Żużel. Czasu zostało już niewiele. Co dalej z Fogo Unią Leszno?

WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Piotr Rusiecki
WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Piotr Rusiecki

"Czy chcecie żużel w Lesznie?" - takie pytanie do miejskich radnych skierował Piotr Rusiecki, prezes Fogo Unii. Działacze byłego mistrza Polski mają problemy przed startem nowego sezonu w związku z brakiem odwodnienia liniowego na stadionie.

Nie tak dawno Fogo Unia Leszno nie miała sobie równych w PGE Ekstralidze. Zespół zdobywał cztery tytuły mistrza kraju z rzędu (2017-2020), ale utrata korony w minionym sezonie i osłabienie w ostatnim okresie transferowym mogą być najmniejszym problemem "Byków". Na kilka miesięcy przed startem nowej kampanii PGE Ekstraligi, stadion w Lesznie nadal nie ma odwodnienia liniowego.

Problem w tym, że odwodnienie liniowe jest obowiązkowym elementem infrastruktury w najlepszej lidze świata. Kluby i samorządy wiedzą o tym od kilkunastu miesięcy. Władze PGE Ekstraligi i tak poszły im na rękę, bo pierwotnie obowiązek miał wejść w życie już w roku 2021.

Dzięki odwodnieniu liniowemu zyskać mają kibice i transmitująca rozgrywki telewizja. Tory będą w stanie lepiej poradzić sobie z nadmiarem wody po intensywnych opadach deszczu, przez co zmaleje ryzyko przeniesienia zawodów na inny termin.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

Problem polega na tym, że zmiany regulaminowe wprowadzono w czasach niekorzystnych dla samorządów. Od dwóch lat budżety miejskich kas drenuje pandemia koronawirusa, a dodatkowo w roku 2022 w finanse miejskie uderzą rozwiązania wprowadzone w Polskim Ładzie.

Dlatego też dyskusja o odwodnieniu liniowym zdominowała ostatnią sesję rady miasta w Lesznie. - Nas, jako radnych, stawia się teraz pod ścianą. Z jednej strony podnieśliśmy podatki mieszkańcom i będziemy mieć z tego 1,6 mln zł, a teraz dajemy 1,05 mln zł na stadion. Z drugiej strony wiemy, że to odwodnienie jest konieczne, aby Unia Leszno mogła dalej brać udział w rozgrywkach Ekstraligi Żużlowej - mówił podczas sesji Adriana Machowiak, radna Koalicji Obywatelskiej (cytat za leszno24.pl).

- Jestem za żużlem, ale odwodnienie stadionu to zbyt duże koszty dla miasta - dodawała Stefania Ratajczak, do niedawna związana z Prawem i Sprawiedliwością, a obecnie radna niezależna.

Zdaniem Ratajczak, to klub powinien ponieść koszty związane z budową odwodnienia liniowego na miejskim stadionie, bo jako jedyny skorzysta na tym rozwiązaniu. Do całej dyskusji na Twitterze odniósł się Piotr Rusiecki, prezes Fogo Unii Leszno.

"Drodzy radni o odwodnieniu mówi się już kilka lat wiec nikt nikogo nie stawia pod murem. Wielokrotnie pytałem Was czy chcecie żużel w lesznie ??? Odp była zawsze ze tak,wiec proszę was czasu zostało już niewiele" - napisał Rusiecki (pisownia oryginalna).

Rusiecki nie pozostał przy tym dłużny samorządowym władzom. Zamieścił bowiem zdjęcie koszenia trawy w Lesznie, które przeprowadzono na początku grudnia, gdy rejon nawiedziły... intensywne opady deszczu. Prezes "Byków" udostępnił też fotografię bałwana, którego zrobiono na ulicy, gdy drogowcy nie nadążali z odśnieżaniem ulic.

"Ostatnio to tylko taka promocja..." - stwierdził wymownie Rusiecki, dodając do tego emotikonkę oznaczającą oklaski.

Czytaj także:
Wracają kwalifikacje do Grand Prix
Z ligowego dna na sam szczyt! Oto kolekcjonerzy awansów

Komentarze (94)
avatar
Eda Unia
5.01.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
@caido: jaki klub ma swój prywatny stadion? 
avatar
Janekztorunia
5.01.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Karać wszystkich równo!:}}}}}}} 
avatar
Saddam
5.01.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niedobrze mi się robi, gdy czytam takie wypociny prezesów. Co roku UL z budżetu dostaje milion złotych (czasami więcej) i na co je przeznacza? Na kontrakty dla gwiazd, które chcą podwyżek. Właś Czytaj całość
avatar
smok
5.01.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Kluby tyle kasy dostały z TV, a z samorządów ciągną. Rusiecki nie chce być jeleniem, żeby jako jedyny z kieszeni klubu płacić, a samorządy zakładnikami wyborców-kibiców. Wszyscy kombinują, jak Czytaj całość
avatar
caido
4.01.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
A może kluby powinny mieć własne stadiony, a nie wyciągać łapy po kasę do miast?