Spartan Przemyśl istnieje od 2018 roku. Od tego czasu udało się w tym podkarpackim mieście, w którym nigdy nie było sekcji żużlowej najpierw stworzyć szkółkę żużlową, a następnie wystąpić w IMP w miniżużlu. W 2021 roku klub podpisał umowę partnerską z Cellfast Wilkami Krosno. Plany są jeszcze bardziej ambitne, docelowo sięgające do możliwości stworzenia drużyny startującej w lidze.
Pismo Spartana Przemyśl do Prezydenta Miasta Przemyśla (pisownia oryginalna):
W imieniu Klubu Sportowego Spartan Przemyśl zwracamy się z gorącą prośbą do Prezydenta Miasta Przemyśla o wsparcie finansowe w sezonie 2021 w/w Klubu przez Spółki Miejskie.
ZOBACZ WIDEO Żużel. Drużynowy Puchar Świata czy Speedway of Nations? Reprezentanci Polski komentują
Od początku istnienia Klubu tj. 28.03.2018 Nasze Stowarzyszenie nie mogło liczyć na takie wsparcie a dodatkowe dotacje z Urzędu Miasta pozostawiały wiele do życzenia.
Pomimo tego Klub nieustannie się rozwijał budując swoją markę na arenie ogólnopolskiej oraz promując Miasto Przemyśl i godnie go reprezentując. Jako pierwszy Klub w tak krótkim czasie Spartan doczekał się wychowanków i jako jeden z niewielu może pochwalić się ostatnio podpisaną umową partnerską z profesjonalnym Klubem żużlowym. Jako Prezes KS Spartan uważam że nadszedł taki moment, że Ratusz wraz z Prezydentem powinni pokazać że poświęcenie oraz praca włożona w rozwój tej dyscypliny w Naszym mieście nie jest Im obojętna i jako Klub będziemy na równi traktowani z innymi sekcjami.
A nie ma lepszego momentu niż sezon w którym Przemyśl będzie gościł najlepszych mini żużlowców w kraju. Oprócz zasadniczej rundy Drużynowych Mistrzostw Polski nasze Miasto będzie gospodarzem małego finału czyli o miejsce 5-8! Obiekt Spartana w tym roku zyska nową trybunę oraz drugą część parku maszyn, a ponadto przejdzie modernizację toru. Wszystkie te inwestycje niosą ze sobą bardzo wysokie koszty, które musimy ponieść. Jak do tej pory budżet Klubu (budowany z pieniędzy prywatnych), w porównaniu do innych ośrodków był kilkukrotnie niższy (tylko w 2020 roku, gdzie budżet Klubu był "rekordowy", mimo to był ponad czterokrotnie niższy od innych Klubów, posiadających już gotową infrastrukturę sportową).
Sama organizacja dwóch rund wraz z odpowiednim przystosowaniem obiektu to koszt prawie trzydziestu tysięcy złotych.
Chcielibyśmy prosić Pana Prezydenta Wojciecha Bakuna o wsparcie na poziomie dwudziestu pięciu tysięcy złotych.
---
Przedstawiciele klubu liczą na to, że zdobędą uznanie ze strony urzędu. - Spartan od początku swojej działalności nie mógł liczyć na wsparcie w tym zakresie. O ile na początku o to nie prosiliśmy, o tyle uważamy, że na tym etapie rozwoju pokazaliśmy już swoją wartość mimo, że nakłady finansowe są ogromne, a pieniędzy jest jak na lekarstwo - powiedział Maciej Gilowski, prezes klubu w rozmowie z WP SportoweFakty.
- W tym momencie potrzebujemy zastrzyku finansowego tym bardziej, że plany są ambitne na ten sezon - chcemy zorganizować dwie rundy mistrzowskie na naszych "śmieciach". Są sekcje, które w ogóle nie biorą udziału w turniejach na skalę ogólnopolską, a mogą liczyć na pomoc spółek miejskich. Mam nadzieję, że od tego sezonu Spartan dołączy do tego grona - dodał Gilowski.
Plany inwestycyjne na 2021 rok są ambitne. - Chcemy naprawdę mocno przygotować się do rund mistrzostw Polski i trudno będzie wszystko dopiąć organizacyjnie. Chcemy zakupić trybunę, odbudować drugą część parku maszyn, przygotować miejsce na parkingi, poszerzyć tor oraz dosypać materiał. Należy jeszcze pamiętać, że musimy wyposażyć obiekt w wieżyczkę sędziowską oraz przeszkolić osoby chętne do obsługi zawodów - podsumował prezes klubu.
Zobacz także:
- Przejechał 60 tys. kilometrów busem, żeby móc ścigać się na żużlu. Tak 18-latek walczy o swoją karierę!
- Oficjalnie: Bydgoszcz gospodarzem finału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów!