Żużel. Stal Gorzów otworzy muzeum klubowe. Najstarszy eksponat ma 72 lata

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe /  / Na zdjęciu: najstarszy eksponat Muzeum Stali Gorzów
Materiały prasowe / / Na zdjęciu: najstarszy eksponat Muzeum Stali Gorzów
zdjęcie autora artykułu

W 2022 roku Stal Gorzów otwiera muzeum klubowe na terenie stadionu. Obecnie zbierane są eksponaty, również we współpracy z wybitnymi zawodnikami sprzed lat oraz z kibicami. Nowa inwestycja, to element obchodów 75-lecia klubu.

Wzorem największych klubów sportowych na świecie, Stal Gorzów zamierza jeszcze w 2022 roku otworzyć klubowe muzeum.

- Pierwsze przygotowania już trwają. Jesteśmy gotowi z pomieszczeniami wielkości ok. 130 metrów kwadratowych, przeznaczonych wyłącznie na część muzealną. Wszystko będzie się mieściło na stadionie i będzie się wchodziło przez sklep klubowy, którędy będzie też wyjście wzorem rozwiązań z Europy Zachodniej - powiedział Tomasz Michalski, dyrektor zarządzający Moje Bermudy Stali Gorzów.

Muzeum w zależności od liczby eksponatów może mieć zarówno wystawę stałą, jak i wystawy czasowe. Ważne jest to, że osoby chcące podzielić się swoimi eksponatami, często będącymi pamiątkami rodzinnymi nie będą musiały oddawać ich na własność do muzeum, tylko będą mogły je powierzyć nowej instytucji.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Co grozi klubom, które nie spełnią wymogów licencyjnych do startu sezonu? PGE Ekstraliga odpowiada

- Klub jest już wyposażony w eksponaty, ale wiemy jak dużo ciekawych rzeczy jest w domach naszych kibiców - przekazał Michalski.

- Klub chce, by było to Muzeum Stali Gorzów, ale również przewidujemy zbiórkę gadżetów, które są w zasobach prywatnych naszych kibiców, byśmy mogli się tym chwalić. Rzeczy powierzone do muzeum będą oznaczone kto jest ich właścicielem. Nie wymagamy od nikogo przekazania pamiątek klubowych, tylko będzie się to odbywało na zasadach użyczenia, dzięki czemu kolekcja będzie mogła być wymienna - dodał.

Jednym z najbardziej efektownych eksponatów może być łyżwa z 1950 roku. Obok 72-letniego elementu wystawy, fani będą mogli zobaczyć o wiele więcej. - Byli zawodnicy się w to włączają, m.in. Marek Towalski, który jest posiadaczem motocykli z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Zadeklarował on, że może wstawić swój motocykl do muzeum. Do tego dochodzą różne prywatne kolekcje. Miałem przyjemność spotkania się z rodziną pana Edmunda Migosia, która również przystępuje do tej akcji. Pewne rzeczy ze strychu już trafiły do klubu. To wiele ciekawych rzeczy, które wcześniej nie widziały światła dziennego - przyznał Tomasz Michalski.

Klub będzie miał też pamiątki po takich zawodnikach, jak Zenon Plech, Edward Jancarz czy Jerzy Rembas. Atrakcyjność mają też podnieść eksponaty pasjonatów żużla. Wzorem nowoczesnych muzeów, zaplanowana jest też część multimedialna, która również pomoże z zapoznaniem się z historią klubu. Klub posiada też kolekcję programów i biletów.

Otwarcie Muzeum Stali Gorzów zaplanowane jest po zakończeniu rundy zasadniczej sezonu 2022. - Będziemy działali w sposób etapowy i będziemy zapraszać do poszczególnych kolekcji. Przewidujemy, że poszczególni kolekcjonerzy będą mogli wystawić swoją kolekcję. Stal Gorzów obchodzi 75 lat i zaplanowaliśmy wiele aktywności przy okazji obchodów - podsumował Tomasz Michalski.

Czytaj także:  Nietypowe osiągnięcie Crumpa  Nadzieja dla chorych z przerwanym rdzeniem kręgowym?

Źródło artykułu: