiadomo było, że kluczem do sukcesu będzie start i umiejętna jazda na pierwszych 150-200 metrach. Zmarzlik i Janowski jechali w osobnych wyścigach. Pierwszy po dobrym starcie został jednak wywieziony na zewnętrzną przez Sajfutdinowa, został na końcu i na dystansie zdołał wyprzedzić tylko Woffindena. Drugi po przegranym starcie również nic nie zdziałał. W finale znaleźli się - tak jak wczoraj - Doyle, Lindgren, Madsen i na dokładkę wspomniany Sajfutdinow.

Stało się więc jasne, że pierwszy raz w historii turniejów GP w Gorzowie zabraknie w decydującym wyścigu reprezentanta Polski. Stało się też jasne, że Lindgren zostanie nowym liderem klasyfikacji po swoim czwartym w tym roku finale. I decydująca gonitwa wreszcie padła jego łupem i to po najciekawszym biegu dnia. Szwed wyrwał na dystansie triumf Doyle'owi, który jeszcze został ostro potraktowany przed linią mety przez Madsena. Po biegu Australijczyk nie chciał dyskutować z Duńczykiem i nie podał mu ręki.

Mistrzostwa są na półmetku rywalizacji. Już w następnym tygodniu żużlowcy zjadą do Pragi na Stadion Marketa, gdzie w piątek i sobotę powalczą o punkty w kolejnych dwóch rundach. Zakończenie w dniach 2-3 października na Motoarenie w Toruniu.