KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Pięciu Polaków powalczy w kwalifikacjach do Grand Prix 2023. Wiemy, gdzie wystąpią

W pierwszym tygodniu czerwca zostaną rozegrane cztery rundy kwalifikacyjne do cyklu Speedway Grand Prix 2023. Odbędą się one na torach w Niemczech, Węgrzech i Słowacji i właśnie poznaliśmy rozstawienie federacji na te turnieje.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Paweł Przedpełski po wygraniu GP Challenge WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Paweł Przedpełski po wygraniu GP Challenge
W ostatnim czasie, wskutek inwazji Rosji na Ukrainę przeniesiona została runda, zaplanowana pierwotnie na 11 czerwca w Równem i zostanie ona rozegrana 6 czerwca w węgierskim Debreczynie. Pozostałe eliminacje, zgodnie z pierwotnymi ustaleniami odbędą się w Abensbergu (6 czerwca), Nagyhalasz oraz Żarnovicy (obie 11 czerwca).

Wiemy już, że w rundach kwalifikacyjnych wystąpi pięciu Polaków, których nazwiska w większości powinniśmy poznać po finale Złotego Kasku, zaplanowanym na 18 kwietnia w Opolu. Dwóch naszych reprezentantów o awans do SGP Challenge (20 sierpnia w Glasgow), powalczy w Abensbergu. Kolejnych dwóch rywalizowało będzie w Debreczynie, a jeden z Nagyhalasz. Co ciekawe, żaden Polak nie pojawi się na liście startowej w turnieju, rozegranym w drugim sąsiednim kraju, czyli w słowackiej Żarnovicy.

Pięć to największa liczba zawodników z jednej federacji, która wystąpi w kwalifikacjach do SGP 2023. W świetle wykluczenia Rosjan przez FIM z wydarzeń międzynarodowych, tylu swoich przedstawicieli będą mieli również Niemcy, Duńczycy, Australijczycy i Szwedzi. Po czterech zawodników mogą natomiast wystawić Czesi, Brytyjczycy, Francuzi i Łotysze. W kwalifikacjach trzy miejsca przypisano reprezentantom Ukrainy, nie wiemy jednak, czy wszystkim uda się wystąpić w wymienionych rundach.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Czeka ich trudne zadanie. Kubera: Jesteśmy na to gotowi

W myśl obowiązujących od kilku lat zasad, do SGP Challenge awans uzyska po czterech najlepszych zawodników z każdej kwalifikacji. Wyjątkiem może być runda w Žarnovicy, ponieważ jedno miejsce w finale eliminacji musi zająć Brytyjczyk. Jeśli żadnemu z czterech zawodników z Wysp nie uda się awansować, wówczas z turnieju na Słowacji dalej przejdzie tylko czołowa trójka, a na SGP Challenge w Glasgow zostanie wyznaczona "dzika karta" dla reprezentanta gospodarzy.

Rozstawienie federacji na kwalifikacje do cyklu Speedway Grand Prix 2023:

1. Runda Kwalifikacyjna do Speedway Grand Prix 2023 - 6 czerwca, Abensberg (Niemcy):
Czechy (1), Wielka Brytania (1), Stany Zjednoczone (1), Austria (1), Niemcy (2), Dania (1), Francja (1), Australia (2), Nowa Zelandia (1), Norwegia (1), Polska (2), Finlandia (1), Szwecja (1).

2. Runda Kwalifikacyjna do Speedway Grand Prix 2023 - 6 czerwca, Debreczyn (Węgry):
Niemcy (1), Dania (2), Francja (1), Włochy (1), Ukraina (2), Rumunia (1), Łotwa (2), Australia (2), Węgry (1), Polska (2), Szwecja (1).

3. Runda Kwalifikacyjna do Speedway Grand Prix 2023 - 11 czerwca, Nagyhalasz (Węgry):
Czechy (1), Wielka Brytania (1), Słowenia (1), Argentyna (2), Niemcy (1), Dania (1), Francja (1), Włochy (1), Ukraina (1), Łotwa (1), Australia (1), Węgry (2), Polska (1), Szwecja (1).

4. Runda Kwalifikacyjna do Speedway Grand Prix 2023 - 11 czerwca, Żarnovica (Słowacja):
Czechy (2), Wielka Brytania (2), Stany Zjednoczone (2), Słowenia (1), Niemcy (1), Dania (1), Francja (1), Włochy (1), Łotwa (1), Słowacja (1), Finlandia (1), Szwecja (2).

Czytaj także:
Lider Unii w ostatnich sezonach nie odczuwał radości z jazdy. "Byłem naprawdę zły i nieszczęśliwy"
Mocne otwarcie dwóch ekip. Bjarne Pedersen pożegnał się z torem

Ilu Polaków awnasuje do SGP Challenge w Glasgow?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • borek8 Zgłoś komentarz
  będę kibicować w tym roku przed TV, fajnie, że w playerze będzie można obejrzeć, pewnie nie wszystko uda się na żywo ale jest dostęp do powtórek więc spoko
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×