KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Krzysztof Wielicki odebrał prestiżową nagrodę. Polak w gronie ze Scorsese

Alpiniści Krzysztof Wielicki i Reinhold Messner odebrali Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywaną hiszpańskim noblem. Duet otrzymał statuetkę w kategorii sportowej.
Igor Kubiak
Igor Kubiak
Krzysztof Wielicki Newspix / TEDI / Na zdjęciu: Krzysztof Wielicki

Nagroda jest przyznawana przez księcia Asturii od 1981 roku. Otrzymują ją organizacje oraz jednostki z całego świata za swoje osiągnięcia w dziedzinach nauk ścisłych, humanistycznych oraz spraw publicznych.

W tym roku w kategorii sportowej wygrali dwaj wybitni alpiniści Krzysztof Wielicki i Reinhold Messner. Austriak jest pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście szczytów o wysokości ponad 8000 metrów. Polski alpinista dokonał tego jako piąty.

- Uprawiają legendarny sport, który wymaga podejmowania wyzwań praktycznie niemożliwych do zrealizowania. To trudny sport, w którym potrzebna jest dyscyplina, odwaga i duch do poświęceń, a dodatkowo umiejętności i precyzja. To prawdopodobnie coś więcej niż zwykły sport - przyznał na rozdaniu nagród król Hiszpanii Filip VI.

To pierwsi alpiniści, którym przyznano wyróżnienie. Wielicki stał się też pierwszym Polakiem, którego doceniono w kategorii sportowej. Dotychczas nagrodę zdobywali Krzysztof Penderecki (sztuka), Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman (obaj w kategorii komunikacji i działań na rzecz ludzkości) oraz Adam Zagajewski (literatura).

Wyróżnieni otrzymują 50 tys. euro, pamiątkową statuetkę, dyplom i medal. W tym roku nagrody odebrali też m.in. słynny reżyser Martin Scorsese w kategorii sztuka czy Michael J. Sandel w kategorii nauki społeczne.

ZOBACZ WIDEO PGNiG Superliga: Różnica klas w "świętej wojnie". Pewna wygrana PGE VIVE Kielce

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Fundación Princesa / efe.com
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×