KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Nowy promotor zapowiada nową erę żużla. Podano kalendarz Grand Prix 2022

W piątek w Toruniu spółka Discovery Sports Events zorganizowała konferencję prasową dotyczącą kalendarza na 2022 rok oraz planów na najbliższe lata pod hasłem "Witamy w nowej erze żużla".

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Cykl Speedway Grand Prix ma nowego organizatora WP SportoweFakty / Maciej Kmiecik / Cykl Speedway Grand Prix ma nowego organizatora
Podczas konferencji prasowej Jorge Viegas Prezydent FIM powiedział. - Po 20 latach zmieniamy promotora. Chcemy, by żużel był bardziej dostępną wizualnie dyscypliną, która trafia do większej liczby państw i jest uprawiana przez więcej zawodników, również młodych. Mieliśmy cztery oferty i po długich dyskusjach przystaliśmy na bardzo ambitną propozycję Discovery Sports Events. Wchodzimy w nowoczesne czasy dla żużla i wielkie inwestycje - stwierdził Viegas.

Szef Discovery Sports Events Francois Ribeiro uważa, że to zupełnie nowa era żużla. - To bardzo ważny weekend dla zawodników, teraz zaczyna się kolejna, 10-letnia przygoda żużlowa. Dziękuję Paulowi Bellamy'emu, który dużo zainwestował przez ostatnich 20 lat w cykl - stwierdził Ribeiro.

Zapowiedziano, że Discovery Sport Events będzie odpowiedzialne za Grand Prix, Speedway of Nations, regionalne kwalifikacje do Grand Prix, a także mistrzostwa świata do lat 21 i do lat 16. Spółka ma też wspomagać młodych zawodników, w wieku 10-15 lat. Mistrzostwa do lat 21 (SGP2) i do lat 16 (SGP3) mają być "supportem" przed Grand Prix. Cykl nie ma być już skoncentrowany tylko na Europie, ma trwać od marca do listopada, a żużel ma mieć agresywną kampanię w telewizji, dzięki czemu żużlowcy mają być powszechnie znani w społeczności międzynarodowej.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Magazyn PGE Ekstraligi. Lewicki, Kubera i Majewski gośćmi Musiała!

Nie zmienia się format Speedway Grand Prix. Wciąż w cyklu będzie 15 stałych uczestników i 1 żużlowiec otrzyma dziką kartę. Turnieje będą składały się z 20 biegów, najlepsza ósemka awansuje do półfinałów, a pierwsza czwórka o zwycięstwo będzie walczyć w Wielkim Finale. Zmienia się tylko fakt, że trening i kwalifikacje odbędą się w sobotę o godzinie 13:00 - turniej będzie rozgrywany o godzinie 19:00.

Zmieniają się stawki dla zawodników, które będą wynosić od 85,5 tysiąca dolarów za turniej, do 150 tysięcy dolarów za turniej. Docelowo ma się odbywać aż 15 turniejów w cyklu Grand Prix. - Wracamy do Oceanii i USA, to priorytet na naszej liście - zapowiedział Ribeiro.

Ambasadorem cyklu został jeden z najlepszych zawodników w historii żużla. - Jestem zaszczycony tym, że wracam do sportu, który kocham i będę mógł pomóc Discovery Sports Events w tym, by móc zostać promotorem cyklu. Moim celem jest to, by młodzież łatwiem mogła wchodzić do Speedway Grand Prix oraz do innych turniejów. Włożę swoje doświadczenie, energię i entuzjazm w nową rolę i patrzę pozytywnie na to, że będę mógł uczestniczyć we wprowadzeniu żużla w nową erę - przekazał Tony Rickardsson.

W 2022 roku, turnieje Grand Prix będą odbywały się w czterech polskich miastach - w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu i Toruniu. - Planowaliśmy trzy turnieje w Polsce, jednak nie było możliwości organizacji turnieju na Łotwie, więc stąd czwarty turniej we Wrocławiu. Finał będzie w Australii. Chcemy tam wrócić, ale musimy przedyskutować temat z miejscowymi promotorami, jak będzie możliwość przylotu do tego kraju. Ten sport w 1923 roku narodził się w Australii i chcemy celebrować te urodziny - przekazał Ribeiro.

Nowy operator chce wprowadzić żużel w nową erę technologiczną. Zaplanowano specjalną fan-zonę, do tego w trakcie zawodów mają być wykorzystywane najnowsze technologie, które pozwolą na zobaczenie kulisów żużla z zupełnie innej, nieznanej obecnie strony.

Żużel na żywo ma być dostępny na platformie Discovery+, natomiast materiały promocyjne i skróty będą dostępne na Eurosporcie. Wszelkie programy dotyczące żużla będą też dostępne na innych kanałach Grupy Discovery. W poszczególnych krajach będzie możliwe wykupienie sublicencji na transmisję. Nowi promotorzy chcą zbliżyć żużlowców do kibiców, pokazując m.in. kulisy z ich życia.

Kalendarz SGP/IMŚ 2022:
30 kwietnia - Grand Prix w Gorican (Chorwacja)
14 maja - Grand Prix w Warszawie (Polska)
28 maja - Grand Prix w Pradze (Czechy)
4 czerwca - Grand Prix w Teterow (Niemcy)
25 czerwca - Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim (Polska)
9 lipca - Grand Prix w Togliatti (Rosja)
13 sierpnia - Grand Prix w Cardiff (Wielka Brytania)
27 sierpnia - Grand Prix we Wrocławiu (Polska)
10 września - Grand Prix w Vojens (Dania)
17 września - Grand Prix w Malilli (Szwecja)
1 października - Grand Prix w Toruniu (Polska)
5 listopada - Grand Prix Oceanii (miejsce do ustalenia)

Kalendarz SGP2 (dawne IMŚJ):
27 maja - Grand Prix w Pradze (Czechy)
14 sierpnia - Grand Prix w Cardiff (Wielka Brytania)
30 września - Grand PRix w Toruniu (Polska)

Kalendarz SGP 3 (Mistrzostwa świata do lat 16):
26 sierpnia - Grand Prix we Wrocławiu (Polska)

Kalendarz Speedway of Nations:
Ostatni tydzień czerwca - Esbjerg (Dania)

Czy wierzysz w to, że Discovery Sports Events dokona rewolucji w żużlu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (79)
Zobacz więcej komentarzy (26)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×