KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Polska najlepsza w Europie, a Dania na świecie. Holandia lepsza od Rosjan!

W sobotę w Tomaszowie Mazowieckim rozdano ostatni w tym sezonie komplet medali. To doskonała okazja, aby podsumować klasyfikacje medalowe, a nie obyło się tutaj bez niespodzianek.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Paweł Przedpełski (kask czerwony) i Bartosz Smektała WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Paweł Przedpełski (kask czerwony) i Bartosz Smektała
Ledwie emocjonowaliśmy się ligową inauguracją i pierwszym poważnym ściganiem, tymczasem sezon 2021 oficjalnie dobiegł końca. W trakcie jego trwania rozdano piętnaście kompletów medali - osiem w rywalizacji światowej oraz siedem w europejskiej.

Na światowych torach rywalizacja toczyła się przede wszystkim indywidualnie. To właśnie w tej formule rozdano aż sześć kompletów medali.

W połowie imprez triumfowali reprezentanci Polski, co dało im triumf w klasyfikacji medalowej. Co ciekawe, biało-czerwoni znaleźli się tuż przed... Holendrami.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Damian Ratajczak wspomina początki na motocyklu. "Kiedy miałem 10 lat kręciłem śrubkę rodzicom"
Mistrzostwa świata Mazurka Dąbrowskiego odsłuchiwaliśmy, kiedy to Jakub Miśkowiak triumfował w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, Oskar Paluch celebrował tytuł najlepszego żużlowca w klasie 250cc, a także w Bydgoszczy podczas Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów.

Te trzy tytuły wystarczyły, aby Polacy zostali najlepszą nacją w światowych rozgrywkach i wygrali klasyfikację medalową. Do trzech złotych krążków nasi reprezentanci dorzucili srebro Bartosza Zmarzlika w Grand Prix oraz brąz Wiktora Lamparta w IMŚJ.

Za plecami biało-czerwonych sklasyfikowano sześć nacji, a największą niespodzianką jest z pewnością to, która ekipa zajęła trzecie drugie. Otóż dwa złote medale wywalczone w rywalizacji na długim torze oraz w klasie 125cc pozwoliły Holendrom wyprzedzić w klasyfikacji m.in. Duńczyków i Rosjan. Taki wynik, to zasługa Lestera Matthijssena (125cc) i nowego zawodnika Aforti Startu Gniezno - Romano Hummela, który wygrał rywalizację na długim torze.

Polaków i Holendrów przedzielili Rosjanie, którzy pięć medali - dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe. Sborna po raz kolejny udowodniła, że nie ma na nich mocnych w ice speedwayu, gdzie ich łupem w IMŚ padł komplet zdobyczy, a do tego Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow dorzucili dwa krążki na żużlu klasycznym.

Rozgrywki 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Grand Prix Artiom Łaguta (MFR) Bartosz Zmarzlik (Polska) Emil Sajfutdinow (MFR)
IMŚJ Jakub Miśkowiak (Polska) Mads Hansen (Dania) Wiktor Lampart (Polska)
SoN Wielka Brytania Polska Dania
DMŚJ Polska Dania Wielka Brytania
IMŚ LongTrack Romano Hummel (Holandia) Martin Smolinski (Niemcy) Theo Pijper (Holandia)
IMŚ 250cc Oskar Paluch (Polska) Nicklas Aagaard (Dania) Villads Nagel (Dania)
IMŚJ 125cc Lester Matthijssen (Holandia) Matej Fryza (Czechy) Dominik Hrbek (Czechy)
IMŚ 85cc Mikkel Andersen (Dania) Dimitri Buch (Dania) Andreas Olsen (Dania)
IMŚ Ice Speedway Dinar Walejew (MFR) Igor Kononow (MFR) Dmitrij Chomicewicz (MFR)

Pozycja Kraj Złote medale Srebne medale Brązowe medale SUMA
1 Polska 3 1 1 5
3 Rosja/MFR 2 1 2 5
2 Holandia 2 0 1 3
5 Dania 1 4 3 8
4 Wielka Brytania 1 0 1 2
6 Czechy 0 1 1 2
7 Niemcy 0 1 0 1

Mistrzostwa Europy Także i tutaj trzy złote medale reprezentantów Polski dały naszemu krajowi najwyższe miejsce w klasyfikacji. Nasi żużlowcy triumfowali w tym roku dwukrotnie w turniejach indywidualnych i co ciekawe, nie miało to miejsca w klasie 500cc. Jeden tytuł przypadł Oskarowi Paluchowi w finale IPE 250cc, a drugi Krzysztofowi Harendarczykowi, który w Równem wygrał rywalizację w klasie 125cc. Trzecie złoto biało-czerwoni dorzucili w DME do lat 23, gdzie na Łotwie nie mieli sobie równych.

Do tego zestawienia dopisujemy srebro w Pucharze Europy Juniorów, który rozegrano w tym sezonie w Gdańsku oraz trzy indywidualne brązowe medale: Patryka Dudka w SEC, Mateusza Cierniaka w IMEJ i Krystiana Grędy w Pucharze Europy 125cc.

Drugie miejsce dla Duńczyków, którzy zdobyli o jeden tytuł mniej od Polaków, ale ogółem mają cztery srebrne krążki i dwa brązowe. Także i w tym przypadku, tak dobre wyniki reprezentantów kraju Hamleta, to duża zasługa zdolnej młodzieży, bowiem ci wywalczyli srebrne medale w DME do lat 23, IPE 250cc (Bastian Pedersen), IPE 85cc (Dimitri Buch), a czwartą zdobycz dorzucił w SEC Mikkel Michelsen.

A podium klasyfikacji medalowej uzupełniają Łotysze, a to dzięki Francisowi Gustsowi. Nowy nabytek Betard Sparty Wrocław triumfował w finale IMEJ, który rozgrywany był na torze w Rydze, a do tego dorzucił wiele cennych punktów w finale Pucharu Europy Par Juniorów. Na jego szyi wisiał także brąz DME do lat 23.

Rozgrywki Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
SEC Leon Madsen (Dania) Mikkel Michelsen (Dania) Patryk Dudek (Polska)
MEP Francja Polska Łotwa
IMEJ Francis Gusts (Łotwa) Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) Mateusz Cierniak (Polska)
DME u23 Polska Dania Łotwa
PEP u19 Łotwa Polska Wielka Brytania
IPE 250cc Oskar Paluch (Polska) Bastian Pedersen Villads Nagel
IPE 125cc Krzysztof Harendarczyk Roman Kapustin Krystian Gręda
IPE 85cc Mikkel Andersen Dimitri Buch Andreas Olsen
IME ice speedway Nikita Bogdanow Ove Ledstrom Luka Bauer

Pozycja Kraj Złote medale Srebne medale Brązowe medale SUMA
1 Polska 3 1 3 7
2 Łotwa 2 0 1 3
3 Dania 2 4 2 8
4-5 Rosja / MFR 1 0 0 1
4-5 Francja 1 0 0 1
6 Szwecja 0 2 0 2
7 Ukraina 0 1 0 1
8-9 Wielka Brytania 0 0 1 1
8-9 Włochy 0 0 1 1

  Czytaj także: Unia Tarnów rozliczyła się ze swoim wychowankiem! Lider Wilków mógł trafić do PGE Ekstraligi

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×