Żużel. Młode talenty - oni niedługo mogą rządzić wśród juniorów i być mocnymi punktami w lidze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Polskie kluby od lat wychowują wielu talentów żużlowych, co rok wprowadzając kogoś nowego do polskiej ligi. W najbliższych dwóch sezonach zawodników walczących z powodzeniem o punkty może być przynajmniej kilku, w tym także synów byłych żużlowców.

1
/ 9

Zdecydowanie najbardziej znany z całej listy. Młody zawodnik z Leszna dał się już poznać szerszej publiczności w zawodach młodzieżowych, wygrywając ze starszymi i bardziej doświadczonymi rywalami. O jego potencjale może świadczyć fakt znalezienia się na liście zawodników powołanych do polskiej kadry juniorów. W nadchodzącym sezonie najprawdopodobniej będzie objeżdżał się na drugoligowych torach w zespole Metalika Recycling Kolejarz Rawicz, choć nie jest powiedziane, że nie dostanie także szansy zaprezentowania się w PGE Ekstralidze.

2
/ 9

Kolejny zawodnik uznawany za ogromny talent, mający szanse do debiutu na torach ekstraligowych. Lewandowski miał okazję do startów w zawodach młodzieżowych, w których być może nie powalił wszystkich na kolana, ale kilkukrotnie udowodnił swój ogromny potencjał. Wychowanek BTŻ Polonii Bydgoszcz świetnie za to prezentował się w zawodach na silnikach o mniejszej pojemności. Krzysztof Lewandowski to m.in. trzykrotny drużynowy mistrz Polski w klasie 250cc.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Polonia po awansie opcją dla Emila Sajfutdinowa? Rosjanin komentuje

CZYTAJ WIĘCEJ: Żużel. W czasach, kiedy rządziła "kreda", on był mistrzem jazdy "po bandzie". Uratował drużynę po katastrofie drogowej [urlz=/zuzel/921880/zuzel-szpryca-zmory-pge-ekstraliga-powiekszona-kosztem-drugiej-ligi-nie-mozemy-d]

3
/ 9

[/urlz]

Podobnie jak Lewandowski, także jest wychowankiem BTŻ Polonii Bydgoszcz. Potrafił świetnie zaprezentować się w DMPJ, wygrywając ze starszymi od siebie kolegami. W 2019 wygrał cały Puchar Ekstraligi 250cc, pomimo tego, że nie wystąpił w pierwszych zawodach cyklu. W tym samym roku zajął 4. miejsce w finale FIM Speedway Youth Championship 250cc. W Bydgoszczy wszyscy bardzo o niego dbają i liczą, że już niedługo zostanie liderem formacji juniorskiej.

4
/ 9

[tag=39519]

[/tag]Paweł Trześniewski (ROW Rybnik) ur. 2005 r.

Pochodzący z Opola Trześniewski egzamin na licencję "Ż" zdał razem z trójką wcześniej wymienionych zawodników. Podobnie do nich, również ma opinie bardzo utalentowanego. Swój potencjał pokazał, chociażby w trakcie jednej z rund Ligi juniorów w Lesznie, gdzie za swoimi plecami przywiózł parę Kamil Pytlewski-Wiktor Jasiński. Być może, rybniccy kibice nie będą musieli długo czekać i już niedługo doczekają się następcy Kacpra Woryny.

5
/ 9

Oskar Paluch to oczywiście syn świetnie znanego Piotra Palucha. W 2019 roku przebojem wdarł się do Pucharu Ekstraligi, wygrywając debiutanckie zawody, po których usłyszała o nim Polska. W 2020 roku tryumfował za to w całym cyklu, a to nie jedyne jego sukcesy. Wspólnie z Ratajczakiem w parze wygrywał zawody Nice Youth Development. Na razie to bardzo młody chłopak, ale jeśli jego kariera będzie rozwijała się tak, jak dotychczas, to już w niedalekiej przyszłości nazwisko Paluch ponownie zabrzmi na stadionach ekstraligowych.

6
/ 9

[b]

Hubert Jabłoński (Fogo Unia Leszno) ur. 2006 r. [/b]

Kolejny wychowanek Leszna w tym zestawieniu. Młody zawodnik egzamin na certyfikat "Ż" ma jeszcze przed sobą, ale miał już okazję pokazać się ze świetnej strony w zawodach na silnikach o mniejszej pojemności. Jabłoński wygrał m.in. V rundę Pucharu Ekstraligi w klasie 250cc, kończąc cały cykl na 3. miejscu. Lista juniorów w Lesznie jest długa, ale jeśli Hubert Jabłoński dalej będzie się rozwijał, to pewnie dość szybko po zdaniu licencji będziemy mieli okazję zobaczyć go w zmaganiach ligowych.

7
/ 9

[b]

O Karczewskim głośno zrobiło się, kiedy 2 lata temu związał się z częstochowskim klubem. Wcześniej trenował on pod okiem Mariusza Staszewskiego i gdy zmienił barwy klubowe, doszło do lekkich przepychanek słownych pomiędzy Markiem Cieślakiem i wspomnianym wcześniej Staszewskim. Franciszek Karczewski świetnie prezentuje się na motocyklu, a swoje umiejętności udowodnił w Pucharze Ekstraligi, który zakończył na 2. miejscu. Kaliszanin następny sezon ponownie spędzi w zawodach na silnikach 250cc, ale już od 2022 będzie mógł rywalizować w zmaganiach ligowych.

8
/ 9

[tag=73305]

Być może najmniej znany z grona wszystkich przedstawionych zawodników, ale jak na przekór, może on być jednym z tych, którzy najszybciej zadebiutują w lidze. W tym roku ma zdawać egzamin na licencję "Ż", a pamiętając o tym, jakie problemy z młodzieżowcami ma klub z Grudziądza, to Rafalski może dość szybko doczekać się swojego premierowego biegu w Ekstralidze. Mimo wszystko jest to zawodnik, który w Pucharze Ekstraligi potrafił punktować na poziomie Damiana Ratajczaka, co może pozytywnie świadczyć o jego talencie.

9
/ 9

[b][tag=74333]

[/tag]Mateusz Jabłoński (Aforti Start Gniezno) ur. 2006 r.[/b]

Ostatni z zawodników na naszej liście, syn Mirosława Jabłońskiego. Adam Fajfer nazwał swego czasu młodego zawodnika brylantem, potwierdzając jednocześnie jego ogromny talent. Jabłoński z bardzo dobrej strony prezentował się w pierwszych rundach Pucharu Ekstraligi, zajmując, chociażby 3. miejsce w Lesznie. Pechowo dla niego zakończyła się III runda pucharu. W trakcie zawodów w Częstochowie złamał obydwie kości przedramienia i zakończył swój sezon. Pozostaje tylko trzymać kciuki, aby po powrocie na tor, Mateusz Jabłoński wrócił do wysokiej formy.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (10)
avatar
wielkopolska.unia.l.
3.02.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Polskie kluby ale nie wszystkie  
avatar
ZKS Stal Rzeszów.
2.02.2021
Zgłoś do moderacji
1
4
Odpowiedz
Talenty? Wymieniono prawie wszystkich którzy zdali egzamin na licencje. Ten sport umiera, jest nieopłacalny , nie ma opcji zarobic jako klub, zawodnicy odchodzą za darmo. Tylko w jednym kraju Czytaj całość
avatar
Laszlo84
2.02.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dopisał bym paru Dorian Biedrzycki,Nikodem Czmut,Krystian Gręda  
avatar
AMON
2.02.2021
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
W związku z "zapaścią" szkolenia tak lansowaną przez tutejszych "ekspertów" udzielających się na tym portalu trzeba wprowadzić wiek "JUNIORA" do 30 roku życia tak żeby ci 15 latkowie nigdy nie Czytaj całość
avatar
mentikk
2.02.2021
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Teraz już opisujecie juniorskie talenty. A dopiero co nie tak dawno pisaliście o końcu juniorów w Polsce, o wielkiej zapaści, bo nie ma następców tych, którzy przeszli w wiek seniora. Gdzie jes Czytaj całość