Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kiedy himalaiści wrócą do Polski? Ewakuacja może potrwać nawet dwa tygodnie

K2 pozostanie jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą. Miała tego dokonać nasza ekipa. Nie dokona. Polacy szykują się do opuszczenia bazy. Dopiero za około pięć dni będą mogli wyruszyć do Skardu, skąd odlecą do kraju.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
polska baza pod K2 Facebook / Polski Himalaizm Zimowy / Na zdjęciu: polska baza pod K2
W poniedziałek zapadła decyzja o zakończeniu wyprawy na K2. Podjął ją kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki. Okazało się, że wszystkie liny na trasie do pierwszego obozu są zasypane. W dodatku prognoza pogody na najbliższe dni jest niekorzystna. Istnieje duże ryzyko zejścia lawin w górnych partiach drogi. To oznacza, że Polacy już szykują się do powrotu do domu.

Bliscy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bo minie wiele czasu, zanim nasi rodacy wrócą do kraju. Najbliższe dni spędzą w bazie, bo muszą czekać na tragarzy, którzy wyruszą z pakistańskiego Skardu.

- Sam trekking do K2 trwał siedem dni. Wędrowaliśmy blisko 100 km, w ten sam sposób będziemy musieli wrócić. Czekamy na informację, kiedy mogą się pojawić tutaj tragarze. Prawdopodobnie będziemy musieli poczekać 5-6 dni na porterów, którzy pomogą ekipie zlikwidować bazę i spróbować zejść do Askole i Skardu - tłumaczy reporter TVN 24 Robert Jałocha.

Słowa dziennikarza potwierdza Marek Chmielarski, który jest członkiem polskiej wyprawy na K2. Himalaista szacuje, że w kraju pojawią się najwcześniej za dwa tygodnie.

- Po tym, jak kierownik podjął decyzję o zakończeniu wyprawy, skontaktowaliśmy się z naszym agentem na dole w Skardu. On teraz musi zorganizować karawanę, która po nas przyjdzie. To zajmie im około pięciu dni. Cały ekwipunek, który jest dość spory, musi zostać przetransportowany na dół. Mamy teraz pięć dni czekania, potem około czterech dni w dół i myślę, że do Polski dotrzemy w ciągu około dwóch tygodni - wyjaśnił w TVP Info.

Okazuje się, że jest rozwiązanie, aby wszystko przyspieszyć. Polaków mógłby ewakuować helikopter. - Wszyscy chcielibyśmy szybko wrócić do rodzin, ale niestety jesteśmy w rejonie, gdzie ewakuacja jest utrudniona i trwa bardzo długo. Chyba że znajdzie się jakiś bogaty sponsor i przyśle po nas śmigłowiec.

Polacy chcieli zostać pierwszymi zdobywcami K2 zimą, ale wiemy już, że to na razie się nie uda. Chmielarski przyznał, że być może za rok nasi himalaiści podejmą kolejną próbę.

ZOBACZ WIDEO To tam mieszka na co dzień Elisabeth Revol. Reportaż WP SportoweFakty
Czy popierasz decyzję o zakończeniu wyprawy na K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
TVN 24/TVP Info
Komentarze (9)
 • RF team Zgłoś komentarz
  Osobiście szanuję tę dyscyplinę ale nie uważam, by zasługiwała ona na taki rozgłos i wsparcie to medialne i finansowe.Są ciekawsze dyscypliny, które nie absorbują tak wielu osób i
  Czytaj całość
  istnień dla tak niewielkiej użyteczności osiągnięć tej bądź co bądź bardzo egoistycznej dyscypliny.
  • JJS Zgłoś komentarz
   Denis Orubko miał rację.Nadal nie rozumiem dlaczego ta wyprawa na K2 miała w nazwie Narodowa "narodowców " tam niema oni defilują po warszawskich ulicach a nie w górach.
   • mechanikwirus Zgłoś komentarz
    Wyruszą za pięć dni, więc to już koniec sensacji, wszystko wiemy. Czekamy teraz jakie sensacyjne bzdury będą wymyślać redaktorzy WP żeby przyciągnąć naszą uwagę.
    • Speedrob Zgłoś komentarz
     Nie będę tu jątrzyć. Ale Denis miał racje. Tyle w temacie. Reszte sobie dopiszcie i dopowiedzcie. Ewakuacja z K2 temat na tydzień....
     • henryabor Zgłoś komentarz
      Wielicki wracaj w dom i wskakuj w kapce. Nie chcąc posłuchać Urubki straciłeś jedyną szansę na zimowe K2. A kasa poszła w kanał. Poza tym, Hindusi i Nepalczycy już parę dni temu
      Czytaj całość
      fetowali święto wiosny. I całe Himalaje pod kalendarzem hinduskim, z nimi. Więc już i tak szkoda było zachodu.
      • Alex Skoczek Zgłoś komentarz
       EWAKUACJA??? Pogięło was pimaczyny do reszty!??? W bazie nie ma zagrożenia, nie musza przed niczym uciekać, więc JAKA EWAKUACJA??? Wy jesteście albo bez rozumu albo bez logiki w tej
       Czytaj całość
       śmiesznej redakcyjce....
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×