WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Chiński alpinista zdobył Mount Everest po amputacji nóg

Xia Boyu, 69-letni Chińczyk, stanął na Monut Evereście. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w 1996 roku amputowano mu obie nogi.
Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Facebook / Aaren Adventure / Xia Boyu zdobywający Mount Everest

Jego marzeniem było zdobycie Mount Everest. Marzył o tym od dawna i już w 1975 roku w chińskiej wyprawie na najwyższy szczyt ziemi o mały włos, a zginąłby w Himalajach. Ekipa trafiła na załamanie pogody, brakowało butli z tlenem i zmagała się z siarczystym mrozem. Xia Boyu udało się wrócić w niższe rejony Himalajów, ale przypłacił to poważnymi odmrożeniami nóg i ostatecznie stracił obie stopy.

W 1996 roku musiał przejść amputacje nóg tuż poniżej kolana po tym jak lekarze odkryli chłoniaka, formę raka krwi. Mimo to Chińczyk walczy o swoje marzenie i ponownie pojawia się u podnóża Mount Everestu w 2014 roku. Lecz i tym razem nie dane było mu zdobyć szczytu po tym jak lawina zabiła 16 osób. Wraca rok później, ale Nepal nawiedzają olbrzymie trzęsienia ziemi.

Wciąż jednak nie rezygnuje i w 2016 roku ponownie stara się wejść na szczyt. Zaledwie 200 metrów przed celem zła pogoda nie pozwala mu na osiągnięcie wierzchołka i musi zawrócić. - Wspinaczka na Mount Everest to moje marzenie. Trzeba to zrozumieć. Stanowi także moje osobiste wyznanie - wyjawił miesiąc temu w rozmowie z AFP.

Xia Boyu ponownie spróbował zdobyć Mount Everest. Tym razem mu się to udało. Szacuje się, że tylko w ciągu kilku najbliższych tygodni szczyt ma osiągnąć aż 700 śmiałków z całego świata.

ZOBACZ WIDEO: Miłka Raulin na filmiku pokazuje szczyty Everestu, Lhotse i Nuptse

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
AFP

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • steffen 0
  Uparty gość.
  Przynajmniej nie ryzykował kolejnego odmrożenia stóp ;)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×