Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Abramczyk Polonia - Arged Malesa. Starcie zespołów z aspiracjami [ZAPOWIEDŹ]

Abramczyk Polonia Bydgoszcz i Arged Malesa Ostrów Wielkopolski nie kryją, że w sezonie 2021 zamierzają odegrać wiodące role w rozgrywkach eWinner 1. Ligi. Celem klubów - choć może głośno się o tym w nich nie mówi - jest atak na żużlową elitę.
Marcin Kozłowski
Marcin Kozłowski
Adrian Cyfer, Dimitri Berge WP SportoweFakty / Jakub Janecki. / Na zdjęciu: Adrian Cyfer, Dimitri Berge

Zmagania zaplecza PGE Ekstraligi  zapowiadają się w tym roku pasjonująco. Eksperci i kibice są zgodni, że wytypowanie kolejności w tabeli graniczy z cudem. Poniedziałkowi rywale są widziani po rundzie zasadniczej w czołowej czwórce.

Szefowie ekip nie próżnowali podczas okresu transferowego, a nawet wcześniej. Jerzy Kanclerz, prezes i właściciel polonistów, pierwszy sukces ogłosił już bowiem po ostatnim spotkaniu ubiegłego sezonu - właśnie z Arged Malesą. Okazało się wówczas, że w Bydgoszczy na kolejny sezon zostają liderzy David Bellego i Andreas Lyager. Obaj - szczególnie Duńczyk, jako zawodnik U24 - mieli sporo ofert z innych, nawet ekstraligowych ośrodków. Na Sportowej 2 pozostał również Grzegorz Zengota, który bronił barw drużyny w ostatnich zawodach ubiegłego roku.

Na tym szef klubu nie poprzestał i pozyskał z Gniezna Adriana Gałę, a z Daugavpils Wadima Tarasienko. I właśnie owa piątka ma być siłą napędową zespołu. Słabym punktem bydgoszczan są juniorzy. Wielkie nadzieje wiązane są jednak z Wiktorem Przyjemskim. Problem w tym, że dopiero 23 maja (po 6. kolejce) skończy 16 lat i wówczas będzie mógł dołączyć do składu.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Magazyn PGE Ekstraligi. Baron, Żyto, Buczkowski, Gajewski i Frątczak gośćmi Galewskiego!

Nową twarzą nad Brdą będzie ponadto trener drużyny Lech Kędziora.

Jerzy Kanclerz mówi, że celem Abramczyk Polonii jest awans do play-off. Zawodnicy i sztab szkoleniowy celują jednak w awans do PGE Ekstraligi. Właściciel zapewnia, że nie zamierza studzić tego optymizmu, nie będzie zatrzymywać żużlowców i w razie wygrania rozgrywek będzie gotowy do rywalizacji w elicie.

W Ostrowie również nie próżnowano podczas negocjacji z zawodnikami. W ekipie pozostał lider Nicolai Klindt, który był mocno kuszony przez poniedziałkowego rywala. Trenerem nadal będzie Mariusz Staszewski, również wiązany swego czasu z Bydgoszczą.

Z Gniezna pozyskano Olivera Berntzona, który w sezonie 2021 będzie stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix. Z Rzeszowa do Arged Malesy przybył Patrick Hansen, zaś z Tarnowa Daniel Kaczmarek. W czwartek okazało się, że trzeci sezon w klubie z Wielkopolski spędzi Grzegorz Walasek. Jesienią doświadczony zawodnik podpisał kontrakt warszawski, ale teraz uzgodnił finansowe warunki i jest w awizowanym składzie.

Ostrowianie ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej jeździli w 1998 roku i mają ambitny plan szybkiego powrotu do elity. - Chcielibyśmy w najbliższych dwóch latach awansować do PGE Ekstraligi - mówił nam niedawno Waldemar Górski, prezes Arged Malesa.

Swoje plany opiera m.in. na utalentowanej młodzieży, która czyni systematyczne postępy. W Ostrowie zdają sobie sprawę, że jeśli w najbliższym czasie klub nie wjedzie do grona najlepszych, bogatsze ośrodki ustawią się w kolejce po wychowanków.

Bydgoszczanie rozegrali dwa sparingi z eWinner Apatorem Toruń. U siebie wygrali 49:41, zaś w Toruniu zostali rozjechani 30:60. Sześciu polonistów wystąpiło ponadto w prestiżowym Kryterium Asów. Ale tylko Tarasienko, który był drugi, może start zaliczyć do udanych. Z kolei ostrowianie musieli zadowolić się wyłącznie treningami.

Przed rokiem w starciach poniedziałkowych rywali wygrywali gospodarze - 58:31 (w Bydgoszczy), 53:37 (w Ostrowie). Punkt bonusowy zdobyła zatem Abramczyk Polonia.

Transmisję ze spotkania przeprowadzi stacja nSport+.

Awizowane składy:

Arged Malesa Ostrów Wielkopolski
1. Grzegorz Walasek
2. Oliver Berntzon
3. Patrick Hansen
4. Tomasz Gapiński
5. Nicolai Klindt
6. Sebastian Szostak
7. Jakub Krawczyk

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
9. Andreas Lyager
10. Adrian Gała
11. David Bellego
12. Grzegorz Zengota
13. Wadim Tarasienko
14. Mateusz Błażykowski
15. Nikodem Bartoch
16. Brayden McGuinness

Początek spotkania: 5 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.
Sędzia: Michał Sasień
Komisarz toru: Krzysztof Okupski 

Prognoza pogody (yr.no):
Temperatura: 2°
Wiatr: 8 m/s
Deszcz: 0-0,5 mm

Zobacz również:
Szpila tygodnia: Miesiąc może mówić o szczęściu. Z czasem wyjdzie, którzy prezesi przeszarżowali [KOMENTARZ]
Czy przy COVID-19 w eWinner 1. Lidze przydałby się przepis o "gościu"? Menedżer Aforti Startu Gniezno odpowiada

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×