Żużel. Betard Sparta mistrzem, Zmarzlik najlepszy indywidualnie! Końcowa tabela i statystyki PGE Ekstraligi

Kibice we Wrocławiu długo musieli czekać na tę chwilę, bo aż 15 lat! W niedzielę Betard Sparta Wrocław pokonała w finałowym meczu PGE Ekstraligi Motor Lublin 50:40 i została nowym mistrzem Polski.

Wojciech Ogonowski
Maciej Janowski (w kasku niebieskim) i Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Maciej Janowski (w kasku niebieskim) i Bartosz Zmarzlik
Sparta wygrywając ostatni tytuł, jeszcze jako Atlas Wrocław, wygrała 16 z 20 meczów. W tym roku udało się zwyciężyć w 15 z 18 spotkań. Zdobyte w 2006 roku mistrzostwo było zasługą m.in. świetnego trio - Jason Crump, Jarosław Hampel i Hans Andersen. Teraz podobną rolę w zespole odegrali Maciej Janowski, Artiom Łaguta i Tai Woffinden. Lubelska drużyna także może mówić o sporym sukcesie, bo ostatni medal (również srebrny) zdobyła aż 30 lat temu.

Brązowy krążek dla Moje Bermudy Stali Gorzów, która dwa razy pokonała w meczach o trzecie miejsce ustępującego mistrza - Fogo Unię Leszno. Dla Byków to pierwszy sezon od 2016 roku, kiedy nie stanęły na podium.

Z ligi spada Marwis.pl Falubaz. Zielonogórzanie ścigali się w najwyższej klasie rozgrywkowej nieprzerwanie od 2007 roku, zdobywając w tym czasie m.in. trzy tytuły mistrzowskie. W przyszłym roku w ich miejsce w PGE Ekstralidze występować będzie Arged Malesa Ostrów lub Cellfast Wilki Krosno. W tej chwili bliżej awansu są ostrowianie.

Klasyfikacja końcowa PGE Ekstraligi:

W zestawieniu najskuteczniejszych zawodników triumfował Bartosz Zmarzlik z Moje Bermudy Stali Gorzów, których w 18 meczach wykręcił średnią biegową 2,650. Drugie miejsce w rankingu indywidualnym zajął Maciej Janowski z Betard Sparty (2,582), natomiast trzecie Artiom Łaguta (2,360), również Betard Sparta. Najskuteczniejszym juniorem rozgrywek był Jakub Miśkowiak z Eltrox Włókniarza, który ze średnią 1,965 sklasyfikowany został na 13. miejscu.