Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Trwa walka o życie polskiego himalaisty. Już raz niemal zginął na Nanga Parbat

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na wysokości 7400 m. To góra, z którą Polacy mają złe skojarzenia. Jeden z naszych himalaistów zginął podczas próby zdobycia, inni przeżyli atak terrorystów.
Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
Góra Nanga Parbat PAP/EPA / OLIVIER MATTHYS / Góra Nanga Parbat.

Polski himalaista Tomasz Mackiewicz nie pierwszy raz wybrał się na ten ośmiotysięcznik. Nanga Parbat to dziewiąty co do wysokości szczyt świata, mierzy 8162 m. Był najdłużej, obok K2, niezdobytym szczytem zimą. Do 2003 roku zanotowano około 200 wejść. Podczas próby zdobycia góry zginęło 61 wspinaczy. Polacy zdobyli tę górę w 1985 roku (Zygmunt Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łobodziński i Carlos Carsolio). W czasie tamtej wyprawy zginął w lawinie Piotr Kalmus.

Do 2016 roku próbowały zdobyć ją zimą 34 ekipy himalaistów, 15 z nich pochodziło z Polski. Pierwszy raz - podczas wspinaczki zimą - na szczycie stanęli 26 lutego 2016 roku: Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali i Hiszpan Alex Txikon. Pierwsza polska zimowa wyprawa ruszyła na przełomie 1988 i 1989 roku pod kierownictwem Macieja Berbeki, który w 2013 roku zaginął na stokach Broad Peak. Jego ciała do dzisiaj nie odnaleziono.

W 1997 roku wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę doszła do wysokości 6800 m, ale z powodu opadów śniegu zmuszona byłą zawrócić. Spadający kamień złamał nogę Ryszardowi Pawłowskiemu. Tomasz Mackiewicz pierwszy raz próbował wejść na Nanga Parbat zimą w 2011 roku. Razem z Markiem Klonowskim doszli do 5100 m, rok później do 5500. W 2013 Klonowski poddał się na wysokości 6600, zaś Mackiewicz w samotnym ataku doszedł do 7400 m i musiał odpuścić.

Amputowany palec

Mackiewicz już raz brał udział w wyprawie, która skończyła się akcją ratowniczą. W 2014 roku wchodził z innymi himalaistami na Nanga Parbat, jednak dotarł do ok. 7200 m. Wspinający się w tej samej ekipie Paweł Dunaj i Michał Obrycki zostali zabrani przez lawinę. Doznali złamań, ale ich uratowano.

W 2015 roku Mackiewicz, podczas kolejnego zimowego ataku, wpadł w szczelinę. Złamał nogę i żebra, odmroził palec. Przeżył, ale w Polsce amputowano mu palec u nogi. Nanga Parbat źle kojarzy się także z powodu ataku terrorystycznego. W czerwcu 2013 roku bandyci, przebrani za wojskowych, zabili 11 osób. Na wysokości 4200 m zginęło 3 Ukraińców, 2 Słowaków, 2 Chińczyków, Litwin, Amerykanin, Nepalczyk i Pakistańczyk. Do ataku przyznali się pakistańscy Talibowie. W czasie ataku, na wysokości ok. 6000 m, przebywała międzynarodowa ekipa pod kierownictwem Aleksandry Dzik. W zespole było 7 Polaków, nikomu nic się nie stało.

Wirtualna Polska: Nie ma zgody na hejt wobec Tomasza Mackiewicza

ZOBACZ WIDEO: Michał Bugno: Tomasz Mackiewicz to pasjonat

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook
Komentarze (7):
 • Stiwi Eker Zgłoś komentarz
  PELEN SZACUN DLA TAKICH LUDZI. BEZ NICH ZYCIE BYLO BY MONOTONNE. WSPANIALI LUDZIE REALIZUJACY SWOJE PASJE. BOG Z WAMI,,UDA SIE,,
  • Włodzimierz Olczyk Zgłoś komentarz
   to ponury żart ?? czy idiocka prawda???
   • DirFanni Zgłoś komentarz
    Ileż już Polaków pochłonęły te piękne ale jakże groźne góry. Panie Tomaszu wierzę że wróci Pan do nas i również pomodlę się dziś za Pana szczęśliwy powrót.
    • Roman Pietrucha Zgłoś komentarz
     Tomku nie znam Cię ,ale życzę Ci powodzenia. Pomodlę się za Ciebie.
     • --iki-- Zgłoś komentarz
      Ja wierze ze nasze ekipa terminatorów z K2 zrobi robotę - to nie przypadek ze taki skład był na górce obok rozbity i gotowy na dokonanie niemożliwego właśnie w tej chwili . To musi sie
      Czytaj całość
      udać oni właśnie po to tam przyjechali żeby jutro ruszyć i uratować Czapkinsa i jego partnerkę a nie zdobywać K2 to jest reżyseria z góry ! ! Jeśli tego dokonają zdobędą wieczna sławę - i może w końcu buce którym śmierdzą nogi w schronisku w zakopanym, przestana gadać głupoty na temat Bieleckiego !
      • yes Zgłoś komentarz
       Wybiera sobie życie. jak skończy się tym razem?
       • grolo Zgłoś komentarz
        Czapkins jest niesamowity kozak i niezwykle fajny gość. Skromny, zawsze w cieniu, z dala od fleszów, oficjalnych organizacji, dotacji i całego tego alpinistycznego mainstreamu. To facet
        Czytaj całość
        ciężko pracujący na realizacje swoich zwariowanych marzeń i skromne utrzymanie rodziny (trójka dzieci). Sam bardzo mocno angażuje się w pomaganie innym, organizuje pomoc dla lokalnej społeczności, zwłaszcza dla pakistańskich dzieci. Warto zajrzeć na jego facebooka lub blog czapkins.blogspot com
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×