Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Sześć torów, piętnaście rund, a wszystko pod nadzorem szefa światowego żużla! Ruszają mistrzostwa Argentyny

W niedzielę na obiekcie w Bahia Blanca rozpocznie się rywalizacja o Indywidualne Mistrzostwo Argentyny. Cykl liczyć będzie 15 rund, a rywalizacja toczyć się będzie aż do lutego.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Paco Castagna WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Paco Castagna
Indywidualne Mistrzostwa Argentyny to cykl, który liczbą rund przewyższa nawet Grand Prix. Czempionat, który rozpocznie się 12 grudnia liczyć będzie piętnaście rund i zakończy się dopiero 6 lutego!

Zawodnicy przez te półtora miesiąca odwiedzą sześć torów - aż dziewięciokrotnie gospodarzem zawodów będzie klub z Bahia Blanca, dwukrotnie uczestników przyjmie Carhue, a po jednym razie obiekty w: Colonii Baron, Carlos Casares, Daireaux i Bolivar.

Argentyńczycy najmocniej swoją uwagę skupiać będą na torze w Bahia Blanca, gdzie Armando Castagna widzi potencjał na wielkie, międzynarodowe imprezy. Jednak nie jest to ten sam owal, na którym Maciej Janowski zdobywał tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów, bowiem tamten przeszedł do historii, a w jego miejsce powstał nowy.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Znany młodzieżowiec o zagranicznych juniorach: "To polska liga, więc niech startują Polacy".

Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w lutym tego roku, choć bez udziału publiczności. Premierowe ściganie o Puchar Silkolene padło łupem mistrza kraju, a w całym turnieju Fernando Garcia stracił tylko punkt.

Piasek z plaży zamiast żużla

Teraz ze stadionem w Bahia Blanca wiązane są duże nadzieje. Armando Castagna widzi w nim potencjał na wielkie, międzynarodowe imprezy. I Argentyńczycy też chcieliby dużego ścigania u siebie, włącznie z Grand Prix na czele.

A kiedyś... ścigano się w tej miejscowości na torze, który był dosyć specyficzny. Jakub Jamróg, który miał przyjemność startowania w ojczyźnie Diego Maradony przyznał w jednym z wywiadów, że nawierzchnia w Bahia Blanca to... piasek z plaży. Oczywiście z dodatkiem glinki, jednakże to dalej był piasek. Mimo to, tor zachowywał się bardzo dobrze, a żużlowcom to nie przeszkadzało. Polak, który ma na swoim koncie mistrzostwo Argentyny zdradza, że smak takiej żużlowej szprycy jest lekko... słodkawy.
Jakub Jamróg - mistrz Argentyny z sezonu 2014/15 Jakub Jamróg - mistrz Argentyny z sezonu 2014/15
Specyficzny klimat Temperatura w Argentynie potrafi osiągnąć ponad 40 stopni Celsjusza, co jest nie tylko wyzwaniem dla człowieka, by przetrwać dzień, ale co dopiero dla żużlowców w kevlarach i ich maszynach. Tam zawody zaczynają się najwcześniej o godzinie 20 (w Polsce północ), a bywają nawet i późniejsze pory, jak np. godzina 22. Wychowanek Unii Tarnów nie ukrywa, że tam życie wygląda inaczej i trzeba się do niego przyzwyczaić.

Reprezentant Zdunek Wybrzeża Gdańsk, który w Ameryce Południowej ścigał się w sezonie 2014/15 wspominał w rozmowie, że życie w Argentynie zaczyna się tak naprawdę dopiero pod wieczór, a każdy próbuje unikać upałów. Inaczej wygląda też atmosfera podczas zawodów, ale jak mówił - cały czas jeździ się w lewo.

Zagraniczni mistrzowie. Także Polacy

Mistrzostwa Argentyny mają charakter otwarty. To sprawia, że co roku na wylot w te rejony decyduje się duża liczba obcokrajowców. Pierwszym z nich był Roberto Sigrand, który triumfował w 1930 roku. W kolejnych latach wygrywali tam również m.in. Austriak Josef Neubauer (1951, 1953, 1955). Mistrzami kraju zostawali również m.in. Giuseppe Marzotto (1980, 1981), Zoltan Adorjan (1996), Marcel Gerhard (1997), Armando Castagna (1999), a także i dwaj reprezentanci Polski - Jakub Jamróg (2014/15) i Dawid Stachyra (2016/17).

W tym roku na starcie ujrzymy dwóch obcokrajowców. Swój udział potwierdzili już Paco Castagna, który przybędzie wraz z ojcem, który będzie wizytował argentyńskie obiekty, a także zawodnik Trans MF Landshut Devils - Mario Niedermeier. Organizatorzy zaprosili również Amerykanina Jonathana Oakdena, któremu nie udało się w czasie załatwić kwestii związanych z wizą. Na liście życzeń organizatorów byli również Norbert Magosi i Oskar Bober, ale nie doszli oni do porozumienia z promotorem.

Wypadki, bójki, śmierć

Niestety, mistrzostwa Argentyny miały również wiele nieprzyjemnych momentów. W styczniu 2013 roku w Bahia Blanca fatalny upadek zaliczyli Matija Duh i Guglielmo Franchetti. Młody Słoweniec w stanie krytycznym trafił do szpitala, gdzie przez kilkanaście godzin trwała walka o jego życie. Niestety, nie udało mu się tego pojedynku wygrać.

Były też skandale. W grudniu 2011 roku, również w Bahia Blanca doszło do bójki Lisandro Husmana z Matejem Kusem, a jej konsekwencją było wykluczenie Czecha z mistrzostw. Tego samego dnia zaatakowany został Adrian Gomólski na którego napadła trzydziestoosobowa grupa "kiboli". Jeden z nich próbował nowego trenera SpecHouse PSŻ-u Poznań zranić śrubokrętem.

Wyniki każdej rundy IM Argentyny będą dostępne na WP SportoweFakty.

Terminarz IM Argentyny 2021/22:
12.12 - 1. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
18.12 - 2. runda IM Argentyny (Carlos Casares)
21.12 - 3. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
26.12 - 4. runda IM Argentyny (Daireaux)
28.12 - 5. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
02.01 – 6. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
09.01 – 7. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
14.01 – 8. runda IM Argentyny (Carhue)
16.01 – 9. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
22.01 – 10. runda IM Argentyny (Bolivar)
25.01 – 11. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
28.01 – 12. runda IM Argentyny (Colonia Baron)
30.01 – 13. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)
04.02 – 14. runda IM Argentyny (Carhue)
06.02 – 15. runda IM Argentyny (Bahia Blanca)

Czytaj także:
Unia Tarnów rozliczyła się ze swoim wychowankiem!
Lider Wilków mógł trafić do PGE Ekstraligi

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×