KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

To kwestia honoru i dumy dla Rosji. Będzie kolejna wyprawa zimowa na K2

Grupa wspinaczy z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu przygotowuje się do zdobycia ośmiotysięcznika K2 zimą 2019 r. - Jeśli uda się atak naszym rywalom, to OK - komentuje Krzysztof Wielicki.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
widok na K2 Facebook / Rafał Fronia / Na zdjęciu: widok na K2
Tej zimy, jak wcześniej informowały media, wyzwanie zdobycia K2 (najwyższego szczytu Karakorum i drugiego co do wysokości szczytu Ziemi - 8611 m n.p.m.) zamierzają podjąć Rosjanie i Hiszpanie. Znane są już szczegóły pierwszej z wypraw na ośmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu.

"Nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, że odbędzie się międzynarodowa wyprawa zimowa na K2. - Zespół już dokonał zaliczki - powiedział organizator Artjom Braun" - czytamy na profilu na Twitterze Russianclimb. Według informacji serwisu, w styczniu 2019 r. próbę zdobycia K2 zimą podejmą wspólnie alpiniści z trzech krajów.

"Zespół najlepszych wspinaczy wysokogórskich z Kazachstanu, Rosji i Kirgistanu przygotowuje się do kolejnej próby wejścia na ośmiotysięcznik K2 zimą. Każdy z uczestników zdaje sobie sprawę z ryzyka, ale pragnienie zdobycia szczytu i pozostawienia śladu w historii alpinizmu jest kwestią honoru i dumy dla Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu" - pisze russianclimb.com.

Zdaniem Krzysztofa Wielickiego, ostatnia wyprawa Polaków na K2 (w 2018 r.) sprawiła, że pod względem medialnym jest to teraz sprawa numer 1 w himalaizmie. Kierownik naszej narodowej wspinaczki na ośmiotysięcznik w wywiadzie z Dariuszem Wołowskim z "Gazety Wyborczej" zapowiedział, że jeśli tej zimy nie uda się zdobyć K2, to pod koniec przyszłego roku będziemy kibicować kolejnej polskiej wyprawie.

- Od pytań o zimowy atak na K2 nie dało się uciec. Nasza ostatnia wyprawa wylansowała ten cel. (...) Tej zimy wyzwanie w Karakorum chcą podjąć Rosjanie i Hiszpanie. Będę im kibicował. (...) Nie muszę ruszać zimą pod K2, żeby być szczęśliwym, ale wciąż mnie to wyzwanie pociąga. Jeśli tej zimy uda się atak naszym rywalom, to OK. A jeśli nie, to zorganizujemy polską wyprawę w grudniu 2019 r. - zdradził Wielicki.

ZOBACZ WIDEO: Krzysztof Wielicki ma nowy pomysł, jak zdobyć K2 zimą. "Musimy zmienić trzy rzeczy"
Szczyt K2 zostanie zdobyty zimą 2019 r.?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter/russianclimb, "Gazeta Wyborcza"
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×