WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Nowe wieści ws. akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Zauważono obóz alpinistów

Od niedzieli nie ma kontaktu z Włochem Daniele Nardim i Brytyjczykiem Tomem Ballardem, którzy wspinali się na Nanga Parbat. Trwa akcja ratunkowa. W czwartek wystartowały śmigłowce, które mają pomóc w odnalezieniu zaginionych.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Instagram / Widok na Nanga Parbat

Jak informuje portal wspinanie.pl, po godzinie 7 ambasador Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvo, przekazał, że wystartowały śmigłowce biorące udział w akcji ratunkowej Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Na pokładzie jest Ali Sadpara. - Modlimy się o szybkie i pozytywne informacje. Dziękujemy pakistańskiej armii za pomoc - przekazał na Twitterze.

Akcja została przerwana po kilku godzinach z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Helikoptery wróciły do Skardu. Działania zostaną wznowione w przypadku poprawy pogody.
Podczas drugiego przelotu na wysokości około 6 000 m n.p.m. zauważono obóz alpinistów. Wokół niego nie było jednak widać żadnego z nich. - Od czasu ostatniego kontaktu z Nardim i Ballardem przez trzy dni trwały mocne opady śniegu. Liczymy na możliwie najlepszy finał - powiedział "Reutersowi" ambasador Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvo. W rejon, gdzie znajduje się trzeci obóz zeszła lawina śnieżna.


Wcześniej problemy z wykorzystaniem śmigłowców sprawił konflikt pakistańsko-indyjski. Z tego powodu przestrzeń powietrzna nad Pakistanem była zamknięta. Wiadomo również, że helikoptery mające wziąć udział w akcji poszukiwawczej, były zaangażowane w sprawy wojskowe.

Ostatni kontakt z poszukiwanymi wspinaczami miał miejsce w niedzielę. Nardi i Ballard znajdowali się wtedy na wysokości około 6 300 m n.p.m. Było to kolejne wyjście alpinistów, którego celem było wytyczenie nowej drogi na Nanga Parbat.


Brak kontaktu z zaginionymi zaniepokoił innych wspinaczy, którzy obserwowali ich poczynania. Nie jest pewne czy Nardi i Ballard nie uszkodzili telefonu satelitarnego i dlatego nie mogą się z kimkolwiek skontaktować.

Początkowo wyprawa liczyła czterech wspinaczy, ale dwóch Pakistańczyków zrezygnowało z dalszej wędrówki ze względu na fatalne warunki atmosferyczne.

ZOBACZ WIDEO Jaka będzie przyszłość Horngachera? "Trener już zdecydował"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
wspinanie.pl

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Andreas Hendzel 0
  Czy to są Alpiniści czy Himalaiści ? Pismak co widać nie ma pojęcia o wspinaczkach .
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Mateusz Banaś 0
  Nanga Parbat nie leży w Alpach, wiec to nie alpiniści.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×