WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Andrzej Bargiel dotarł do bazy pod K2. "Od rana ostro działamy"

Andrzej Bargiel dotarł w poniedziałek do bazy pod K2. Polski skiapinista chce zdobyć szczyt K2 i dokonać pierwszego w historii zjazdu z wierzchołka tej góry na nartach.
Michał Bugno
Michał Bugno
Materiały prasowe / Materiały Andrzej Bargiel - K2 Ski Challenge

Zapraszamy na TYPER.WP.PL! Wejdź i stwórz własną ligę!

- Meldujemy się cali i zdrowi z bazy pod K2. Polska flaga wisi, a my od rana ostro działamy. Marcin Kin właśnie obrabia zdjęcia, a Szymek Rzankowski składa pierwszy edit, także niebawem podzielimy się trochę wrażeniami z ostatnich kilku dni - napisał Andrzej Bargiel na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Od rana ostro działamy K2 to drugi pod względem wysokości szczyt świata (8611 m n.p.m.). Samo wejście na ten wierzchołek leżący w górach Karakorum w Pakistanie stanowi skrajnie ambitny cel. Zjazd na nartach ze szczytu tej góry to najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy sportowy cel w życiu Andrzeja Bargiela. Atak szczytowy na K2 planowany jest około 10 lipca, choć wiadomo, że akcja górska zależna będzie od pogody.

Andrzej Bargiel urodził się w 1988 roku. Jest członkiem Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane i polskiej kadry narodowej w skialpinizmie.

Dwa lata temu dostał Złotym Krzyżem Zasługi za promowanie imienia Polski poza granicami kraju. W 2010 roku wygrał zawody Elbrus Race (bieg bez nart na szczyt), poprawiając równocześnie rekord trasy.

Andrzej Bargiel w drodze do bazy pod K2 (Fot. Materiały prasowe) Andrzej Bargiel w drodze do bazy pod K2 (Fot. Materiały prasowe)
- Wszystkie moje autorskie wyprawy w góry najwyższe kończyły się sukcesem. Dwa lata temu zjechałem bez odpinania nart z wierzchołka Broad Peaku. Nikt wcześniej tego nie dokonał. Niektórzy nawet powątpiewali czy jest to możliwe. Trzy lata temu zjechałem na nartach z ośmiotysięcznika Manaslu, bijając rekord czasu wejścia na szczyt, jak i łącznego czasu wraz z powrotem do bazy - przypomina Andrzej Bargiel. 

- W ubiegłym roku poprawiłem z kolei rekord Denisa Urubki w czasie wejścia na pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR zaliczanych do tytułu Śnieżnej Pantery. Zdobyłem je w ciągu jednego miesiąca, ze wszystkich w całości lub częściowo zjechałem na nartach. Wyczyn ten został przedstawiony w serii dokumentalnej "Andrzej Bargiel - Śnieżna Pantera" - dodaje.

Andrzej umieszcza flagę w bazie pod K2 (Fot. Materiały prasowe) Andrzej umieszcza flagę w bazie pod K2 (Fot. Materiały prasowe)

- Szybkim wejściem i zjazdem narciarskim z K2 mógłbym wykonać jeszcze trudniejszy krok na mojej himalajskiej i narciarskiej drodze oraz zapisać się tym wyczynem na kartach historii himalaizmu i narciarstwa - nie ma wątpliwości Bargiel.

A na Facebooku zamieszcza pierwszy filmik z dotychczasowych przygód w Pakistanie.

- Chłopaki nie rozstają się z kamerami, dronami oraz innymi ciekawymi wynalazkami także spodziewajcie się ciekawych ujęć z wyprawy. Na początek krótkie podsumowanie naszego trekkingu do bazy pod K2. Fajnie tu jest! - ocenia.

ZOBACZ WIDEO: Polak chce dokonać niemożliwego na K2. "To bardzo trudne wyzwanie, ale uważam, że da się to zrobić"Czy Andrzej Bargiel zdoła zdobyć szczyt K2 i zjechać z niego na nartach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook/inf. prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×