Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Denis Urubko samodzielnie zaatakuje K2!

Denis Urubko na własną rękę chce zdobyć K2. 44-latek, nie informując kierownictwa wyprawy, opuścił bazę i podjął próbę wejścia na niezdobyty zimą szczyt.
Dawid Borek
Dawid Borek
Denis Urubko Agencja Gazeta / Mateusz Skwarczek / Na zdjęciu: Denis Urubko

- Na razie wszystko jest w porządku, w bazie wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane, mamy szansę na odzyskanie sił. Zrobiłem już dziewięć wyjść na ścianę, nie licząc ekstremum Nanga. Wciąż czuję się wystarczająco silny - mówił dwa dni temu Denis Urubko rozmowie z russianclimb.com.

Tymczasem w sobotę 44-latek na własną rękę opuścił bazę, dając do zrozumienia, że nie jest zadowolony z tempa wspinaczki narodowej wyprawy na K2.

- W dniu dzisiejszym, oprócz standardowych wyjść aklimatyzacyjnych, Denis Urubko samodzielnie, bez poinformowania kierownictwa wyprawy, wyruszył z bazy, by podjąć próbę wejścia na szczyt K2 przed końcem lutego - informuje Krzysztof Wielicki, kierownik Narodowej Wyprawy na K2, na profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.

- Jest to z pewnością związane z podejściem Denisa do zimowego wspinania i do tego, że z Tienszanu, z którego on się wywodzi, mówi się, że końcówka lutego to koniec okresu zimowego i wejścia zimowe powinny być zrealizowane do tego momentu. Jest to jakiś przejaw determinacji Denisa w celu zdobycia K2 - powiedział w rozmowie z RMF FM rzecznik wyprawy na K2, Michał Leksiński. Dodał, że oprócz tej sytuacji cała wyprawa jest realizowana zgodnie z planem.

Denis Urubko już wcześniej dawał do zrozumienia, że chce zdobyć K2 do końca lutego. Inaczej patrzyli na to pozostali uczestnicy ekspedycji, którzy założyli, że mają czas na wejście na wierzchołek do 20 marca. Właśnie tego dnia na półkuli północnej kończy się zima. 

- Wyprawa działa zgodnie z założonym planem, który przewidywał przygotowanie ataku szczytowego na początku marca - komentuje Wielicki, potwierdzając przy tym plany na niedzielę.

- Dzisiaj do jedynki wyszedł zespół Maciej Bedrejczuk i Marcin Kaczkan. Jutro przeniosą obóz drugi z 6500 na 6700. Jutro z bazy wychodzi kolejny zespół, Marek Chmielarski oraz Artur Małek z zamiarem aklimatyzacji w obozie C3 na wysokości 7200 m oraz z zadaniem zabezpieczenia próby Denisa. Nazajutrz wychodzi też zespół HAP’sów z zadaniem wyniesienia tlenu do obozu C2 - pisze Wielicki.

Denis Urubko. Nadczłowiek, który żony się nie słucha - przeczytaj sylwetkę himalaisty

ZOBACZ WIDEO Żona Tomasza Mackiewicza nie czuła się na siłach na spotkanie z Revol

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook.com/Polski-Himalaizm-Zimowy-2016-2020-im-Artura-Hajzera

Komentarze (38):

 • ER-ZET Zgłoś komentarz
  MAM TAKIE WRAŻENIE: WSZYSCY WSZYSTKICH "PILNUJĄ, KONTROLUJĄ". NIE WOLNO SIĘ "WYŁAMAĆ" I BYĆ PIERWSZYM
  • Kajlo PL Zgłoś komentarz
   https://sportowefakty.wp.pl/alpinizm/739887/wyprawa-na-k2-najnowsze-informacje-w-sprawie-denisa-urubki#Skomentuj Najnowsze.... telefonu nie zabrał i rozmawiać nie chciał .... idzie nie
   Czytaj całość
   pierd..... li się z tą górą. ?.. go go go go chłopie ...
   • Sellex Zgłoś komentarz
    Urubko jak i Moro to na dziś wielcy indywidualiści...Decyzja chyba trochę szalona.Pytanie.Co nie funcjonuje w grupie?.Skoro Denis atakuje samotnie..
    • zulew Zgłoś komentarz
     Czyli Urobko będzie pierwszy na K2. Jeśli czuje się na tyle silny, to nie ma co grymasić. Chce się zapisać. W razie jakiegoś dramatu, sam ponosi odpowiedzialność. Ale oni to wiedzą.
     • Pewni na beton Zgłoś komentarz
      No i problem rozwiązany.
      • TheJK Zgłoś komentarz
       Moze troche nie fair w stosunku do grupy, ale miala to byc wyprawa zimowa a jeszcze troche to ich lato zastanie. Nie dziwie sie mu , ze sie wnerwil delikatnie.
       • TheJK Zgłoś komentarz
        Moze troche nie fair w stosunku do grupy, ale miala to byc wyprawa zimowa a jeszcze troche to ich lato zastanie. Nie dziwie sie mu , ze sie wnerwil delikatnie.
        • atenaneta Zgłoś komentarz
         puszczenie samego człowieka który niedawno miał epizod z omamami( do czego sam się przyznał) jest co najmniej dziwne, z drugiej strony co mieli zrobić związać go? obawiam się że by
         Czytaj całość
         się nie udało (niby jest dorosły i sam decyduje, tylko czy z Mackiewiczem nie było tak samo)Życzę mu powodzenia ale to skrajny brak odpowiedzialności za siebie i za innych (bo nie wątpię że będą naśladowcy mniej przygotowani do tego)
         • danuta jozefowicz Zgłoś komentarz
          wiesz denis to troche nie w porzadku do grupy ale zycze ci powodzenia wracaj caly i zdrowy
          • zbanowany Zgłoś komentarz
           Mój św. pamięci dziadek zawsze powtarzał że bardziej w II wojnie światowej cenił Niemców niż Rosjan. Po Niemcach było jasne czego się spodziewać, byliśmy ich wrogami i odwrotnie.
           Czytaj całość
           Rosjanie zaś nie mieli żadnych wartości i w ich obecności nasi żołnierze czuli się nieswojo. Ciągle czuli strach że ten ich "przyjaciel" nagle nie wyjmie broni i nie strzeli im w plecy. Niemcy mieli bardzo rozbudowaną hierarchię wojskową, szeregowi nie robili nic bez rozkazu przełożonych. Rosjanie podczas naszego "wyzwolenia" robili co chcieli, od najniższego stopnia do góry wszyscy "pożyczali" przedmioty od Polaków, robili "ogniska" i "bawili" się z naszymi kobietami. Niemiec bez rozkazu niczego nie ruszył. Szczególnie za ziemiach zachodnich Rosjanie siali spustoszenie gdy Niemcy opuszczali swoje tereny. Brali co pod ręką, potem palili a na koniec w ramach przyjaźni Polsko - Radzieckiej oddali nam te tereny. Tak samo jak Rosjan dziadek nienawidził też Brytyjczyków.
           • julsonka Zgłoś komentarz
            POWODZENIA DENIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            • yes Zgłoś komentarz
             Daleka przed nim droga...
             • zdak Zgłoś komentarz
              Powodzenia!!!! Dasz rade!!!!!!!
              Zobacz więcej komentarzy (25)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×