Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Cały wywiad Elisabeth Revol z AFP: Gdy zobaczyłam Adama, pomyślałam, że to niemożliwe

Elisabeth Revol po tym, jak została uratowana na Nangba Parbat, wróciła do Francji. Udzieliła tylko jednego wywiadu francuskiej agencji AFP. Publikujemy go w całości.
Joanna Kocik
Joanna Kocik
Elisabeth Revol East News / AFP PHOTO/ PHILIPPE DESMAZES / Na zdjęciu: Elisabeth Revol

Agence France Presse (AFP): Jak się pani czuje?

Elisabeth Revol: To była niesamowita przygoda. Czuję się trochę zmęczona, wytrącona z równowagi. Potrzeba dnia lub dwóch, by wrócić do normalności.

Leczenie zajmie oczywiście więcej czasu, więc zobaczymy, co dalej.

Czy może pani opowiedzieć, z jakimi obrażeniami pani wróciła i jak do nich doszło?

Mam odmrożenia, które powstają, gdy człowiek jest wystawiony przez dłuższy czas na niskie temperatury - część tkanki obumiera i to mnie spotkało podczas schodzenia ze szczytu.

To dlatego, że był problem z akcją ratunkową. Powiedziano mi, że mam schodzić na 6 tys. metrów, a Tomka podejmie śmigłowiec z 7,2 tys. To była jedyna możliwość ratunku dla nas obojga. Powiedziano mi, że muszą nas rozdzielić. Gdy zeszłam niżej, okazało się, że pomoc jeszcze nie nadeszła, musiałam więc spędzić noc na zewnątrz bez sprzętu - bez śpiwora, bez namiotu, bez jedzenia. Bez niczego. Tylko w kombinezonie. Spędzenie nocy w takiej temperaturze, na zewnątrz, to coś ekstremalnego. Stopy tego nie wytrzymały. Tej nocy po raz pierwszy miałam halucynacje. Wydawało mi się, że przyszła do mnie kobieta z gorącą herbatą. W zamian musiałam oddać jej buta. - Mam oddać ci buta? - zapytałam. - Przyniosłam ci coś ciepłego do picia, więc tak, czy mogę wziąć but?

I tak, zdjęłam buta - dlatego odmroziłam stopę.

Czy zdarzyło się to pani już wcześniej?

Nie, to był pierwszy raz. To zdarza się, kiedy organizm pozbawiony jest snu przez dłuższy czas. A tu spałam bardzo mało. Leżałam, a mózg tak jakby się "odłączył". Halucynacje ustały, kiedy zaczęłam się znów ruszać. To był pierwszy raz. I wiele to kosztowało. Gdy się obudziłam, byłam tylko w skarpetce, a but leżał w szczelinie. Pomyślałam: co się stało, o co chodzi? I dopiero przypomniałam sobie, co zaszło. 5 godzin spędziłam bez buta.

Czy może pani opowiedzieć o wejściu - dla tych, którzy nie znają się na wspinaniu?

Wyjechałam około 15 grudnia do Islamabadu, żeby się zaaklimatyzować, mieliśmy dobrą pogodę. Aklimatyzacja wygląda tak, że wchodzimy trochę wyżej, spędzamy noc, schodzimy, wchodzimy, spędzamy noc, schodzimy - i powtarza się to kilka razy, aż do wysokości 7 tys. m. Tym razem jednak weszliśmy tylko raz. Więc nie nocowaliśmy ani na 6 tys., ani 6300, ani 6500. Więc właściwie do 2 stycznia nie zdążyliśmy się zaaklimatyzować.

Potem mieliśmy okres bardzo złej pogody, bardzo silny wiatr, co wynika z położenia Himalajów. Góry leżą pomiędzy dwiema pustyniami: z jednej strony mieliśmy front ciepły, z drugiej zimny, które ścierały się pośrodku. Więc mocno wiało cały czas. Dwa, prawie trzy tygodnie. Nie mogliśmy wychodzić wyżej z bazy, co najwyżej krótsze trekkingi do lodowca. Potem, około 20 stycznia, wiatr trochę się uspokoił, zrobiło się okno pogodowe i wtedy wyruszyliśmy. Najpierw do czoła lodowca, czyli obozu 1. Normalnie to obóz 2, ale zamieniliśmy go na 1. Pierwszego dnia dotarliśmy do czoła lodowca. Potem wspięliśmy się po lodowcu na wysokość 6000. Dwa dni czekaliśmy tam w namiocie. Trzeciego dnia weszliśmy tylko trochę wyżej, jakieś 300 metrów. Potem przeszliśmy trawersem, którego nikt jeszcze nie robił. Wcześniej Kanadyjczycy wchodzili na Nangę innym trawersem, my innym, który wyprowadził nas na 7200, tak że mogliśmy podejść do obozu 4.

ZOBACZ WIDEO Jedyny wywiad Revol po powrocie do Francji. Publikujemy całość

Byliśmy już u podnóża szczytu. I następnego dnia wyruszyliśmy na szczyt. Obudziliśmy się w nocy, wyszliśmy koło 7-8. Czuliśmy się dobrze, byliśmy zadowoleni chociaż nie było łatwo znaleźć drogę na szczyt. Było tam mało śniegu, korytarz nie był tak dobrze widoczny. Z daleka wydawało się to łatwe, ale gdy już tam byliśmy, okazało się, że droga jest dość skomplikowana, straciliśmy kilka godzin i stąd mieliśmy opóźnienie. O 17.15 włączyłam telefon, by wysłać swoją pozycję mężowi. Cały czas właściwe byłam w kontakcie z Francją. Pomyślałam, że jest już późno, ale byliśmy 90 m pod szczytem. Nachodziły chmury, było pięknie. Było późno. Powiedziałam o tym Tomkowi. Spytałam, co robimy: jest 17.15, idziemy nocą? Powiedziałam mu, że chcę iść na szczyt. On się zgodził. Więc poszliśmy, o 18 byliśmy na szczycie. I wtedy Tomek powiedział, że nie widzi. Tomek nie używał w ciągu dnia maski, nie zasłaniał oczu. Mówiłam mu, by ją założył, żeby uważał na oczy, ale mówił, że nie ma się czym martwić. A gdy zapadła noc - może ze względu na obniżenie temperatury - tu trzeba by spytać lekarza - to zapalenie spojówek przybrało na sile. Jesteśmy na szczycie, a on mówi, że nic nie widzi. Mówię mu: zakładaj szalik i idziemy.

I wtedy zeszliście?

Nie spędziliśmy tam nawet dłuższej chwili. Gdy tylko powiedział mi, że nie widzi, ruszyliśmy w dół.

I co się stało podczas zejścia?

To było bardzo długie zejście. Musiałam go prowadzić. Są tam niebezpieczne miejsca. Opierał się na mnie, mówiłam mu, gdzie ma postawić nogę. Bo gdy się nie widzi i jest w trudnym terenie, to bardzo skomplikowane. Więc zajęło nam dużo czasu. Potem zaczął mieć kłopoty z oddychaniem. Zdjął maskę i zobaczyłam, że jego nos jest całkiem biały. Potem to już idzie crescendo, ręce, nogi. Gdy zeszliśmy jeszcze trochę niżej, tuż przed obozem 4, do którego trzeba kawałek podejść pod górę, powiedział mi: nie mogę dalej iść, nie podejdę. Mówię, słuchaj, chowamy się w szczelinie i czekamy na dzień. I zobaczymy, co będzie. Rano okazało się, że Tomek ma odmrożenia - rąk, stóp, nosa. Miał krew na twarzy, ciekła mu po brodzie. Nie wiem dlaczego, to musiałby wyjaśnić lekarz. Ale ciekła cały czas. To było na wysokości 7200.

Czy wezwaliście pomoc?

Ja prosiłam już wcześniej, gdy zobaczyłam, w jakim Tomek jest stanie. O 4 rano powiadomiłam wszystkich: Ludovica, mojego męża. Powiedziałam, że jest krytycznie i musimy coś zrobić, bo Tomek nie da rady zejść.

A pani zeszła dokąd pani mogła?

Zeszliśmy dokąd się dało, do 7200. Przez cały dzień próbowałam zorganizować pomoc, cały dzień telefony, sms-y. Co można zrobić - Wszystko, co się dało: helikopter, czy się da. Powiedziałam: ja mogę zejść, Tomek zejść nie może.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
AFP
Komentarze (19)
 • Allez Zgłoś komentarz
  " Nie ratuje się Francuza czy Polaka. Ratuje się człowieka" - piekny artykul Michala Gostkiewicza. Tam jest wszystko powiedziane
  • Marek Rochociński Zgłoś komentarz
   Podsumujmy. Nie mają aklimatyzacji na 6000 m - wchodzą z marszu na 7200 i szturmuja Nangę. Coś nieprawdopodobnego. Nic mnie już chyba nie zdziwi w tj sprawie.
   • Joanna Brendel-Krol Zgłoś komentarz
    Wspolczuje tyle ze soba spedzac czasu rozmawiac planować wycieczki. A tu nagle trzeba zostawic by siebie ratowac jest to przykre. Mnie tam nie bylo nie oceniam. Moze tłumaczka cos pokręciła
    Czytaj całość
    przy tłumaczeniu. Ale na jej miejscu Giry bym oglądała zdolu lub z polowy niz drugi raz ryzykowac zycie. Teraz to wyjdzie z obrozen a co bedzie za kolejnym razem. Pelna podziwu co Eli zrobi.
    • Violka Zgłoś komentarz
     To ona a pakistańskim rządem wymieniała informacje? Hmmm. I zostawiła Tomka ww szczelinie, bez sprzętu? Przecież były informacje, ze doszli do obozu na 7200, tam chyba był namiot i
     Czytaj całość
     sprzęt. To moje subiektywne odczucie, ale mam wrażenie, że przedstawiają obraz tak, że Tomek nie miał szansy przeżyć. Takie tłumaczenie zaniechania. A może on żył i czekał na ratunek. Dopóki był cień szansy, trzeba było ratować.Teraz to na pewno już Go tu nie ma.
     • Natalia G. Zgłoś komentarz
      Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Mówiła że napisali jej że po nią przyjdą ale jeszcze nie mogli ruszyć. Myślała że wciąż są w bazie. Nie wiedziała że już się wspinają.
      Czytaj całość
      Widocznie napisali jej że Urubko tam będzie. Pomyśl trochę. To nie boli
      • Jerry OffSpringer Zgłoś komentarz
       Nie wiedziałam że po mnie idą... Wiedziałam że idzie po mnie denis.. Coś się pani myli w zeznaniach.
       • Kamil.K Zgłoś komentarz
        Porównajcie sprzet jakimi się posługiwali Elisabeth a Tomasz?Chłopak swoją wiara i pasja mimo braku kasy osiągną swój cel!!! Szacunek dla Gościa!!!! Bo wielu z nas nic nie osiągnie
        Czytaj całość
        poza życiem w codzienności i gonieniem za kasa!!
        • Michno Fotografia Zgłoś komentarz
         "O 17.15 włączyłam telefon, by wysłać swoją pozycję mężowi. Cały czas właściwe byłam w kontakcie z Francją. " To cały czas czy od 17:15 ??
         • inka11 Zgłoś komentarz
          To jest właśnie mentalność himalaistów. Gość, z którym się wspinała zmarł, a ona opowiada, że to była "niesamowita przygoda".
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×