KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Większa PGE Ekstraliga to więcej meczów. KSM skruszy ligowy beton

- Myślę, że na ten moment jest dziesięć klubów, które z powodzeniem rywalizowałyby na torach ekstraligowych. Jestem za KSM-em, bo to skruszyłoby ligowy beton i uatrakcyjniło ligę - mówi Marcin Murawski, prezes ZOOleszcz GKM-u Grudziądz.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Maciej Janowski przed zawodnikami Motoru Lublin WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Maciej Janowski przed zawodnikami Motoru Lublin
Kontynuujemy cykl "Debata WP SportoweFakty", w którym o tym, jak powinien wyglądać polski żużel, wypowiadają się przedstawiciele klubów PGE Ekstraligi, trenerzy i eksperci. Głos zabrał także Marcin Murawski, prezes grudziądzkiego klubu, który podaje argumenty za powiększeniem PGE Ekstraligi i wprowadzeniem KSM-u.

Poszerzenie PGE Ekstraligi. Uważam, że trzeba coś zrobić w kierunku zwiększenia liczby spotkań w sezonie. Po naszym przykładzie widzę, że sezon był bardzo krótki i nie trwał nawet pół roku. W sierpniu zawodnicy kończą jazdę, a kibice tracą emocje. Ten sam problem dotyka inne kluby. Z racji tego, że sezon jest za krótki, jednym z rozwiązań mogłoby być powiększenie PGE Ekstraligi do dziesięciu drużyn. Myślę, że na ten moment jest dziesięć klubów, które z powodzeniem rywalizowałyby na torach ekstraligowych.

Połączenie I i II ligi. Skłaniałbym się do tego, żeby pozostał podział na trzy klasy rozgrywkowe. Im więcej lig, tym większa atrakcyjność całej dyscypliny. Gdyby w 2.LŻ było zbyt mało drużyn, pomyślałbym nad innym formatem rozgrywek, gdzie każdy z każdym jechałby po dwa razy na swoim torze i na wyjeździe. Z drugiej strony widzimy, że wracają ośrodki, które na jakiś czas zniknęły z ligowej mapy. To oczywiście cieszy.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

System rozgrywek. Rozszerzony play-off gwarantuje większą liczbę spotkań dla dwóch zespołów. W przypadku ośmiu drużyn w lidze jest to dobre rozwiązanie, bo przedłuża sezon, a tylko dwa zespoły kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej. W przypadku powiększenia PGE Ekstraligi do dziesięciu drużyn, można byłoby pomyśleć nad zupełnie innym systemem play-off. Na ten moment wprowadzone rozwiązanie uważam za dobry pomysł.

Kwestia baraży to trudny temat. W przeszłości raczej widać było różnicę pomiędzy PGE Ekstraligą a eWinner 1.Ligą i mecze barażowe, szczególnie na torze ekstraligowca kończyły się wysokimi zwycięstwami zespołu z wyższej ligi. Teraz wszystko się wyrównuje, więc kto wie, czy nie warto byłoby pomyśleć nad powrotem baraży. W minionym sezonie zajęliśmy siódme miejsce w PGE Ekstralidze i z drugą drużyną eWinner 1.Ligi moglibyśmy stoczyć ciekawe mecze.

KSM. Jestem za jego wprowadzeniem. Myślę, że jeśli nie zrobimy nic w kierunku zmian i wyrównania szans drużyn, to prędzej czy później znudzi się to kibicom i sponsorom. Mamy ligę co najmniej dwóch prędkości. Składy są od jakiegoś czasu zabetonowane. Wprowadzenie KSM-u wyrównałoby szanse i uatrakcyjniło rozgrywki.

Zagraniczny junior. Jestem przeciwny. Nie po to szkolimy własnych juniorów, żeby teraz korzystać z zagranicznych. Nasza szkółka prosperuje już od kilku lat na dobrym poziomie i potrzebujemy dosłownie chwili, żebyśmy naszych wychowanków sprawdzili w warunkach ligowych. Nie po to były te wszystkie inwestycje, wprowadzane przepisy odnośnie szkolenia, żeby wracać teraz do tego, co funkcjonowało jakiś czas temu. Na pojawienie się dobrych wychowanków w klubach potrzeba czasu. Myślę, że niedługo się o tym przekonamy, dlatego teraz zmiana przepisów niczemu by nie służyła.

Zawodnik U24. To jest przepis, który sprawił, że nastąpiły pewne ruchy w składach tej "zabetonowanej" ligi, o której wcześniej mówiłem. Myślę, że pomaga szczególnie zawodnikom, którzy kończą wiek juniora. Przykład choćby Norberta Krakowiaka to potwierdza. Zanotował przyzwoity sezon i pokazał, że jest rozwojowym zawodnikiem. W przyszłości może być z niego jeszcze kawał żużlowca, więc ten przepis jest moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem.

Gość. Nie komplikowałbym przepisów jeszcze instytucją gościa. W żużlu i tak regulacje zmieniają się zbyt często, a to nie jest dobre dla kibiców i potencjalnych fanów, których chcemy przyciągnąć na stadiony. I tak jest już ciężko wytłumaczyć reguły gry w sporcie żużlowym. Jedźmy tymi składami, które mamy zakontraktowane przed sezonem.

Ekstraliga U24. Nikt z nas nie wie, czego się spodziewać po tych nowych rozgrywkach. Na głębszą analizę przyjdzie czas po sezonie, aczkolwiek już teraz wydaje się to fajny temat dla młodych zawodników, którzy będą mogli spróbować swoich sił w warunkach ligowych. System rozgrywek przypomina przecież PGE Ekstraligę. Te same tory, ci sami przeciwnicy i te same zasady. Myślę, że dla młodych zawodników, a także dla poszukiwaczy talentów, to będzie ciekawy poligon doświadczalny.

Zagraniczne kluby w polskiej lidze. Ciężko mi się wypowiadać na ten temat. Nie mam po prostu zdania w tej kwestii.

System płatności w żużlu - ryczał czy punktówka? Tutaj jestem zdecydowanie za punktówką. To jest specyficzny sport. Chodzi o zdobywanie punktów i za to powinni mieć płaceni zawodnicy. Może należy odejść od tak dużych kwot kontraktowych. Na torze każdy zasłużenie zarabia za zdobyte punkty.

Regulamin szkoleniowy. Generalnie trzeba było wprowadzić jakiś bodziec do tego, by szkolić, bo w większości klubów nic się nie działo w tej kwestii. Niektórzy skupiali się tylko na skupowaniu juniorów i nie prowadzą szkolenia. W Grudziądzu nas to zmobilizowało do stworzenia szkółki. Trzy lata temu sprowadziliśmy Roberta Kościechę i zbudowaliśmy wszystko od podstaw. Zainwestowaliśmy w sprzęt, bazę, logistykę i myślimy, że nam się to odpłaci w najbliższej przyszłości.

Regulamin finansowy. Nie wiem, czy w regulaminie finansowym powinny widnieć jakiekolwiek limity, czy po prostu pozwolić na podpisywanie realnych kontraktów z zawodnikami i rzecz jasna trzeba byłoby się z tego rozliczyć w procesie licencyjnym. Wiem, że byłoby to niebezpieczeństwo dla klubów, ale trzeba kontrakty podpisywać rozsądnie w miarę możliwości finansowych.

Zobacz także:
Najmłodsi zwycięzcy turniejów Grand Prix
Szalony wyścig telewizji z czasem

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Czy podzielasz opinię Marcina Murawskiego, że powiększenie PGE Ekstraligi byłoby dobrym pomysłem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (59)
 • MolonLabe Zgłoś komentarz
  Pomimo KSMu najbogatsze kluby dalej wybiorą najlepszych zawodników z odpowiednią średnią. Tak jak teraz płacimy krocie za sztucznie upychanych do EL polskich juniorów, tak będziemy
  Czytaj całość
  płacić krocie za tych obiecujących z najniższą średnią. Za chwilę zapłacimy fortunę za najzdolniejszych u24, za zdolnego juniora, za zawodnika z niską średnią, za filigranowego blondyna do 50 kg i emeryta z trwałą ondulacją ... Panie Murawski na to dalej trzeba będzie mieć górę kasy ;) Promocja przeciętności za sporą kasę.
  • Qupashitu Zgłoś komentarz
   Gdyby było coś na wzór KSM w piłce nożnej to Bayern musiałby teraz Lewandowskiego sprzedać, bo za dużo goli w sezonie strzelił i pobił rekord Mullera. KURIOZUM!
   • Qupashitu Zgłoś komentarz
    Żadnego KSM, bo wielka bzdura! Powiększenie ligi jak najbardziej ok. i wtedy play-off z podziałem na górną (medale) i dolną (utrzymanie) część tabeli. Do tego przywrócenie baraży.
    • MATES_UL Zgłoś komentarz
     Dawać KSM bo nas z torbami puszczą :D
     • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
      @Cysio: "Jaki ma sens klasa matematyczna w liceum, do której trafi kilku matematycznych ignorantów?" w ten sposób zaprzeczyłeś sobie na stwierdzenie: "porównania do klasy
      Czytaj całość
      szkolnej, to zupełnie nietrafione". Jeśli chodzi o sprawy regulaminowe to się zgadzam z naciskiem na dziennikarzy (kibic nie musi znać zawiłości regulaminowych) i wcale nie chodzi o KSM, ale często o normalne sprawy meczowe. Tacy panowie jak Korościel i Kuźbicki nie wiedzą nawet na czym polega faza Play-off czy pola wewnętrzne i zewnętrzne a ustawienia i kolory kasków na zawodach indywidualnych to już czarna magia. Z racji kibicowania od 2014 :) roku nie mam pojęcia o KSM i dlatego jest to moim plusem. Patrzę świeżym i obiektywnym okiem.
      • byczejaja Zgłoś komentarz
       Tylko KSM może spowodować wyrównanie poziomu poszczególnych drużyn. Inaczej to "zabetonowane " składy doprowadzą do spadku atrakcyjności rozgrywek, którymi pasjonować sie
       Czytaj całość
       będzie kilku prezesów.
       • erik stelmacher Zgłoś komentarz
        najlepszym dowodem że KSM to bzdura jest liga mistrzów w kopanej,czy inne gry zespołowe...nikt nie osłabia drużyn, tylko wzmacnia...ci silniejsi walczą o medale, ci słabsi o utrzymanie
        Czytaj całość
        ...kibice i jednych i drugich mają podobne emocje...,każdy walczy,tylko ma inny cel, a Ksm to nagradzanie nieudaczników....jak jest ksm to prezesem może być każdy janusz,a medale,czy spadek to przypadkowe zdarzenie...wielkie emocje-co wyłoni się z chaosu?...każdy może spaść,lub zdobyć DMP, kwestia przypadku, dodatkowych kontuzji, czy innych zdarzeń losowych...wtedy to zwykła rosyjska ruletka,a nie sport...
        • HR_Sparta Zgłoś komentarz
         KSM się Panu prezesowi marzy. Niedoczekanie. Na mecze biedy nikt nie będzie chciał przychodzić. KSM rozbija przywiązanie zawodników do klubów i strategie długofalowe budowania składów.
         Czytaj całość
         Wtedy zawodnicy zmieniają barwy klubowe nie dlatego, że chcą albo chce klub, tylko dlatego, że muszą, bo KSM. Jak w takich warunkach klub ma budować drużynę na wiele sezonów? Już sam zapis o U24 wprowadził spore zamieszanie. Sparta obecnym składem mogłaby spokojnie jechać jeszcze 5 lat, ale w 2024 będzie musiała pożegnać albo Czogunowa albo Bewleya. Prawdopodobnie oprócz regulaminu nie będą tego chcieli ani zawodnicy ani klub. W piłce nożnej, ręcznej, siatkówce i innych sportach drużynowych jakoś nikomu nie przychodzi do głowy jakiś KSM. Wyobrażacie sobie, żeby np. Bayern miał wybierać kogo z takich zawodników jak Lewandowski, Grnaby, Müller, Neuer zachować, a tylko jednego zostawić? To byłoby bez sensu. Każdy klub buduje taką drużynę na jaką go stać i jaką uważa za najmocniejszą. Zawodnicy też nie jeżdżą jednakowo w każdym sezonie. Raz jest lepiej, raz gorzej. Żeby wygrać polską ligą żużlową na makasa musi pojechać co najmniej 80% składu. Trzech liderów, tak jak kiedyś, nie wystarczy. Przykładem z tego roku jest Stal. I bardzo dobrze, bo mecze o najwyższe stawki są na najwyższym poziomie.
         • Ķʊɲɞ Ĺɑσ Zgłoś komentarz
          @Cysio: Ale przecież każdy Prezes powinien się starać żeby jego zespół był najlepszy. W nadchodzącym sezonie jest paru faworytów do DMP. Będzie ciekawie. Każdy będzie walczył a nie
          Czytaj całość
          zbijał sobie średnią w decydujących momentach bo tak mu wyszło z obliczeń na przyszły sezon.
          • Cysio Zgłoś komentarz
           @Ķʊɲɞ Ĺɑσ: Zgoda. Dlatego dream teamy Was prały. A w finale z Wami Sparta zapewniła sobie złoto na 2 biegi przed końcem dwumeczu. W ostatnich latach faworyt zawsze zdobywał DMP. Zero
           Czytaj całość
           niespodzianek. To właśnie efekt braku KSMu.
           • Ķʊɲɞ Ĺɑσ Zgłoś komentarz
            @Cysio: To już jak tak żartujemy sobie nowo rocznie. To popatrz na transfery Motoru. Parę z nich. MM- średni pierwszoligowiec bez większych sukcesów. Buczek- połamaniec bez błysku
            Czytaj całość
            powszechnie skazany na pożarcie. Zagar- niechciany, nielubiany. Kubera- kot w worku. Nie chciany przez macierzysty klub mający nie dać rady na seniorce. Hampel- połamaniec. Spuszczony w toilet przez macierzysty klub. Drabik- kot w worku. Jamróg- to Jamróg. Cierniak- perelka. No i Griszka.....Skład zbudowany przez 3 lata. W sumie żaden top zawodników a radę dają i zobaczysz Ostrów też da radę i będzie koniec dyskusji o KSM:)
            • Cysio Zgłoś komentarz
             @Całkiem Skibicowany: Z kilkunastoletniego doświadczenia na tym forum wiem, że w kwestiach regulaminowych kibice są słabo zorientowani. Ba, żeby tylko kibice. Zdecydowana większość
             Czytaj całość
             dziennikarzy żużlowych nie ma bladego pojęcia jak się liczyło KSM, skoro w kółko bredzą o jego zbijaniu. A odnosząc się do porównania do klasy szkolnej, to zupełnie nietrafione. Dlatego właśnie są egzaminy, klasyfikacje na podstawie ocen do poszczególnych szkół, uczelni, albo klas tematycznych, żeby klasy prezentowały w miarę wyrównany poziom. Bo tylko wyrównany poziom gwarantuje rozwój. Jaki ma sens klasa matematyczna w liceum, do której trafi kilku matematycznych ignorantów ? Nauczyciel tłumaczy im podstawy, a reszta traci czas. A w 2013 gdy likwidowano KSM, z 10 klubów Ekstra za były tylko 2(Toruń, ZG). Pozostałe 8 nie chciało likwidacji KSMu. I wśród kibiców było tak samo. Zdecydowana większość nie chciała likwidacji KSMu. Pan krótko pewnie kibicuje, więc może tego nie pamiętać.
             • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
              @Cysio: Ho ho widzę, że mamy tu speca od regulaminów itp. Byś się zdziwił ile osób ma o tym pojęcie i chętnie bym z tobą zasiadł do stołu z piwem w ręce i zadał ci kilka pytań
              Czytaj całość
              odnośnie regulaminów. Ciekawe na ile byś potrafił odpowiedzieć? A jeśli chodzi o KSM to wcale nie trzeba wiedzieć jak to się liczy, gdyż chodzi o koncepcję tzw. wyrównania poziomu ligi i zlikwidowania dominacji klubów. Przypomina mi to klasę szkolną której poziom ustalamy na podstawie stopni z roku ubiegłego - w ten sposób podnosimy poziom uczniów czy obniżamy? Właśnie, poziom w klasie zejdzie do tego najsłabszego. Dlatego po 2013 roku zrezygnowano z tego chorego pomysłu KSM, który sprawdzi się wśród piknikowców, ale nie będzie akceptowany przez prawdziwych kibiców.
              Zobacz więcej komentarzy (32)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×