Żużel. Na Ukrainie uczczą pamięć Igora Marko. W obsadzie memoriału kilku Polaków

W niedzielę, 26 września, w Równem odbędzie się kolejna edycja Memoriału Igora Marko. Rozegrany zostanie turniej upamiętniający tego ukraińskiego zawodnika. W obsadzie zawodów wystąpi trzech Polaków.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Igor Marko Materiały prasowe / Anatolij Pochyluk / Na zdjęciu: Igor Marko
Wspomniany zawodnik urodził się 29 czerwca 1965 w Czerwonogrodzie. Igor Marko był młodzieżowym indywidualnym mistrzem Związku Radzieckiego, a tytuł ten wywalczył w 1986 roku. Wtedy to również osiągnął największy sukces w karierze, wygrywając zmagania o mistrzostwo świata juniorów (w latach 1977-1987 rozgrywane pod szyldem Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów). Był tym samym jedynym zawodnikiem, który w czasach ZSRR triumfował w tej imprezie.

Dodatkowo Igor Marko był czterokrotnym złotym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Ukrainy (po rozpadzie Związku Radzieckiego). Triumf w tej rywalizacji osiągał w latach 1993, 1996, 2001 i 2006. W Polsce reprezentował kluby z Opola (1996), Gdańska (1997), Lublina (1998), Grudziądza (2002) i Krosna (2003). Dodatkowo w rozgrywkach 2. Ligi startował jeszcze w barwach SKA Speedway Lwów (2004) oraz Ukrainy Równe (2005-2006).

6 listopada 2006 roku Igor Marko został dotkliwie pobity. Po tym wydarzeniu trafił do szpitala, w którym 10 dni później zmarł. Tragiczne wydarzenia zakończyły zatem przedwcześnie karierę tego utytułowanego, ukraińskiego żużlowca. Po śmierci Igora Marko na Ukrainie odbywają się turnieje memoriałowe, poświęcone jego pamięci.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Magazyn PGE Ekstraligi. Łaguta, Leśniak i Łopaciński gośćmi Musiała

Do tej pory w Równem odbyło się siedem takich wydarzeń. Zaplanowany zatem na niedzielę turniej będzie 8. Memoriałem Igora Marko. Wcześniejsze odbyły się w latach 2007-2008 oraz 2015-2019. W ubiegłym roku nie udało się zorganizować tych zawodów z powodu pandemii COVID-19. Dodatkowo we wcześniejszych latach turnieje upamiętniające tego zawodnika odbywały się również w Czerwonogrodzie i miało to miejsce w latach 2007-2008 oraz 2012.

Organizacją zawodów, poświęconych Igorowi Marko, nieprzerwanie od roku 2015 zajmuje się "Klub kibiców żużla w Równem". Jego prezes Siergiej Gołownia uważa, że możliwość organizacji zawodów, poświęconych utytułowanemu, ukraińskiemu zawodnikowi, to wyzwanie i zaszczyt.

W niedzielnych zawodach triumfatorom zostaną wręczone okazałe, szklane puchary, które przekazywać będą koledzy Igora Marko z toru. Wśród nich będą Igor Zwieriew (razem startowali w zespole Signal), Anatolij Żabczyk (również jeździli razem w Signale, a w 1986 roku byli najlepszą parą ZSRR) oraz Wiktor Gajdym (występowali wspólnie w 2005 i 2006 roku, a obecnie jest on trenerem w klubie z Równego). Osobne trofeum zostało ufundowane przez rodzinę Igora Marko.
Puchary dla najlepszych zawodników Memoriału Igora Marko (for. Siergiej Gołownia) Puchary dla najlepszych zawodników Memoriału Igora Marko (for. Siergiej Gołownia)
Dodatkowo "Klub kibiców żużla w Równem" wręczy specjalny puchar i stypendium dla zawodnika, który pobije rekord toru lub który będzie najbliżej tego. Aktualnie należy on do Czecha Jana Kvecha, został ustanowiony w 2019 roku i wynosi 65,32. 26 sierpnia bieżącego roku, w zawodach o Puchar Niepodległości najbliżej poprawienia tego wyniku był Daniel Jeleniewski, który pokonał cztery okrążenia w czasie 65,52.

Właśnie zawodnik Abramczyk Polonii Bydgoszcz będzie jednym z reprezentantów Polski, który wystartuje w Memoriale Igora Marko. Oprócz niego kibice zgromadzeni w Równem będą mieli szansę podziwiać Norberta Kościucha z Orła Łódź oraz Tomasza Orwata z OK Bedmet Kolejarza Opole.

Poza Polakami na torze pojawią się zawodnicy z Australii, Danii, Łotwy i Ukrainy. Obsada będzie liczyć 13 żużlowców, w zawodach zostanie rozegranych 12 biegów serii zasadniczej, dwa półfinały oraz finał. Oprócz turnieju głównego na owalu w Równem pojawią się również młodzi zawodnicy, startujący w klasie 125cc.

Obsada 8. Memoriału Igora Marko - Równe, 26 września 2021:
Brayden McGuinness (Australia)
Andreas Kaag Jensen (Dania)
Matias Nielsen (Dania)
Tobias Thomsen (Dania)
Ernest Matiuszonok (Łotwa)
Daniel Jeleniewski (Polska)
Norbert Kościuch (Polska)
Tomasz Orwat (Polska)
Roman Kapustin (Ukraina)
Marko Lewiszyn (Ukraina)
Witalij Łysak (Ukraina)
Stanisław Melnyczuk (Ukraina)
Stanisław Ogrodnik (Ukraina)

Trofeum ufundowane przez rodzinę Igora Marko (fot. Siergiej Gołownia) Trofeum ufundowane przez rodzinę Igora Marko (fot. Siergiej Gołownia)
Czytaj także: Mieli walczyć o mistrzostwo, a w play-offach przegrali wyraźnie. Wiceprezes podsumowuje sezon Duże święto speedwaya w Krośnie. Polacy gonią Duńczyka

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×