KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Debata WP SportoweFakty. Piotr Rusiecki: KSM? Tylko w przypadku powiększenia ligi. Nie dla zagranicznego juniora

Piotr Rusiecki, prezes Fogo Unii Leszno otwiera debatę WP SportoweFakty. Jest przeciwny powiększeniu PGE Ekstraligi, bo nie ma tylu klasowych zawodników, a jeśli miałoby do tego dojść, to wówczas konieczny byłby KSM. Zagraniczny junior to zły pomysł.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Piotr Rusiecki WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Piotr Rusiecki
Startujemy z debatą WP SportoweFakty na temat tego, jak powinien wyglądać polski żużel. Głos zabiorą przedstawiciele PGE Ekstraligi, byli i obecni trenerzy kadry, żużlowcy, eksperci i dziennikarze. Na pierwszy ogień poszedł prezes Fogo Unia Leszno, Piotr Rusiecki

Powiększenie PGE Ekstraligi. Moim zdaniem nie mamy tylu klasowych zawodników, żeby na tę chwilę powiększać PGE Ekstraligę. Samo powiększenie łączy się trochę z punktem czwartym debaty, czyli wprowadzeniem KSM-u. Obecnie osiem drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej jest optymalnym rozwiązaniem.

Połączenie I i II ligi. W przypadku, gdy zostajemy przy ośmiu zespołach w PGE Ekstralidze, połączenie dwóch niższych klas rozgrywkowych nie wchodzi w rachubę. Zostałbym przy obecnie funkcjonującym podziale na trzy klasy rozgrywkowe.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Damian Ratajczak wspomina początki na motocyklu. "Kiedy miałem 10 lat kręciłem śrubkę rodzicom"

System rozgrywek. Według mnie nie ma sensu play-off z udziałem sześciu drużyn. Dochodzą kolejne dwa mecze, które będą kosztem dla klubów, a kibiców na stadionach mamy niestety coraz mniej. Optowałbym za tym dotychczasowym systemem play-off z udziałem czterech drużyn. Jeśli chodzi o baraże, ostatnio ich nie było. Moim zdaniem baraże jak najbardziej powinny wrócić.

KSM. Tylko w przypadku rozważania powiększenia PGE Ekstraligi. Wtedy można myśleć o wprowadzeniu KSM-u, żeby rozłożyć siły na wszystkie kluby, by liga była bardziej wyrównana.

Zagraniczny junior. Po co szkolimy polską młodzież, wprowadzamy regulamin szkoleniowy, skoro teraz chcemy dopuszczać wprowadzenie zagranicznego juniora? Oczywiście, jeśli byłaby taka wola wszystkich klubów, to my się do tego dostosujemy. Generalnie jednak nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania.

Zawodnik U24. Myślę, że jest to dobry pomysł. Zawodnicy do tego wieku odnajdują się w składach drużyn, a tak pewnie nie mieliby szansy na regularne występy w PGE Ekstralidze.

Gość. Na pewno nie na takich zasadach jak obowiązywał w 2020 roku. Generalnie uważam, że instytucja gościa powinna funkcjonować, bo jest to swego rodzaju ratunek dla klubu w przypadku jakiejś długotrwałej kontuzji. Trzeba to jednak odpowiednio doprecyzować, by nie było takich sytuacji jak w 2020 roku, kiedy ten przepis mocno naciągano. Odnośnie niższych lig, jak najbardziej jestem za tym, żeby instytucja gościa obowiązywała.

Ekstraliga U24. Ciężko coś więcej powiedzieć na temat tych nowych rozgrywek, bo musimy się przekonać, jak one funkcjonować będą w praktyce. Zobaczymy, jakie będą składy wszystkich drużyn i dopiero wtedy będzie można je ocenić. Może to być zarówno bardzo dobry produkt, jak i kompletny niewypał. Trzeba poczekać z oceną.

Zagraniczne kluby w polskiej lidze. W niższych rozgrywkach nie mam problemu, że startują kluby zagraniczne. W PGE Ekstralidze oczywiście nie powinny występować kluby z innych krajów. Nie ma takiej opcji.

System płatności w żużlu. Punktówka czy ryczałt. Myślę, że lepszym rozwiązaniem, które się sprawdziło jest punktówka i w tej kwestii rewolucji bym nie wprowadzał.

Regulamin szkoleniowy. Jeśli ma funkcjonować, to na innych dopracowanych zasadach. Unia Leszno nigdy na tym regulaminie nie skorzystała, choć mamy rozwinięty system szkolenia. Mało tego, miały być na nas nałożone nawet kary finansowe. Uważam, że coś nie tak jest z obowiązującym obecnie regulaminem szkoleniowym. Oczywiście, powinien jakiś "bat" być nad wszystkimi klubami, żeby szkoliły, ale niech to będzie czysto i przejrzyście, a wtedy każdy będzie wiedział, co ma robić.

Regulamin finansowy. Nie sprawdza się. Nawet poszerzenie kwot zarówno za podpis jak i punktówkę niewiele daje. Jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy.

Zobacz także:
Odsłonił kulisy rozmów z gwiazdami
Kto najstarszy, a kto najmłodszy w PGE Ekstralidze?

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (16)
 • Gekon Zgłoś komentarz
  Dobrze, ze w NHL i NBA nie ma takich myślicieli jak prezes Rusiecki. Chodzi o kluby zagraniczne w lidze. Żużel to folklor. Kisimy się w swoim sosie. Wprowadzić kryterium finansowe klubu,
  Czytaj całość
  aby mógł występować w lidze i nie wliczać w to kasy z miasta. To nie komuna.
  • Piotr Biega Zgłoś komentarz
   Dobrze prawi, lać mu wódki niech się bawi !
   • zulew Zgłoś komentarz
    Ogólnie można się zgodzić z niektórymi uwagami, oprócz tego odcinania się od zagranicznego juniora. Jeden mógłby jechać, co podniosłoby poziom rozgrywek. A to głównie chcodzi w PGE,
    Czytaj całość
    przecież tam nie powinno sie odbywać podstawowe szkolenie. Od tego potworzono juz dużo innych rozgrywek, w tym dziwoląg U24.
    • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
     @.night...: To się wypowiedz w których punktach masz inne zdanie. Nie dość że ciężko pojąć co piszesz poprzez błędy to produkujesz mowę-trawę.
     • Kobyłka Zgłoś komentarz
      KSM zostanie wprowadzony, tylko twardogłowi działacze muszą to zrozumieć.
      • malin1976 Zgłoś komentarz
       Ksm w zasadzie już został wprowadzony poprzez dodanie do składu cienkiego u24 przez co brak pogromów do 29 i większych . Już lepszym pomysłaem byłałby jazda czterema seniorami , jednym
       Czytaj całość
       u24 i jednym u21 - wszyscy po 5 biegów plus rezerwowy u21 dla niego 0 biegów ;) Oczywiście juniorzy tylko z Polski .
       • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
        W tej debacie powinni wziac udzial Don Bartolo Czekanski z Wilkszyna,Piotr Olkowicz i Dariusz Ostafinski.
        • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
         Mam podobne zdanie jak pan Rusiecki. Jednak nawet w przypadku powiększenia Ekstraligi do 10 drużyn nie wiedzę potrzeby wprowadzania KSM.
         • erik stelmacher Zgłoś komentarz
          zdecydowanie falubaz i polonia pasują już teraz składami do EL...a nawet może przewyższają siłę ostrowii,czy gkm...u24 zrobiło swoje-większy ruch na rynku,zejście kilku z EL do
          Czytaj całość
          pierwszej ligi...także spokojnie 10 klubów w EL nie popsułoby poziomu...poza tym liga trwałaby dłużej,a nie jak teraz koniec rundy zasadniczej we wrześniu i dwutygodniowa przerwa w lipcu...
          • mentikk Zgłoś komentarz
           No to jak? Przecież przez wprowadzenie U24 sporo jakościowych zawodników musiało zejść niżej. Zatem raczej byłoby możliwe złożenie dwóch dodatkowych ekip na ELigę. Oczywiście nie
           Czytaj całość
           mam na myśli tego, że te ekipy wchodzą do ELigi teraz w obecnym kształcie (chociaż i tak wydaje mi się, że Falubaz i Polonia, a nawet Krosno nie byłyby taki skazane na pożarcie w walce o utrzymanie z Ostrovią i GKM), ale byłoby kilka dodatkowych transferów zawodników z obecnych klubuów ELigowych do "nowych". Do tego paru najlepszych zawodników z I ligi i dałoby radę. Generalnie Pan Rusiecki w moim odczuciu mocno chce odciąć ELigę od reszty rozgrywek. Gość? Tak, ale nie w ELidze. Drużyny zagraniczne? Tak, ale nie w ELidze. Jakby to były zupełnie inne światy. Ale wzięcie już zawodnika z tej gorszej I ligi nie było już problemem ;)
           • .night... Zgłoś komentarz
            wwiekszsoci sie zgadzam. sa3 punkty gdzie mam inne zdanie
            • tejot_tejot Zgłoś komentarz
             Sześć zespołów w play-off to kpina i odgrzewany kotlet.
             • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś komentarz
              Dodatkowe dwa mecze będą kosztem dla klubów :) znam metodę, aby kosztów nie było, bo będzie zero meczów. Można być za lub przeciw, ale z jakimś argumentem, a nie takie bzdury.
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×