WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dramat Revol i Mackiewicza zmusił Pakistańczyków do zmiany. Odczują ją wszyscy himalaiści

Władze Pakistanu nie ukrywają, że mają dość kolejnych oskarżeń związanych z akcją ratowniczą na Nanga Parbat. Dlatego wkrótce zamierzają wprowadzić nowy przepis.
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Materiały prasowe / Twitter / Na zdjęciu: Tomasz Mackiewicz

- Najpierw pieniądze, potem dopiero możemy planować akcję ratowniczą - w taki sposób zareagowali Pakistańczycy na dramat Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza pod kopułą szczytową Nanga Parbat.

Takie postawienie sprawy spowodowało lawinę oskarżeń ze wszystkich stron. Himalaiści, media, pasjonaci - wszyscy zarzucili Pakistańczykom brak empatii. I stawianie pieniędzy nad ludzkim życiem. Czarę goryczy przelała konferencja prasowa Revol, podczas której francuska alpinistka zarzuciła właśnie służbom z tego kraju kłamstwo, które okazało się w skutkach tragiczne ("Elisabeth Revol nie owija w bawełnę: Pakistańczycy skłamali. To było zabójcze kłamstwo" - czytaj cały artykuł >>).

- To wszystko spowodowało, że jako kraj zostaliśmy zupełnie niesprawiedliwie postawieni w bardzo złym świetle - powiedział serwisowi ledauphine.com Shamyl Sharafat Ali, Pakistańczyk żyjący we Francji.

Obecnie Pakistańczycy wymagają od himalaistów, którzy w razie problemów chcą być ratowani z udziałem helikoptera, wpłaty 15 tysięcy dolarów zabezpieczenia na wypadek braku wypłaty z firmy ubezpieczeniowej lub innych problemów. Takie zabezpieczenie trzeba wpłacić najlepiej jeszcze przed wyruszeniem w górę. W 2017 roku na 35 zarejestrowanych akcji wysokogórskich na terenie Pakistanu taki depozyt złożono zaledwie w 12 przypadkach.

Dlatego najwyższe władze w Pakistanie poważnie rozważają bardzo ważną zmianę w polityce informacyjnej. - Jeżeli jest tak, że himalaiści nie wiedzą, że taki depozyt trzeba złożyć, bo pojawiły się takie głosy, to teraz się dowiedzą - dodał Shamyl Sharafat Ali.

Chodzi o to, że ma być wprowadzona zasada, że każdy, kto otrzymuje wizę i zamierza wspinać się w górach, automatycznie w przesyłce z Pakistanu dostanie specjalnie przygotowaną ulotkę informującą o potrzebie zapłaty 15 tysięcy dolarów na wypadek akcji ratowniczej. - I nie będzie już wtedy oskarżeń, że jesteśmy pazerni, że ktoś nie wiedział, że nigdzie o tym nie mówimy - zakończył Shamyl Sharafat Ali.

Przypomnijmy, że wyprawa na ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) była drugą wspólną próbą zdobycia szczytu przez Revol i Mackiewicza. Francusko-polska para himalaistów zrealizowała cel, ale podczas zejścia rozpoczął się dramat. 25 stycznia 2018, późnym wieczorem, pojawiły się pierwsze informacje o problemach. Dopiero dwa dni później helikopter przetransportował spod K2 4-osobową ekipę ratowniczą (Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor), która uratowała Francuzkę. Warunki pogodowe nie pozwoliły jednak na kontynuowanie poszukiwań Mackiewicza.

ZOBACZ WIDEO: Denis Urubko o akcji ratunkowej na Nanga Parbat: "Gdy usłyszałem Revol, byłem taki szczęśliwy"

Czy Pakistańczycy słusznie uzależniają podjęcie akcji ratowniczej od wpłaty 15 tys. dolarów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
www.ledauphine.com

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • grolo 0
  Takimi posunięciami Pakistańczycy nie zmienią tego, że choć mieli już rządowe gwarancje zapłaty, celowym OPÓŹNIANIEM LOTU wymuszali GOTÓWKĘ. Rządowe gwarancje zapłaty, których się domagali dostali w piątek po południu a ruszyli dopiero prawie dobę później, dopiero po złożeniu im gotówki do rąk. Najpierw żądali gwarancji, potem depozytu a na koniec gotówki do rąk własnych. Najpierw żądali 15 tysięcy dolarów, potem 30, 40 a w końcu 50 tysięcy. I żadne argumenty o umierających na Nanga wspinaczach ich nie ruszały a gwarancje zapłaty polskiego rządu mieli za nic.
  To duża kwota, więc możliwa wypłata z konta ambasady nie mogła pokryć całości. Pracownicy ambasad (nie tylko polskiej i francuskiej) zrzucali się prywatnie, byle jak najszybciej dobić do żądanej kwoty. (Polska ambasada zwróciła im te pieniądze, gdy dostała zasilenie z W-wy).
  Dopiero wtedy, gdy mieli "cash" Pakistańczycy uruchomili akcję. Zamiast w sobotę rano ruszyli po południu. Helikopter zdesantował polską ekipę tuż przed 17:00 lokalnego czasu, czyli tuż zachodem słońca. Tym samym Urubko i Bielecki zostali zmuszeni do narażania życia w jednym z najbardziej niebezpiecznych kuluarów świata po ciemku i w silnym wietrze (bo tam wiatr znacznie wzmaga się po zmroku).
  Można przypuszczać, że Elisabeth ocalała tylko dzięki temu, że Urubko i Bieliecki dokonali heroicznego wyczynu himalaistycznego, częściowo nadrabiając opóźnienie. Dotarli w 8 godzin – dwa razy szybciej, niż zakładano. Ale mogli zrobić to w ciągu dnia i bez tak wielkiego ryzyka, jakiego się podjęli.
  mechanikwirus Brawo władze Pakistanu, ulotka to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu, po za tą jedną śmiercią Tomka Mackiewicza, już nikt nie będzie mówił, że jesteście pazerni.--- tak skomentował wypowiedź Shamyla Sharafata Aliego pewien internauta.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • mechanikwirus 0
  Brawo władze Pakistanu, ulotka to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu, po za tą jedną śmiercią Tomka Mackiewicza, już nikt nie będzie mówił, że jesteście pazerni.--- tak skomentował wypowiedź Shamyla Sharafata Aliego pewien internauta.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • mafRK 2
  Pakistańczycy mają racje. Przyjeżdżają do nich się wspinać, a że jest to coraz bardziej hmm powiedzmy dostępne to zdarzają się różni przypałowcy, którzy lezą sobie bez odpowiednich przygotowań. Oczywiście trudno żeby im mieli zabraniać ryzykować swoim życiem - Volenti non fit iniuria - ale bez przesady, może jeszcze za swoją kasę mają ich ratować helikopterami bo ktoś jest nieodpowiedzialny lub wręcz głupawy?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×