Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Niemal zginęła w wypadku spowodowanym przez sportowca. Drugie życie Beaty

- Otrzymała drugie życie - mówi Ireneusz Leśniewski. Jego córka Beata od niemal roku walczy o powrót do zdrowia. Walczy, bo wjechał w nią autem Rafał Szombierski. Żużlowiec czeka na wyrok. Proponował ugodę i pieniądze: kilka tysięcy płatne w ratach.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Beata Leśniewska Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Beata Leśniewska

Był wieczór, 24 marca 2020 roku. Beata wjechała w ulicę Raciborską, wylotówkę z Rybnika. Auto prowadziła sama. Do rodziców jest około 40 km. Miała od nich odebrać wówczas 5-letnią córeczkę.

Nagle kierowca jadącego z naprzeciwka volkswagena zaczął wyprzedzać w niedozwolonym miejscu i uderzył w mazdę Beaty.

Sprawca wypadku uszkodził swoje auto, wydostał się z samochodu, po czym pieszo uciekł. Gdy został złapany kilkaset metrów dalej, podał fikcyjne dane. Zwyzywał funkcjonariuszy, nie zgodził się na badanie alkomatem.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Thomsen mówi, czego nauczył go tata. To ważna lekcja w kontekście ligi polskiej

Wkrótce jednak go przebadano i okazało się, że był pijany. Miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Okazało się też, że za kierownicą siedział Rafał Szombierski (zgodził się na publikację wizerunku). To niespełniony talent polskiego żużla, swego czasu kandydat na mistrza świata.

Były zawodnik ROW-u Rybnik przebywa obecnie w areszcie. Czeka na akt oskarżenia, sąd i wyrok. Beata Leśniewska walczy dzielnie o powrót do normalnego życia. 33-latka od blisko roku przebywa w specjalnym ośrodku. Jej rehabilitacja pochłania fortunę. - Pieniądze już się kończą, potrzebna będzie kolejna zbiórka - mówi wprost Ireneusz Leśniewski, ojciec kobiety.

Dzień, o którym chciałby zapomnieć

Leśniewski z oporami zgodził się na spotkanie z nami. Nie, żeby miał coś przeciwko dziennikarzom. Po prostu chciałby już wyrzucić te zdarzenia z głowy. - Już zapominam o tym dniu, chciałbym te chwile zostawić gdzieś daleko z tyłu. To był ciężki moment. Przyjechała policja i w sumie nic nie mówili. Powiedzieli, żeby się zbierać do szpitala, bo córka miała wypadek - opowiada z trudem.

Lekarze przez pierwsze dni walczyli o życie Beaty. Doszło u niej do zmiażdżenia kręgów szyjnych, poważnego urazu mózgu. Początkowo lekarze kazali przygotować się Ireneuszowi i jego małżonce na najgorsze. Ich córka przez miesiąc utrzymywana była w stanie śpiączki farmakologicznej. Później zaczęła dawać lekkie sygnały - pierwsze mrugnięcia okiem czy ściśnięcia dłoni.

Przełomem okazał się wyjazd do zamkniętego ośrodka w Krakowie, gdzie Beata może liczyć na pomoc fachowców. Jest lepiej, ale do ideału wciąż daleko. - Ciągle wymaga pomocy osób trzecich. Nie jest tak dobrze, aby mogła być samodzielna. Owszem, widać efekty rehabilitacji. Codziennie jakiś dodatek jest widoczny. Mały ruch palcem i tak dalej - opisuje Ireneusz.

Przyznaje, że z perspektywy roku to jest duży postęp, ale wiele pracy ciągle przed nimi. - Beata otrzymała drugie życie. Jest jak dziecko, jak niemowlę. Uczy się od nowa chodzić, mówić, jeść - dodaje.

Beata Leśniewska przed wypadkiem Beata Leśniewska przed wypadkiem

Wrócić dla córki

Wypadek, który spowodował Szombierski, zrujnował życie Beaty i jej rodziny. 33-latka prowadziła aktywny tryb życia - uczyła się, regularnie biegała, trenowała inne sporty, ale przede wszystkim zajmowała się córką. Na krótko przed wypadkiem zdobyła certyfikat testera programów komputerowych. Zawsze chciała pracować w tej branży.

Jej oczkiem w głowie była malutka córka. - Iga jest skrytą osobą, ale widać, że jakoś się trzyma. Jak mam okazję widzieć ich rozmowy na kamerce albo osobiście, to dostrzegam, że na nią ten wypadek jednak wpłynął. Przeżywa to wszystko - ocenia Ireneusz.

Są jednak takie momenty, gdy mała dziewczynka nie potrafi zrozumieć tego, co wydarzyło się przed rokiem. - Najbardziej łapią mnie za serce momenty, gdy Iga rozmawia z mamą i nagle ucieka do własnych spraw, zabawy. Bo nie rozumie, co mama mówi. To jest bolesne - dodaje dziadek dziewczynki.

W tej chwili nikt nie jest w stanie oszacować, jak długo pani Beata będzie musiała być rehabilitowana w krakowskim ośrodku. - Każdy organizm działa inaczej. W tym ośrodku dzieją się cuda, bo na własne oczy widziałem, jak przywieźli pacjenta na wózku, a po 14 godzinach chodził. Jedni wychodzą z tego szybciej, inni wolniej. Najważniejsze, że jednak wychodzą - komentuje Ireneusz Leśniewski.

"Chłop oderwany od rzeczywistości"

Rafał Szombierski krótko po wypadku opublikował list z więzienia, w którym przeprosił Beatę i jej bliskich. Jego prawnik kilkukrotnie wnioskował o to, by wypuścić go z aresztu. Bezskutecznie. Były żużlowiec twierdzi, że będąc na wolności, mógłby zarabiać i część środków przeznaczać na rehabilitację poszkodowanej.

Ireneusz z dystansem podchodzi do deklaracji byłego wicemistrza świata juniorów. - Szombierski w propozycji ugody proponował pomoc. Śmieję się, bo chłop jest chyba oderwany od rzeczywistości. Proponował śmieszną sumę, płatną w trzech ratach. On w ogóle nie ma pojęcia, ile taka rehabilitacja kosztuje. Kwota, którą zaproponował jest kroplą w morzu potrzeb - zdradza ojciec Beaty.

Trzymiesięczny pobyt w ośrodku to koszt ok. 60-70 tysięcy złotych. - Jeśli jego pomoc z wolności ma wyglądać tak jak na miejscu wypadku, to ja dziękuję za taką pomoc. Niestety, ale tak to wygląda - dodaje wprost.

Szombierski, już siedząc w areszcie, wystawił na licytację swój były kombinezon. Został sprzedany za nieco ponad 3 tys. zł. Pieniądze wpłynęły na konto fundacji, która pomaga zbierać datki na leczenie Beaty Leśniewskiej. - Ktoś na forum skomentował "to tak, jakby na pomoc ofiarom Auschwitz wystawić na licytację mundury Wermachtu". Ja jednak doceniam i ten gest. Ktoś, kto doświadczył takiej tragedii, zmienia punkt widzenia pewnych rzeczy - komentuje ojciec Beaty.

Beata Leśniewska w trakcie rehabilitacji Beata Leśniewska w trakcie rehabilitacji

W oczekiwaniu na akt oskarżenia

- Rafał źle znosi pobyt w areszcie. Ma ogromne wyrzuty sumienia. Chciałby pomóc pani Beacie - zapewnia adwokat Jarosław Reck, który reprezentuje oskarżonego żużlowca.

Szombierski będzie za kratami co najmniej do połowy marca. Czy prokuratura będzie wnioskować o przedłużenie? - Chcemy skończyć sprawę jak najszybciej. Z końcem marca chcielibyśmy skierować akt oskarżenia do sądu - mówi nam prokurator Malwina Pawela-Szendzielorz z Rybnika.

Jak tłumaczy, kolejne wnioski o przedłużenie aresztu podyktowane są decyzją biegłego. - Obecnie trwa obserwacja sądowo-psychiatryczna oskarżonego. Myśmy już chcieli zakończyć to postępowanie wcześniej, ale biegły miał wątpliwości co do stanu psychicznego oskarżonego i wnioskował o konieczność dalszej obserwacji - dodaje prokurator.

Zaskoczony słowami prokurator jest ojciec poszkodowanej. - Dziwne, że w takich przypadkach w ogóle ocenia się stan psychiczny. W tym przypadku jego rodzina też jest ofiarą, ale prawo powinno być tu bezwzględne. Tu nie powinno być dochodzeń, określania czy ktoś był świadomy czy nie - mówi.

- Wypiłeś, wsiadłeś za kierownicę, to tak jakbyś chciał kogoś zabić. To powinna być kara bez żadnego procesu, bo przecież to jest sygnał dla następnych pijanych kierowców, potencjalnych zabójców. Tobie się udało wywinąć od odpowiedzialności, to mnie też się uda - podsumowuje Ireneusz Leśniewski.

Pan Ireneusz na zakończenie rozmowy przekazał nam słowa swojej córki. - Jesteście niesamowicie cudowni. Kocham was. To właśnie dzięki ludziom, których serce bije właściwym rytmem, mam siłę do dalszej pracy i wysiłku. Jesteście dla mnie potężną motywację do powrotu do sprawności. Tylko w ten sposób mogę wam podziękować - mówi poszkodowana w wypadku 33-latka.

Rafałowi Szombierskiemu za doprowadzenie do wypadku pod wpływem alkoholu, ucieczkę z miejsca zdarzenia, spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu drugiej osoby i nieudzielenie jej pomocy grozi do 12 lat więzienia. 

Jak można pomóc Beacie Leśniewskiej? Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na rachunek fundacji Votum - 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000 z dopiskiem "Beata Leśniewska". Można też przekazać 1 proc. podatku, wprowadzając w pole numer KRS 0000272272 i jako cel szczegółowy 1 proc. wpisać "Beata Leśniewska".

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (47)
 • Karol-44 Zgłoś komentarz
  Taka jazda żużlowca jest karygodna. Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a to nam zapewnić bezpieczeństwo. I tu jednak nachodzi mnie pytanie, czy aby poszkodowana miała
  Czytaj całość
  zapięte pasy bezpieczeństwa? Jemu się nic nie stało, a Pani walczyła o życie, dodatkowo na zdjęciu sprzed wypadku - przypuszczam że samochód w ruchu - nie są zapięte pasy. Jeśli tak było faktycznie, to czy poszkodowana sama nie jest współwinna zaistnienia takich obrażeń. Jeśli pasy były zapięte to przepraszam za uwagę. PS niezależnie jak było, życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
  • RECON_1 Zgłoś komentarz
   Tak naorawde zmarnowal cale zycie tej kobiecie,nie oszukujmy sie ale do pelnej sorawnosci to.ona juz nie wroci,do tego slad nanpsychice tez swoje zrobi..
   • M.P Zgłoś komentarz
    nie swirowac tylko placic za pijanstwo za kolkiem,no i za ucieczke z miejsca + nieudzielenie pomocy rannej w wypadku , praca przymusowa pod pelnym nadzorem ,degenerat to raczej dobre okreslenie
    Czytaj całość
    na dzis ! ! !
    • baraboszkin Zgłoś komentarz
     ...nie kasujcie komentarzy wspierających panią Beatę !!! no co wy robicie ? było tu parę fajnych i zniknęły, dziewczyna potrzebuje wsparcia, dostaje je, ludzie życzą jej powrotu do
     Czytaj całość
     zdrowia, a wy to kasujecie (?)
     • bunge Zgłoś komentarz
      niestety panie Szombierski naważyło się piwa to trzeba je wypić. Zastanawia mnie jedna kwestia pójdzie siedzieć i na nasz koszt podatników będzie utrzymywany, a rodzina tej pokrzywdzonej
      Czytaj całość
      Pani będzie musiała pokrywać koszty rehabilitacji. ŻART i niedowierzanie !
      • MarS_80 Zgłoś komentarz
       @Szarold: Zostałeś zgłoszony przez "ekipę" rencisty któremu się nudzi..., biorącego notabene na co dzień świadczenia socjalne z naszych podatków... Dlaczego udajesz teraz
       Czytaj całość
       pokrzywdzonego? Jak wszyscy o tym wiedzą...? p.s. Nikt normalny nie zgłasza tu bez powodu, ale klapki na oczach już są dopuszczalne? Prawda? Dopóki mnie to nie dotyczy... Wiec nie płacz i nie odwracaj kota ogonem... A to, że ktoś ma niezłe wpływy w SF to także wymaga analizy, ale chyba nie w tym składzie zarządzającym tym portalem, ewidentnie sobie nie radzą, albo pasuje im swojski portal z prywatą... Mam nadzieję że do czasu...
       • CKM_ Zgłoś komentarz
        Napisałem normalny komentarz i usunęliście. Nie to nie, bez łaski. Jedyna firma nie lubiąca swoich klientów, coś niebywałego do jakiego beznadziejnego poziomu doprowadziliście ten
        Czytaj całość
        portal. Jesteście wręcz nieudaczni! Nie będę wam już odświeżał reklam, spadajcie. PS, Tego który usunął mój komentarz (nie pierwszy raz) ja osobiście, gdybym był szefem, wywaliłbym z roboty za działania na niekorzyść pracodawcy.
        • Szarold Zgłoś komentarz
         Wyraziłem swoją opinię w sposób zgodny z regulaminem portalu i został usunięty. Wstyd, całe sf...
         • SpartyFan Zgłoś komentarz
          @zbanowany: Wybacz kolego, ale to populistyczne gadanie. Wysokość kary nie ma ŻADNEGO związku ze zmniejszeniem przestępczości. Tylko szybkość i nieuchronność kary może odstraszać.
          Czytaj całość
          Bardzo mi szkoda tej dziewczyny. Rafała niestety nie. Przede wszystkim za to, że uciekł z miejsca wypadku.
          • e2rd0 Zgłoś komentarz
           zyzlowcy sa nietykalni ... nie raz slyszalem jak policja ich puszczala bo to foworyt ...
           • intro Zgłoś komentarz
            z OC sprawcy nie można?
            • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
             Wina jest posłów, bo sami piją i jeżdżą po pijaku i nigdy nie zagłosują za ukróceniem tego procederu.
             • yes Zgłoś komentarz
              "Gdy został złapany kilkaset metrów dalej, podał fikcyjne dane" - ciekawe czy/kogo chciał wrobić??
              Zobacz więcej komentarzy (9)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×