KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Nanga Parbat: koniec akcji poszukiwawczej. Nie odnaleziono Nardiego i Ballarda

Zespół Alexa Txikona zakończył poszukiwania Daniele Nardiego i Toma Ballarda, z którymi nie ma kontaktu od ponad tygodnia. Alpiniści zaginęli w drodze na szczyt Nangi Parbat.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Od lewej: Tom Ballard i Daniele Nardi Facebook / facebook.com/danielenardialpinista / Od lewej: Tom Ballard i Daniele Nardi
Czwórka alpinistów pod przywództwem Alexa Txikona nie odnalazła zaginionych Włocha Daniele Nardiego i Brytyjczyka Toma Ballarda. Hiszpan poinformował już, że akcja poszukiwawcza została zakończona. - To koniec - takie słowa Txikona przytacza serwis Everest Today.

W środowy poranek ekipa ratowników ruszyła drogą Kisnshofera, którą zaginieni mogli wybrać do wspinaczki. Żadnych śladów jednak nie odnaleziono. Operacja stawała się coraz trudniejsza ze względu na polepszenie pogody i zwiększone ryzyko lawinowe.Kontaktu z Nardim i Ballardem nie ma od niedzieli 24 lutego. Początkowo wyprawa liczyła czterech wspinaczy, ale dwóch Pakistańczyków zrezygnowało z dalszej wędrówki ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Jeden z nich, Rahmat Ullah Baig, brał udział w akcji poszukiwawczej. Oprócz niego i Txikona w ostatnich dniach śladów zaginionych szukali Felix Criado oraz Ali Sadpara.

Txikon i Criado w tym roku chcieli zimą zdobyć K2. W związku z sytuacją na Nandze Parbat postanowili wziąć udział w akcji poszukiwawczej. W piątek spod K2 odebrał ich helikopter, ale ze względu na ciężkie warunki do bazy pod Nangą Parbat dostali się dopiero w poniedziałek. Do całej akcji użyto wojskowego helikoptera, który wzniósł się na wysokość 7100 m, a następnie pozostawił ekipę ratunkową pomiędzy 1 i 2 obozem na wysokości 4850 m (WIĘCEJ). Do poszukiwań używano również dronów.

Przypomnijmy, że na Nanga Parbat 30 stycznia 2018 roku zmarł polski himalaista, Tomasz Mackiewicz.

ZOBACZ WIDEO: Krzysztof Wielicki: Tomasz Mackiewicz miał wspaniałą wizję, ale był postrzegany krytycznie
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
twitter.com/EverestToday
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×