Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Na placu boju zostali tylko Polacy

O zdobycie ośmiotysięcznika podczas tegorocznej zimy walczą już tylko Polacy, którzy chcą do 20 marca wejść na K2. Ze zdobycia metodą sportową Mount Everest zrezygnowała natomiast ośmioosobowa drużyna prowadzona przez Alexa Txikona.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Mount Everest Getty Images / Paula Bronstein / Staff / Na zdjęciu: Mount Everest
Hiszpański himalaista poinformował o rezygnacji ze zdobycia najwyższego szczytu świata w środę. Decyzję swoją i zespołu argumentował m.in. niekorzystnymi prognozami.

W najbliższych dniach, aż do około 14 marca, na Mount Everest nie będzie dobrych warunków do wspinania. Z kolei po tym terminie zostanie już tylko 6 dni na osiągnięcie szczytu, co mogło okazać się wyzwaniem ponad możliwości ośmioosobowej grupy.

Alex Txikon i jego koledzy chcieli przejść do historii i po raz pierwszy zimą zdobyć najwyższy ośmiotysięcznik na świecie metodą sportową (bez użycia butli z tlenem). Bazę pod Mount Everest założyli na początku stycznia.

Najpierw wspinanie szło bardzo dobrze. Zaledwie po 15 dniach założyli obóz na wysokości około 6500 metrów n.p.m. Pod koniec stycznia drużyna osiągnęła wysokość 7850 metrów i wtedy zaczęły się problemy. Przede wszystkim zepsuła się pogoda. Między innymi silny wiatr uniemożliwiał dalsze wspinanie.

Kiedy warunki uległy poprawie pod koniec lutego trzy osoby z zespołu zdecydowały się podjąć atak szczytowy po wcześniejszej aklimatyzacji. Niestety nie zdołali dojść nawet do obozu czwartego, skąd bez użycia tlenu mieli zaatakować wierzchołek. O przerwaniu wspinania zadecydował silniejszy niż prognozowano wiatr oraz problemy zdrowotne partnerów wspinaczkowych Txikona.

Tym samym podczas tegorocznej zimy ośmiotysięcznik próbują zdobyć jeszcze tylko Polacy. Obecnie zespół przebywa w bazie pod K2. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w najbliższych dniach wspinanie najprawdopodobniej nie będzie możliwe. Narodowa wyprawa na K2 ma czas do 20 marca na pierwsze w historii zdobycia zimą tego ośmiotysięcznika.

ZOBACZ WIDEO Żona Tomasza Mackiewicza nie czuła się na siłach na spotkanie z Revol
Czy Polacy w tym roku zdobędą zimą K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
wspinanie.pl
Komentarze (3)
 • moderatorzy na SF są je_nięci Zgłoś komentarz
  Panie Szymonie, a czy przypadkiem ekipa Txikona nie miała zezwolenia do końca lutego? Skąd więc tekst że od 14 marca ma jeszcze 6 dni na atak? po wycofaniu z ataku w sobotę czy niedziele
  Czytaj całość
  nawet nie wystąpił o przedłużenie zezwolenia, było jasne że się wycofuje.
  • obserwer48 Zgłoś komentarz
   Dali by sobie już spokój z łażeniem po górkach.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×