KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Za rok ma się tam odbyć Grand Prix, a teraz są wielkie problemy. Przez pandemię odwołano krajowe mistrzostwa

W Europie sezon żużlowy dobiega końca. Drugi rok organizatorzy musieli zmagać się z pandemią koronawirusa, lecz tym razem efektem było zdecydowanie więcej imprez niż w poprzednim. Sytuacja nie jest z kolei najlepsza w odległej Australii.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Max Fricke WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Max Fricke

Wprawdzie pod koniec ubiegłego roku i w bieżącym na antypodach udało się rozegrać kilka ciekawych imprez, w tym mistrzostwa stanowe, do skutku nie doszły zmagania o tytuł najlepszego żużlowca tego kraju. Tradycyjnie cykl turniejów był organizowany w styczniu w kilku lokalizacjach, lecz w tym roku nie doszedł on do skutku.

Pierwotnie podjęto decyzję o tym, że na początku grudnia zorganizowane zostaną dwa turnieje - kwalifikacyjny i finałowy, a miały się one odbyć w nowej lokalizacji na mapie Indywidualne Mistrzostw Australii - Tamworth. Ostatecznie wiemy już, że impreza zaplanowana na 3 i 4 grudnia nie dojdzie do skutku i w Australii w roku 2021 nie zostanie wyłoniony mistrz.

Motocyklowa Federacja Australii (MA), wraz z Komisją Torową oraz innymi zainteresowanymi stronami podjęły właśnie decyzję o odwołaniu krajowych mistrzostw seniorskich, juniorskich oraz tych w klasie 250cc. Wiemy również, że na pewno w styczniu nie odbędą się kolejne zmagania o czempionat w tym kraju, które wstępnie przełożono na koniec roku 2022.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Subiektywny ranking PGE Ekstraligi. TOPlista 18. kolejki

Oczywiście to spore rozczarowanie dla organizatorów, zawodników i kibiców, lecz w obecnej sytuacji ta decyzja wydawała się nieunikniona. Aktualnie w Australii zaostrzone są obostrzenia, związane z pandemią Covid-19 i z problemami przekracza się nawet granice stanów. Dodatkowo brak jest połączeń międzynarodowych, a wielu zawodników z tego kraju przebywa obecnie w Europie. Ich powrót do Australii jest zatem niemożliwy, dlatego decyzję o odwołaniu mistrzostw podjęto z odpowiednim wyprzedzeniem.

Obostrzenia mają zostać łagodzone, gdy zaszczepionych będzie ok. 70 proc. społeczeństwa, a aktualnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc. Motocyklowa Federacja Australii i Komisja Torowa mają zamiar teraz skupić się na przygotowaniach do skróconego kalendarza mistrzowskiego w kolejnym roku, oczywiście oczekując na rządowe informacje o obostrzeniach, związanych z pandemią. Przypomnijmy, że ostatnim krajowym czempionem w Australii był Max Fricke, który zdobywał ten tytuł w latach 2019-2020.

Zmianie uległ również terminarz ostatnich imprez, organizowanych przez Darcy'ego Warda w North Brisbane. Na obiekcie Mick Doohan Raceway w planie są 4 wydarzenia, a najważniejsze z nich - Darcy Ward Invitational zostało przeniesione z listopada na styczeń. Kontuzjowany zawodnik cały czas miał nadzieję, że będą mogli w niej wziąć udział zawodnicy z zagranicy, lecz w obecnej sytuacji i to nadal jest mocno wątpliwe. Najbliższy turniej powinien się odbyć 16 października i ma być poświęcony Wayne’owi Kennedy’emu za wysiłek, który włożył w ten ośrodek.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek podano również kalendarz Speedway Grand Prix na sezon 2022. Miałby on kończyć się 5 listopada w Oceanii, choć oczywiście w grę wchodzą tu jedynie Australia lub Nowa Zelandia. Przy bardzo ostrych obostrzeniach, związanych z Covid-19 w tej części świata, podany termin i lokalizacja wydają się jednak niepewne, a sytuacja związana z organizacją tam finałowego turnieju cyklu SGP będzie zapewne wyjaśniona z właściwym wyprzedzeniem.

Prowizoryczny kalendarz mistrzostw Australii w sezonie 2022:
1 - 3 kwietnia - Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Australii w klasie 125cc (Sidewinders)
26 listopada - Indywidualne Mistrzostwa Australii do lat 16 w klasie 250cc (Gillman)
26 listopada - Indywidualne Mistrzostwa Australii do lat 21 (Gillman)
2 - 3 grudnia - Indywidualne Mistrzostwa Australii (lokalizacja nieznana)

Kalendarz imprez zaplanowanych na obiekcie Mick Doohan Raceway:
16 października - The Kennedy Cup
13 listopada - Team Ward vs Team Watt
18 grudnia - Indywidualne Mistrzostwa Queensland w klasach 500cc i 125cc
15 stycznia 2022 - Darcy Ward Invitational

Czytaj także:
Kolejna fatalna pomyłka sędziego podczas finału ligi w Krośnie. To mogło się źle skończyć!
Łotysz najlepszy w Memoriale Tomicka. Polak na podium

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy sądzisz, że w sezonie 2022 turniej Grand Prix odbędzie się w Australii lub Nowej Zelandii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×