WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Polacy znowu spróbują zdobyć zimą K2. Znamy plany himalaistów na rok 2019

Polscy himalaiści przedstawili swoje najważniejsze plany na 2019 rok. Wśród kilku wypraw na pierwszym miejscu na pewno należy umieścić kolejną próbę zdobycia zimą K2. Misja rozpocznie się w grudniu 2019 r.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Facebook / Polski Himalaizm Zimowy / Na zdjęciu: polska baza pod K2

Dla Polaków będzie to już trzecia próba wejścia zimą na drugi najwyższy ośmiotysięcznik. Pierwsza 2003/2004 oraz druga 2017/2018 zakończyły się niepowodzeniem. Dodajmy, że na razie żadnemu himalaiście w historii nie udało się zdobyć zimą K2. 

Zanim rozpocznie się wejście na K2, Polaków czekają wspinaczki na niższe szczyty. Już w styczniu 2019 roku Biało-Czerwoni wyruszą na siedmiotysięczny Pik Lenina, a latem spróbują wejść na Broad Peak (8051 m. n.p.m) w Karakorum. 

W wyżej wymienionych wyprawach mają uczestniczyć również alpiniści młodego pokolenia. - Wszystko ma służyć temu, by wydłużyć ławkę polskich himalaistów, którzy mają doświadczenia w górach wysokich zimą. Wbrew pozorom takich osób wcale nie jest tak wiele - powiedział Piotr Tomala, szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020, cytowany przez "Polską Agencję Prasową". 

Ambitny cel do zrealizowania w 2019 roku ma również Adam Bielecki. Młody himalaista chce wejść na dość trudny szczyt Annapurna (8091 m. n.p.m.) nową drogą, przez północno-zachodnią ścianę. - Ta ściana nie ma żadnego przejścia. Próbowałem już na niej działać i wtedy się nie udało. Chciałbym wrócić i dokończyć rozpoczęty rok temu projekt - podkreślił Bielecki.

Polacy zdobyli dotychczas zimą 10 z 14 ośmiotysięczników.

ZOBACZ WIDEO Dawid Kubacki: Wiem, że stać mnie na miejsca w "10"

Czy Polacy zimą 2019/2020 zdobędą K2?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Polska Agencja Prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×