Żużel. Znamy wyniki 4. rundy cyklu Darcy'ego Warda. Jeden z zawodników trafił do szpitala

W sobotę, 17 lipca na obiekcie Mick Doohan Raceway w Banyo na przedmieściach Brisbane odbyła się 4. runda cyklu BRTS Darcy Ward Speedway Championship. Poznaliśmy wyniki zawodów, które rozpoczęły się ze sporym opóźnieniem.

Stanisław Wrona
Kozza Smith Materiały prasowe / Tony Taylor / Na zdjęciu: Kozza Smith
Pod nieobecność rodzimych jeźdźców, występujących w tej części roku na torach w Europie, organizatorom udało się zgromadzić obsadę, składającą się z 12 zawodników. Niestety dla jednego z nich zawody zakończyły się, zanim się zaczęły. Joel Coyne podczas treningu uderzył bowiem w bandę i musiał być przetransportowany do szpitala na szczegółowe badania. Ostatecznie stwierdzono u niego uraz pleców i miał czekać go zabieg.

Wcześniej służby medyczne dotarły na obiekt z opóźnieniem, a następnie musiały przewieźć do placówki medycznej kontuzjowanego zawodnika. Skutkiem oczekiwania na ambulans było to, że turniej zaplanowany pierwotnie na godzinę 12:00 czasu lokalnego, rozpoczął się o 14:56, czyli z niemal trzygodzinnym opóźnieniem.

W tych okolicznościach w rywalizacji wzięło udział 11 zawodników, a format turnieju głównego skrócono i zamiast pięciu rund po trzy wyścigi odbyły się trzy oraz dwa dodatkowe biegi finałowe. Okrojoną serię zasadniczą wygrał Declan Kennedy i z pozycji lidera zameldował się w finale A, a obok niego dokonali tego również drugi Tyson Snow i trzeci Kozza Smith. W finale B rywalizowali zawodnicy z miejsc 4-7., a zwyciężył w nim Jacob Hook, który w pokonanym polu pozostawił Kane'a Lawrence'a, Cordella Rogersona i Aarona Jacksona.

Ostatni wyścig dnia należał już do Kozzy Smitha, który w decydującej batalii okazał się lepszy od Hooka, Kennedy’ego i Snowa. Zwycięzca 4. rundy BRTS Darcy Ward Championship, który w ostatnim czasie nie jeździł, startował w ubiegłych latach na Wyspach Brytyjskich, broniąc barw King's Lynn Stars. W sezonie 2008 z reprezentacją Australii zajął 4. miejsce w finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Holsted. Rok później wywalczył srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Australii po wygraniu biegu dodatkowego z Aaronem Summersem. Wówczas walkę o złoto w Gosford przegrał on tylko z Darcym Wardem.

W sobotnim turnieju Kozza Smith startował na jednym z motocykli, pożyczonym od kontuzjowanego organizatora. Maszyna Warda jak widać przyniosła mu szczęście i został on zwycięzcą kolejnej rundy cyklu imprez. Przypomnijmy, że poprzednie trzy odsłony BRTS Darcy Ward Speedway Championship wygrywali Ryan Douglas (13 marca), Nick Morris (17 kwietnia) i Zaine Kennedy (19 czerwca). Ostatnią z nich zaplanowano na 18 września. W dalszej części sezonu na terenie ośrodka, którego promotorem jest Darcy Ward, odbędą się jeszcze imprezy, w których powinni wziąć udział zawodnicy, rywalizujący w Europie.

Na połowę października zaplanowano starcie pomiędzy stanami Queensland i Nowa Południowa Walia, a pod koniec listopada drugą edycję Darcy Ward Invitational – na pierwszą odsłonę organizatorzy planowali ściągnąć m.in. Macieja Janowskiego i oraz braci Przemysława i Piotra Pawlickich, ale na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. W tym roku z pewnością liczą na to, że uda się zgromadzić mocną obsadę. W grudniu na Mick Doohan Raceway powinny się odbyć jeszcze mistrzostwa stanu Queensland.

Przypomnijmy, że kontuzjowany Darcy Ward pod koniec stycznia tego roku został promotorem ośrodka żużlowego w North Brisbane i dzięki organizacji większej ilości imprez z pewnością liczy na rozwój speedwaya w tym miejscu.