KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Oni najczęściej zmieniali kluby w ostatniej dekadzie. Doyle, Holta i Ljung robili to po osiem razy

Zagrzać miejsce na dłużej jest im bardzo trudno. Powody zmian barw klubowych bywają różne, niekiedy są wymuszane przez rozmaite okoliczności. W ostatniej dekadzie w polskiej lidze najczęściej zmieniali pracodawców Doyle, Holta i Ljung.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Jason Doyle i z lewej Rune Holta WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jason Doyle i z lewej Rune Holta
Tworząc ranking, wzięliśmy pod uwagę zawodników czynnych i przy tym tych, którzy mają podpisane umowy na zbliżający się sezon w Polsce, z wyłączeniem tzw. kontraktów warszawskich. Pierwszy rok zmian to ten z sezonu 2011 na 2012, aż do ostatniego okienka, stąd w tabeli widocznej u dołu jest już uwzględniony sezon 2021. Wzięliśmy też pod uwagę ewentualne wypożyczenia, również traktując je jako zmianę klubu.

Wyniki analizy pokazują, że u trzech zawodników uzbierało przez ten okres aż osiem przeprowadzek. To Jason Doyle, Rune Holta i Peter Ljung. Wszyscy solidarnie dokonali zmiany także w listopadzie i najbliższe miesiące spędzą w innym zespole niż miniony.

To, co charakteryzuje całą trójkę to fakt, że nigdzie nie potrafili zagrzać miejsca na dłużej niż dwa sezony. Australijczyk maksymalnie tyle spędził w Zielonej Górze (2016-2017) i Toruniu (2018-2019), Szwed w Rzeszowie (2014-2015) i Tarnowie (2019-2020), a Norweg z polskim paszportem w Częstochowie (2013-2014) i - tak jak Doyle - w Toruniu (2018-2019). Dodajmy, że Holta pod Jasną Górą stacjonował z przerwami aż cztery z ostatnich dziesięciu sezonów.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Emil Sajfutdinow w PGE Ekstralidze jest skuteczniejszy niż w Grand Prix. Dlaczego? Rosjanin tłumaczy

W tabeli widoczniej poniżej przeważają nazwiska obcokrajowców. Ich przywiązanie do barw jest rzecz jasna mniejsze niż u Polaków, choć nie jest to decydującym czynnikiem tak częstych zmian. Każdy przypadek jest inny. U niektórych zmiany wymuszane były wymogami regulaminowymi (np. nie pasowali pod względem KSM-u), perturbacjami finansowymi danych pracodawców, czy tym, że ich aktualna drużyna spadła z którejś ligi lub wywalczała awans.

Są przypadki zawodników, którzy nie spełniali często oczekiwań swoich sterników i dostawali wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Takim przykładem może być Peter Kildemand z aż siedmioma zmianami czy też Kacper Gomólski z sześcioma. Nie zawsze powodem zmiany otoczenia był u nich akurat spadek formy, ale nawet ich ostatnie odejście z Gdańska było podyktowane tym, że nie spełniali sportowych oczekiwań.

Wspomniany właśnie Gomólski, a ponadto Wiktor Kułakow często zmieniali także szczebel ligowy. Polak balansował dotąd tylko między PGE Ekstraligą a eWinner 1. Ligą. Rosjanin natomiast potrafił zejść z elity do 2. Ligi Żużlowej, by za chwilę znów do niej wrócić.

W rankingu znajduje się Nicki Pedersen, który od zawsze był znany z zamiłowania do zmian klubów, lecz od lat - co nie dziwi - tylko w obrębie PGE Ekstraligi. Duńczyk to w końcu jedna z większych gwiazd, do tego gwarantująca określony poziom sportowy. Tyle samo zmian co starszy rodak uzbierało się u Michaela Jepsena Jensena, który z kolei zwykle upatrywany był w najlepszych klubach jako solidna druga linia. Na 2021 rok duński jeździec dokonał jednak pierwszej zmiany ligowego poziomu, tj. zadebiutuje w pierwszej.

W tabeli nie zostali uwzględnieni żużlowcy, którzy mają na koncie pięć zmian, więc średnio dokonywali jej co dwa lata. Są to m.in. Matej Zagar, Jakub Jamróg, Norbert Kościuch, Wadim Tarasienko, Mateusz Szczepaniak, Jacob Thorssell czy Paweł Miesiąc.

Ranking najczęściej zmieniających kluby w sezonach 2012-2021:

Zawodnik Kraj Zmiany klubów Zmiany lig Ost. zmiana
Jason Doyle Australia 8 3 2021
Rune Holta Polska 8 3 2021
Peter Ljung Szwecja 8 2 2021
Wiktor Kułakow Rosja 7 4 2021
Kamil Brzozowski Polska 7 3 2021
Timo Lahti Finlandia 7 3 2020
Peter Kildemand Dania 7 2 2021
Michael Jepsen Jensen Dania 7 1 2021
Kacper Gomólski Polska 6 4 2021
Andriej Karpow Ukraina 6 3 2021
Nicolai Klindt Dania 6 3 2018
Andriej Kudriaszow Rosja 6 3 2021
Daniel Jeleniewski Polska 6 2 2021
Fredrik Lindgren Szwecja 6 2 2018
Aleksandr Łoktajew Ukraina 6 2 2020
Nicki Pedersen Dania 6 0 2020

CZYTAJ WIĘCEJ: Ostatni taki mistrz z Torunia. Jacek Krzyżaniak choć późno zaczął, to wiele osiągnął Mają przed sobą ostatni rok w kategorii do lat 21. W tym gronie duet z Gorzowa

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • Wasylczuk Zgłoś komentarz
  Biedny id.iota MarekGorzów dostał dzisiaj znowu z liścia.Ten nędzny prowokator,który podszywa się pod kibica Stali próbował z dwóch kont prowokować.Niestety nie pomogło mu użycie
  Czytaj całość
  drugiego konta "najlepszy tor w P.." Został publicznie ośmieszony.Możed w końcu będzie z nim spokój :)
  • szakal44 Zgłoś komentarz
   Czy polski polak Holta nauczy się chociaż jednego słowa po polsku, oprócz "tenk ju" (jak dostaje kasę)
   • Kazimierz Klimek Zgłoś komentarz
    kiedy to Doyle zmienial lige ? i to az trzy razy
    • wielkopolska.unia.l. Zgłoś komentarz
     Dzik tak daleko
     • Wasylczuk Zgłoś komentarz
      UWAGA!!! Już podszywacz MarekGorzów pisze swoje prowokacje.Nie zwracać na niego uwagi.To chory człowiek,który podszywa się pod kibica Stali Gorzów
      • MarekGorzów Zgłoś komentarz
       Nie ma co się oszukiwać, Rune Holta najlepsze lata kariery spędził w Gorzowie. Jak to mówił prezes Komarnicki na prezentacji:Wy mi nie pitolta, z nami jest Rune Holta!
       • jotefiks Zgłoś komentarz
        Większość z nich zmieniała barwy klubowe bo nie pasowali do byłych klubów ze względu na niezadowalający poziom sportowy lub przenosili się do ligi wyżej. Holta tylko latał jak kot z
        Czytaj całość
        pęcherzem za byle groszem więcej. Doyle poza rozstaniem z Falubazem zazwyczaj zmieniał kluby nie z własnej woli lub dlatego, że wskoczył na wyższy poziom.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×