KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Tragedia w Karakorum. Adam Bielecki nie bierze udziału w akcji na Latok I

Adam Bielecki o swoim udziale w akcji ratowniczej w Karakorum dowiedział się z mediów. Himalaista z Jackiem Czechem pakuje bazę pod Gaszerbrumami. W bazie pod Latok I nie ma też Andrzeja Bargiela.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Adam Bielecki Facebook / Na zdjęciu: Adam Bielecki
- Adam Bielecki nic nie wie o żadnej akcji ratowniczej na Latok I (7145 m n. p. m.). O swoim udziale dowiedział się z mediów - poinformował na Twitterze Robert Jałocha, reporter "Faktów", który miał okazję rozmawiać z 35-letnim alpinistą. Godzinę później Bielecki sam wyjaśnił całe zamieszanie na Facebooku. Okazuje się, że on i Jacek Czech zadeklarowali pomoc, ale nie biorą udziału w akcji. - Dzisiaj rano (26.07.) do naszej mesy przyszedł Herve Barmasse i poinformował nas o kłopotach rosyjskich wspinaczy. Razem z Jackiem zadeklarowaliśmy, że w razie czego oczywiście jesteśmy do dyspozycji. W ciągu dnia okazało się, że Herve i David Goettler mają lecieć pod Latok, aby ocenić sytuację i szanse ewentualnej pomocy. Niestety, pogoda jest fatalna - chmury i deszcz. Zgodnie ze wspólnymi ustaleniami i zgodnie z planem, póki co, razem z Jackiem pakujemy bazę i jutro rozpoczynamy trekking powrotny. Gdyby była taka potrzeba, to jesteśmy gotowi te plany zmienić - napisał Bielecki na portalu społecznościowym. Wbrew wcześniejszym doniesieniom mediów, w bazie pod Latok I (szczyt w masywie w grupie Panmah Muztagh, części Karakorum), gdzie organizowana jest pomoc dla Aleksandra Gukowa (rosyjski himalaista nadał sygnał SOS i musi zostać ewakuowany, bo jest pozbawiony ekwipunku), nie ma też Andrzeja Bargiela. - Andrzej zgłosił chęć pomocy i wzięcia udziału w akcji ratunkowej. Jednak obecnie znajduje się w Skardu, gdzie dotarł wczoraj z bazy pod K2 - czytamy na twitterowym koncie pierwszego człowieka w historii, który zjechał z wierzchołka K2.

Podczas wspinaczki na Latok I - północnym filarem szczytu - zginął Siergiej Glazunow. W ścianie pozostał bez sprzętu jego partner - Gukow. Według relacji osób znajdujących się w bazie, warunki pogodowe nie pozwalają jednak na rozpoczęcie akcji ratowniczej od dołu. Ścianą przetaczają się bowiem lawiny kamienne.

W czwartek ze Skardu prawdopodobnie wystartuje śmigłowiec. - W akcji ratunkowej mają wziąć udział David Goettler i Herve Barmasse, którzy działali na G IV. Śmigłowiec ma ich zabrać właśnie spod G IV - dowiedział się serwis wspinanie.pl.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook/adambieleckiteam, Twitter/JalochaR, Twitter/JedrekBargiel, wspinanie.pl
Komentarze (32)
Zobacz więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×