KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Falubaz miał w kim wybierać. Protasiewicz przez lata stanowił o sile klubu

Ostatnie 10 sezonów w wykonaniu Falubazu Zielona Góra to prawdziwa sinusoida. Od walki o najwyższe cele po desperacką walkę o utrzymanie. Wybraliśmy najlepsze pary z tego okresu. Jak się okazuje, wynik często był zależny był od Piotra Protasiewicza.

Artur Babicz
Artur Babicz
Piotr Protasiewicz przed Bartoszem Smektałą WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: Piotr Protasiewicz przed Bartoszem Smektałą
Oceniamy najlepsze pary Falubazu Zielona Góra w ostatnich dziesięciu sezonach (2012-2021).

***

DUET NA 15. BIEG: Andreas Jonsson - Piotr Protasiewicz 

Dla wielu ten wybór może być kontrowersyjny. Jednakże liczby mówią same za siebie. W sezonie 2012 ta para pojawiła się w decydującym biegu aż 12 razy i zaledwie raz doznała biegowej porażki (pechowej ze względu na podwójny defekt). Poza tym Jonsson i Protasiewicz zazwyczaj wygrywali te starcia. W późniejszych sezonach było już nieco gorzej, ale nie można powiedzieć, aby drastycznie obniżyli swój poziom.

DUET ZAGRANICZNY: Nicki Pedersen - Martin Vaculik 

Biorąc pod uwagę ostatnie 10 sezonów to jest to jedyny rozsądny wybór. Duńczyk i Słowak to uznani na świecie żużlowcy i w 2019 roku mieli okazję reprezentować Falubaz w PGE Ekstralidze. Głównie zdarzało im się razem startować w decydujących momentach meczu i w nich zazwyczaj nie zawodzili. Aczkolwiek potrafiły im się zdarzyć wpadki.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

Przy tym wyborze jednak ciężko mówić o szerokim wyborze, bowiem o ile Falubaz zazwyczaj posiadał jednego zagranicznego lidera, to drugi zazwyczaj był zawodnikiem drugiej linii. Z tych pozostałych par można byłoby wyróżnić sezon 2016 i biegi z udziałem Jasona Doyle'a i Andrija Karpowa.

DUET KRAJOWY: Jarosław Hampel - Piotr Protasiewicz

W konfiguracji tego duetu był zdecydowanie największy wybór. Jednak w sezonach 2013-2015 to właśnie ta dwójka stanowiła o sile Falubazu. To właśnie oni wówczas potrafili przeciągnąć szalę zwycięstwa na stronę zielonogórskiej ekipy i jakby nie patrzeć ostatni tytuł DMP to w dużej mierze ich zasługa.

DUET JUNIORSKI: Mateusz Tonder - Norbert Krakowiak 

Do tej dwójki jeszcze należałoby dodać Damiana Pawliczaka, który w kilku spotkaniach wskakiwał do składu i w żadnym stopniu nie obniżał jakości. To właśnie za ich sprawą ekipa juniorska Falubazu w sezonie 2020 była jedną z najlepszych w kraju. W lidze raczej nie przegrywali biegów juniorskich (przytrafiło się to im jeden raz), a do tego wygrali wszystko co mogli w drużynowych rozgrywkach juniorskich.

W tym miejscu można było również postawić na duet Patryk Dudek - Adam Strzelec z sezonu 2012. Tamta para również tylko raz przegrała w biegu juniorskim. Jednakże tam był zdecydowany lider w postaci Dudka, a Strzelec raczej nie stanowił dużej siły rażenia. Stąd też ostatecznie wybór padł na duet (a nawet tercet) bez wyraźnego lidera, ale posiadający szeroki wachlarz możliwości jeżeli chodzi o rozgrywanie biegów młodzieżowych.

Zobacz także: Woelbert pokazał jak wiele stracił
Zobacz także: On ma pomysł na odbudowę żużla

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • Angrift Zgłoś komentarz
  Klikbajt
  • Lukim81Pomorskie-Śląskie Zgłoś komentarz
   Protasiewicz doskonale wie że już jest blisko końca, rezygnuje z turniejów typu MPPK itp, pomimo ostatnich słabszych sezonów za całokształt należy się szacunek.
   • tejot_tejot Zgłoś komentarz
    Mam ogromny szacunek dla Protasiewicza, ale jednak "trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść". Już od kilku sezonów żal patrzeć, jak Pepe rozmienia się na drobne.
    • leonidaswro Zgłoś komentarz
     Hmmm... Skoro było tak dobrze, to dlaczego tak źle się skończyło? Przy całym szacunku dla dokonań pana Piotra śmiem twierdzić, że od kilku sezonów to "kula u nogi" dla
     Czytaj całość
     Falubazu. Zawodził zdecydowanie zbyt często i do tego w newralgicznych momentach. Cytując klasyka: "czas pomyśleć o azylu, siostro (bracie)". Może na 1 ligę PePe będzie jeszcze mocarzem, ale po ewentualnym awansie powinien zdecydowanie zmienić barwy klubowe, jeśli naprawdę Falubaz jest w jego sercu.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×