Obszerny reportaż "The New York Times" o zimowej wyprawie Polaków na K2. "Każdy z nich wie, że może nie wrócić"

W środowym wydaniu "The New York Times" ukazał się obszerny reportaż o przygotowaniach Polaków do zimowej wyprawy narodowej na K2. Jego autorami są amerykańscy dziennikarze, którzy w styczniu przylecieli specjalnie do Polski i spędzili tu kilka dni.

Michał Bugno
Michał Bugno
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2

Himalaizm zimowy od lat jest polską specjalnością. Spośród trzynastu pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki aż dziesięciu dokonali Polacy. Jedynym ośmiotysięcznikiem, niezdobytym nigdy zimą, pozostaje K2 - druga najwyższa góra świata, położona w słynącym z niezwykle surowego klimatu Karakorum.

Średnia temperatura na szczycie K2 zimą wynosi około -50 stopni Celsjusza, a wiatry mogą wiać nawet z prędkością 250 km/h.

- Jak wiemy, w 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie na świecie stanęli zimą na Mount Everest. Od tamtego czasu minęło 36 lat, Polacy jako pierwsi zimą zdobyli większość innych ośmiotysięczników, a jedynym niezdobytym przez nikogo pozostaje K2. Zależy nam na tym, żeby to polscy himalaiści dokonali tego wejścia - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty Janusz Majer, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Zdobycie K2 zimą byłoby niezwykłym wyczynem w skali globalnej i historycznej. Zamknęłoby erę zimowej eksploracji ośmiotysięczników. Polscy himalaiści od kilku miesięcy przygotowują się do wyprawy narodowej na tę górę.

Jej kierownikiem ma być Krzysztof Wielicki, kierownikiem sportowym Janusz Gołąb, a w szerokim składzie znajdują się m.in. Adam Bielecki, Piotr Tomala, Paweł Michalski, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Artur Małek, Dariusz Załuski, Mariusz Grudzień i Denis Urubko.

Grupa Polaków, którzy na K2 chcą dokonać "niemożliwego", zafascynowała redakcję amerykańskiego dziennika "The New York Times". Reporter Michael Powell i fotograf Max Whittaker przylecieli w styczniu specjalnie do Polski, żeby przygotować obszerny reportaż na temat Polaków i opublikować go na stronach sportowych dziennika.

Amerykańscy dziennikarze spotkali się z himalaistami w Warszawie na siłowni, a z kilkoma z nich - Januszem Gołąbem, Kacprem Tekielim, Markiem Chmielarskim i Piotrem Tomalą - wybrali się w polskie Tatry, gdzie mieli okazję wspinać się razem z nimi.

Odwiedzili też Kraków i Śląsk, gdzie spotkali się z kierownikiem wyprawy Krzysztofem Wielickim i przewodniczącym komitetu organizacyjnego wyprawy na K2 Januszem Majerem.

Amerykanie chcieli poznać ludzi, którzy chcą zapisać się w historii himalaizmu.

- Chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o wspinaczach, którzy będą próbowali wejść na K2. Z każdym z himalaistów był przeprowadzony wywiad o tym co robią teraz, co robili przez wszystkie lata wspinania - tłumaczył Janusz Majer w rozmowie z Polskim Radiem.

Pod wielkim wrażeniem wizyty dziennikarzy "The New York Times" był również Janusz Gołąb.

- Do Polski przyjechało dwóch Amerykanów, jeden z Nowego Jorku, drugi z Kolorado, po to, żeby zrobić o tych naszych staraniach reportaż. Fajnie, że im się chciało. To było bardzo miłe - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, a wspólne zdjęcia zrobione w styczniu z przedstawicielami nowojorskiej gazety zamieścił na swoim profilu na Facebooku:


- Polscy himalaiści przez kilka miesięcy będą żyć i pracować w najgorszych warunkach na K2. Każdy z nich wie, że może nie wrócić. W ataku szczytowym ma wziąć udział czterech wspinaczy. W przeszłości każdy z nich tracił kolegów w górach - podkreśla w swoim reportażu Michael Powell, akcentując ryzyko, z jakim wiąże się zimowy himalaizm i planowana na najbliższą zimę narodowa wyprawa Polaków na K2.

Reportaż znajduje się w środowym wydaniu magazynu "The New York Times" oraz na stronie internetowej magazynu.

ZOBACZ WIDEO: Wkrótce rusza zimowa wyprawa Polaków na K2. Tego nie dokonał jeszcze nikt na świecie
Czy polscy himalaiści dokonają pierwszego zimowego wejścia na K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×