A mówił, że wysokie góry już go nie interesują. Sprawdź, co planuje Urubko

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Denis Urubko w studiu WP
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Denis Urubko w studiu WP
zdjęcie autora artykułu

Denis Urubko zamierzał zakończyć przygodę ze wspinaczką wysokogórską, ale to już nieaktualne. 48-latek ma pozwolenia na wejście na cztery ośmiotysięczniki w tym sezonie.

W tym artykule dowiesz się o:

"Jego celem jest dodanie większej liczby ośmiotysięczników zdobytych bez tlenu niż Juanito Oiarzabal. Ma pozwolenie na G1, G2, Broad Peak i K2, chociaż nie ma jeszcze konkretnych planów na żaden ze szczytów" - portal desnivel.com pisze o... Denisie Urubce.

48-letni rosyjski wspinacz wysokogórski z polskim paszportem jeszcze niedawno zapowiadał, że nie zamierza już wchodzić na ośmiotysięczniki, ale - jak widać - plany najpewniej uległy zmianie.

Urubko przybył do Pakistanu z czterema pozwoleniami na wejścia w tym sezonie. Mowa o takich szczytach jak: Gasherbrum I (8 080 m), Gasherbrum II (8 035 m), Broad Peak (8 051 m) i K2 (8611 m).

ZOBACZ WIDEO: Prawdziwa magia! Zobacz, co zrobił reprezentant Polski

Wyprawa do Pakistanu rozpoczęła się dla Urubki wycieczką aklimatyzacyjną wokół Skardu na wysokość ok. 4700 m. Słynny himalaista dokonał tego z Marią "Pipi" Cardellą. Następnie para wspięła się na dziewiczy szczyt o wysokości 5975 m w dolinie Shigar, którą nazwali Kashmal.

- Najpierw pojadę na Broad Peak z moimi przyjaciółmi. Pomogę im z trasą i C1, a może nawet C2. Potem udam się na Gasherbrum II, by spróbować tam wejścia i postaram się powtórzyć to na Gasherbrum I… Jeśli wszystko będzie dobrze, spróbuję też wejścia na Broad Peak - zapowiedział Rosjanin, cytowany przez desnivel.com.

Urubko w swojej karierze łącznie wykonał aż 21 wejść na ośmiotysięczniki. Zdobył też 10 szczytów siedmiotysięcznych.

Zobacz: Sensacyjna decyzja Denisa Urubko "Nie chcę stać się stroną konfliktu". Denis Urubko zabrał głos ws. wojny

Źródło artykułu: